3D yazıcıların karanlık yüzü!

3D yazıcılar geliştikçe, işin karanlık yüzü de ortaya çıkıyor. İşte 3D yazıcıdan çıkan en kötü şey!

  • Ertuğrul Süngü
3D yazıcıların karanlık yüzü!
3D yazıcı ile silah üretimi giderek artıyor

Japonya... Teknolojik gelişmelerin bir anlamda anavatanı ama bu ülke aynı zamanda garipliklerin de anavatanı olma unvanını uzun zamandır sırtında taşıyor; yine, garip bir haberle karşımıza çıkmayı başarıyor...

3D yazıcılarla birçok farklı ürünü üretmek mümkün. Her ne kadar üretim aşaması uzun ve duruma göre maliyetli olsa da düzgün modellenmiş hemen her şeyi, aynen elde etmemiz işten bile değil. Hal böyle olunca Japonya'da yaşayan 27 yaşındaki Yoshimoto Imura isimli üniversite çalışını, elinin altında bulunan 3D yazıcı ile ikisi öldürücü mühimmat ateşleyebilen beş adet tabanca üretmekten geri kalmadı. Yaptığı ürünlerin yasal olup olmadığını bilmeden internete koyan şahıs, polisi hareket geçirdi ve Imura kısa sürede göz altına alındı. Araştırmalar sonucu silahların ateşleyebileceği herhangi bir mühimmata rastlanmamasıysa durumu Imura için biraz  yumuşattı.

Şahsın ne yaptığından haberi olmaması biraz imkansız zira Japonya'da ateşli silah taşımak ve almak, 1978 yılında çıkan "Ateşli Silah Yasası" uyarınca yasaklanmış bulunuyor. Sadece avcı lisansı olan kişiler belli kalibrelerdeki tüfek ya da havalı tüfek kullanma iznine sahipler. Pek tabi burada korkutucu olan nokta, 3D yazıcı ile üretilen silah miktarının artması. Geçen yıl "Defense Distributed" tarafından üretilen 16 farklı tasarımda, birkaç parça birleşerek tam teşekküllü silaha dönüşebiliyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Kurşun bulmakta zor zaten dramatikleştirmeyn okdr.. Kurşun u bulan silahıda bulur zaten

dağdakilerin eline geçmemesi için uluslararası önlemler alınmalı yoksa neticeleri çok ağır olur. bu makinelerin büyükleriyle çok güçlü bombalar yapıla bilir.

@15 May 2014 21:43 mantık yok sanırım sende

Potansiyel olarak Bi 3d yazıcıyla uygun malzeme teminatı şartıyla yapabileceğinin sınırı yok uzay gemisi bile yaparsın

@15 May 2014 21:43 @15 May 2014 21:43 onun büyükleri ile teknoloji geliştiriliyor canım benim... insan hayatları kurtarılıyor... ama evet kötü ellere geçerse bombada yaparlar...

Bizde herkes 5 silaha kadar taşıyabiliyor.

3d yazıcılar ikinci sanayi devrimi olacak; tarihte dönüm noktası olacaklar

@15 May 2014 23:19 Dur biz daha birinci sanayi devrimini yapamadık!

Amacları kötü insanlar olmasa teklonoji şuan çok çok daha ileride olacaktı.

bir sene öncesinin haberiyle ne yapmaya çalışıyorsunuz anlamış değilim. adamlar 3d yazıcıyla kafatası implantı yapıp can kurtarıyor. protez ayak yapıp insanları ayağa kaldırıyor. siz iki gerizekalı silah yaptı diye haber yapıyosunuz. ben iki senedir ekmeğimi bu en kötü şeyi yaptı dedğiniz 3d printerlardan ekmeğimi kazanıyorum. biraz düşünerek yapın şu haberlerinizi ya. laf olsun diye değil bilgi olsun diye haber yapın.

sırf karalamak için iftira atıyorsunuz mal mısınız nesiniz?

Sen de yorum yaz