4 harika Windows aracı!

Windows'la beraber gelen bu 4 yetenekli aracı, pek çoğumuz bilmiyoruz bile...

Windows Bellek Tanılama ve fazlası

Windows Bellek Tanılama ve fazlası

Windows Bellek Tanılama

Bozuk belleklerden kaynaklanan sorunlar, sisteminizi kullanılmaz hale getirebilir. Uygulamaların donmasından sistem kilitlenmelerine birçok sorunun kaynağı, bozuk bellek modülleri olabilir. Windows Bellek Tanılama aracı ise bilgisayarınızdaki belleği tam bir taramadan geçirebiliyor.

Windows Bellek Tanılama aracını Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar altında veya giriş ekranında "Windows bellek" yazarak bulabilirsiniz.

Olay Görüntüleyici

Windows, işletim sisteminizde gerçekleşen birçok olayı günlüğe kaydeder. Bu kayıtları görebilmek için Olay Görüntüleyici'yi kullanmanız gerekiyor. Aracı Denetim masası > Yönetimsel araçlar yolunu izleyerek veya giriş ekranına "olay" yazarak bulup çalıştırabilirsiniz.

Performans İzleyicisi

Windows'ta performansı izlemeye yönelik birkaç araç bulunuyor. Kaynak kullanımına hızla göz atmak için Windows Görev Yöneticisi'ni çalıştırabilirsiniz. Daha detaylı bir izleme için Windows Kaynak Yöneticisi'ni kullanmanız gerekiyor. Windows'taki performans sorunlarını bulmada ise en iyisi, Performans İzleyicisi.

Performans İzleyicisi'ni çalıştırmak için Denetim masası > Yönetimsel araçlar > Performans izleyici yolunu izleyebilir veya giriş ekranında "performans" sözcüklerini aratabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Aslında bunları biliyordum

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Windows Bellek Tanılama ve fazlası
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir