5 soruda Google Chrome OS!

Chrome OS için Windows'u bırakmaya değer mi? 5 farklı soruda Chrome OS gerçeğini araştırdık...

  • Ali Güngör
Chrome OS'un cevaplaması gereken sorular
Chrome zayıf mini PC'lerde desteklenecek

Google için büyük gün geliyor. Her alanda Microsoft'un ve Apple'ın karşısına çıkan arama devinin işletim sisteminin kaderi ne olacak? İşte Google'ın başarılı olmak için cevaplaması gereken, kullanıcıların ısrarla sorduğu 5 kritik soru ve bu soruların altında detaylardan oluşan soru yağmuru...

1. Neden Android değil de Chrome OS?

Android, netbooklarda, tablet PC'lerde ve cep telefonlarında çalışıyor. Aynı uygulamaları üç platformda birden kullanabilmek bir avantaj.

Android uygulamaları internet tabanlı değil ve internet olmadan da çalışabiliyor. Geliştirici dostu olan Android halihazırda kullanımda.

Chrome yeni, peki kullanıcı Chrome'u neden yeğlemeli? Neden iki işletim sistemi birden?

2. Chrome OS başarılı olursa ne değişecek?

Google Chrome'u, vaktinin çoğunu internette geçirenler için bir işletim sistemi olarak tanımlıyor.

Gerçekten de internet bağlantısının ve kültürünün yaygınlaşmasıyla birlikte pek çok insan gününün büyük bölümünü bilgisayar başında ve masaüstü uygulamalardan ziyade internet tarayıcı ekranına bakarak geçiriyor.

İnternet hem iş, hem eğlence için bir hayat damarı. Ama henüz herkes bu şekilde yaşamıyor, internet kesildiğinde de çalışmak gerekiyor. Windows, internet fişi çekiliyken de her türlü imkanı sunmaya devam ediyor. Chrome bu durumla nasıl başa çıkacak?

3. Microsoft'un tepkisi ne olacak?

Bir zamanlar insanlar her bilgisayarda bir işlemci olmasının gereksiz olduğunu söylüyordu.

Popüler bir görüş ana bilgisayarlara bağlı istasyonların yaygınlaşacağı yönündeydi. Tıpkı kendi donanımı zayıf olan ve uygulamaları internet üzerinden çalıştırmaya yönelen günümüz trendi gibi.

Microsoft, zamanında bu görüşü yenmeyi başarmıştı. Şimdi Google ile aynı mücadele verilecek mi? Yoksa Microsoft Google gibi online hizmetlerle entegre işletim sistemine yönelip bu kulvarda mı savaşacak?

Bilişim tarihinin en önemli kararı geliyor...

4. Windows'u bırakmaya değer mi?

Chrome OS neyi Windows'tan daha iyi yapıyor? Tercih sebebi nedir?

Linux tabanlı bir işletim sistemi bugüne kadar Windows karşısında ciddi bir pazar payına asla ulaşamadı. Bundan sonra da ev kullanıcısını Windows'u bir kenara bırakmaya ikna edecek kadar ciddi ne özellik sunulabilir?

Şimdilik en büyük sebep ücretsiz olması, ama zaten Ubuntu gibi ücretsiz Linux sürümleri var. Windows bir yana, Linux kullanıcılarını ele alalım, Chrome'a geçmeye gerek var mı?

İşin içine farklı bir müşteri kitlesi olan Mac'i de sokarsak bu soru iyice zorlaşıyor. Acaba Chrome, Windows 7 ve Snow Leopard'ın görsel bütünlüğünü, stilini yansıtabilecek mi?

5. Yazılım desteği ne olacak?

Chrome işletim sistemi internete bağlı değilken hangi işlemleri yapabilecek?

Üçüncü parti yazılım desteği nasıl olacak? Google'ın sunmadığı yazılımlar nasıl kullanılacak?

Soru üzerine soru geliyor. Chrome'un ne kadar işlevsel olduğu çok önemli. Bunun ötesinde Chrome'u daha işlevsel hale getirecek olan yazılım desteği, bu işi ücretsiz yapacak topluluktan mı beklenecek? Yoksa programcılar Google uygulamalarını satarak para kazanabilecek mi?

Çok yakında hepsi cevap bulacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Choreme üzerinde çalışacak bütün yazılımlar hafif ve portatif program olarak kalacaklar ve günlük basit ama önemli ve can damarı olan ihtiyaçları karşılayacaklar. EĞER başlangıç hızı gibi önemli bir handikapı aşabilirse (mesela 4 - 6 sn gibi açılış hızı) işte ozaman bir WINDOWS alternatifi olur ama bu alternatif WINDOWS' un tamamına değil, sadece acil ve hızlı yapılması gereken işler ve kısa zaman içerisinde fonkisyonellik erektiren pratik görevleri kapsayabilir.

saygılarımla

Tam başlığa uyar bir yazı olmuş... sadece sorular var, normal bir insan doğal olarak soruların cevabının da verilmesini ister. bu soruları yazmak bir haber değeri taşımaz.

CHIP Online'ın notu:
Cevapları Chrome ortaya çıkınca, çok yakında verilecek. İlk soruda yer alan bağlantı, daha önce Google Android-Chrome ile ilgili açıklama yaptığı için ilgili yazımıza bağlanıyor. Bunu diğerleri izleyecek.

Chrome OS! eğer söylendiği gibi Linux tabanlı bir distro olacaksa, başarılı olabileceğini pek sanmıyorum. Çünkü hiçbir linux distrosu kullanıcı dostu olmayı başaramadı bugüne kadar. Ben tam 15 yıldır bilgisayar kullanmama ve bir sürü değişik distro denememe rağmen hep bi yerlerde takılıyorum linuxta. zar zor bilgisayar kullanan birisi mümkün değil uğraşamaz linux'la.

tutmıcaktır bu sistem

Bu nasıl bir başlık RSS'ten izleyenlere son sayfayı başa koyupta sonunda çok yakında cevap bulacak tabirlerini bırakın artık nedir açın google'a sorun sonra gelin yazında bizde cevap okuyalım

bu yazıyı steve ballmer yazmış olsa anca bu kadar olurdu sevgili chip..
anlayan anlasın artık..

CHIP Online'ın notu:
Steve Ballmer'ın editörlük becerileriyle ilgili yorum yapamayacağız.

Chip'e göre chrome tutulmayacak. Ben bu yazıda bunu anladım.

Bulut işletim sistemi sonuçta herşeyini istemediğin bilmediğin şahıslarla paylaşmak zorundasın. Her zaman yeni teknolojilere ilgi duyarım ama bu yenilik insanları sadece bir makine yapma amacı gibi gözüküyor. İstemiyorum kalsın ben masanın altındaki kompresör gibi çalışan kasamdan memnunum.

diger linux sürümlerine benziycek olsa google bu kadar iddalı olmazdı.

biraz araştırma yaparak yorum yapınız

kde veya gnome masaüstü kullanmayacak çünkü

tarayıcı tabanlı bir linux olacak

bir linux türevi daha bu rakip olsa olsa diger türevlere rakip olur fox olayındaki gibi firefox chrome karşı fıs malı götüren ie

Google, sadece google servislerinden faydalanması için bir işletim sistemi geliştiriyorsa, bu çok büyük bir hayal kırıklığına ve antipatiye sebep olur.

bu yazıyı steve ballmer yazmış olsa anca bu kadar olurdu sevgili chip..
anlayan anlasın artık..
------------------------------------------------------------------
Benim merak ettigim butun sorulari dile getirmis CHIP...
Sen neyi merak ediyordun?
Cay mi yapmasi lazim sana...
Bu sorularin amaci nedir sen dusunemiyorsun bari bir bilene sorup ondan sonra CHIP'e laf at.
Sen yokken...
CHIP VARDI.

Kullansam ubuntu tercih ederim, chrome çok farklı bir kullanıcı tipine hitap edecek gibi duruyor, nasıl diyeyim sadece sörfçülere yönelik gibi, ama biz Türk ler bilgisayar aldıkmı , ne hizmet verebiliyorsa hepsinden faydalanmak isteriz, bunu genel olarak söylüyorum, istisnalar mutlaka vardır.

bu yazıyı steve ballmer yazmış olsa anca bu kadar olurdu sevgili chip..
anlayan anlasın artık..

CHIP Online'ın notu:
Steve Ballmer'ın editörlük becerileriyle ilgili yorum yapamayacağız.

ya yorumlar çok güzel :)

Google chrome ve os una hayran kaldım aynı maclar kadar ama gerçek bir pc gibi ama .iso dosyasını indirip sanallaştırma ile onu kullanamıyorum çok üzülüyorum.

Sen de yorum yaz