4K yayınları ADSL üstünden izletecek

Erstream, 4K kalitesindeki yayınları dar bant genişlikleri üstünden göstermeyi mümkün hale getirdi!

4K yayınları ADSL üstünden izletecek

Geleceğin video teknolojisi olarak adlandırılan 4K yayınları, daha önceki HD teknolojisine kıyasla çok daha geniş saklama alanı ve yayın gösterimi için de bant genişlikleri gerektiriyor. Bu yüzden de yaklaşık 3 yıldır bu teknolojinin gösterimini mümkün kılan televizyonlar piyasada olsa da 4K bir türlü beklendiği düzeyde ticarileşemedi.

Elbette 4K teknolojilerinin olmazsa olmazı bu teknolojiye uyumlu TV ya da monitörlerinizin olması... Bu yayın türünü gösterebilecek televizyonlar, 2012 yılında çıktı. Her yıl üstüne yeni özellikler eklenerek gelişmesini sürdürüyor.

2010'ların başında internet üstündeki Youtube ve Vimeo gibi kanallarda gösterimleri başlayan 4K yayın teknolojisine sahip filmleri kayıpsız bir biçimde izleyebilmek için yaklaşık 50 megabitlik internet bağlantısı gerekiyordu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun 2014 yıl sonu verilerine göre bu hızlarla Türkiye'nin sadece binde 8'lik bir kesimi 4K yayınlarını seyretmeye yeterli hızlara sahip.

Tamamen Türk sermayesi ve bilgi birikimi ile kurulan; video gösteriminde dijital hak yönetiminden, ölçeklenebilir gösterimden video başı ödemelere kadar uçtan uca anahtar teslim çözümler sunan ve CDN alanında faaliyet sürdüren Erstream, 4K gösterimlerini herkes tarafından ulaşılabilir hale getirdi: Erstream, tamamı Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yeni sıkıştırma teknolojileriyle 50 megabit üstünden yapılan yayınları kayıpsız bir biçimde ortalama 5 megabit üstünden gerçekleştirmeye başladı.

Yayınların kayıpsız olması önemli

Dünyada görüntü sıkıştırma teknolojileri üstünde büyük bir yarış sürüyor. Ne var ki görüntülerin sıkıştırılması için sürecinde kaliteden ciddi bir biçimde ödün veriliyor. Erstream en kaliteli görüntüyü sağlama iddiasıyla yola çıkan 4K yayıncılığında kaliteyi mümkün olduğunca koruyor.

Erstream Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Direktör Oğuz Erginer konu hakkında şunları söyledi:

"Yaklaşık 5 yıldır üstünde çalıştığımız video sıkıştırma teknolojilerinde çok önemli bir konuma geldik. MPEGDASH gösterim teknolojisinde kullandığımız sıkıştırmayla futbol maçları ve bol aksiyon sahnelerine sahip filmler gibi aslında sıkıştırması oldukça zor yayınları neredeyse kayıpsız olarak yayımlama imkanı veriyoruz. Mevcut sıkıştırma teknolojileri halen bizden 3 kat daha yüksek hızlar istiyor. Bu yüzden de geçtiğimiz ay içinde ABD ve İngiltere'de katıldığımız fuarlarda dünyanın en büyük yayın ağları ve televizyonlarından çok önemli geri dönüşler aldık... Bir Türk olarak dünya yayıncılık tarihine verdiğimiz bu destek bize gurur veriyor."

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

fakirliğin gözü kör olsun 50mbps gibi yavaş internetle izleyebilecek miyiz?

Mümkün hale getirdi fekat TTNet 50 GB limitsiz de ne mümkün. AKN saçmalığı UPload 1 Mb bu video şu andaki şartlarda TTNEt abonleri için uygun değil. Kotayı Normal 30 Dk 1 4K video 160 Gb+- 3.5 buçuk abonelik lazım. Türkiye için teknoloji saçmalık. Türkiye, Mogadişu, Kamboçya gibi ülkelerle kıyaslanmalı. TTnet milleti soyup soğana çeviriyor, dolandırıyor. Hizmet kalitesi düşük hızı gelişmiş ülkelere göre 10 kat düşük uploadı 100 kat düşük. 4 K bize 2023 sonrası gelir.

Kayıpsız olmaaaz,zaten yok demiyor,minimum kayıp diyor.Bende 50 Mbit var,orjinalini tercih ederim.Kota zaten 200Gb. ehh bereket versin..

inandık mı? kimsenin inandığını sanmıyorum!

360p görüntüleri bile ttnetle donarak izliyoz saçma sapan konuşmayın bi!

sen kota koyduktan sonra istersen 1000000000000 ... gbps olsun ne farkeder ki ?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost