50 GB'lık Blu-Ray'den sonra şimdi de TeraDisk

TeraDisk, görünüm itibariyle CD veya DVD'den bir farkı olmasa da, 1 Terabyte kapasiteye sahip!

  • Selim Öztürk
TeraDisk mi geliyor?

TeraDisk adında 1 Terabyte'lık optik disk karşımızda. Evet yanlış duymadınız tam 1 Terabyte. Bugüne kadar Blu-Ray disklerin çift katman sayesinde en fazla 50 GB'a kadar ulaştığını biliyorduk ve 50 GB kapasitesiyle Blu-Ray disklerin uzun bir süre daha kapasite anlamında optik disklerin önünde yer alacağını düşünüyorduk. Ancak bugün geliştirilen TeraDisk, adından da anlaşılacağı üzere tam bir terabyte kapasite sunuyor.

Görünüm itibariyle normal optik disklerden bir farkı olmayan TeraDisk bunu nasıl başardı? Bilinen tüm optik medyalar yarısaydam katman üzerine verileri yazıyor. Normal bir CD'nin 1 adet katmanı var ve Blu-Ray diskte ise bu sayı 8'i buluyor. CD/DVD ya da Blu-Ray'a daha fazla katman eklenemiyor, çünkü ışık bu katmanların üzerinden geçtiği anda bozuluyor ve ışık son katmana ulaşana kadar artık diski okumak ya da üzerine yazmak mümkün olmuyor.

TeraDisk 1 TB gibi büyük bir kapasiteyi, her biri 5 GB veri alabilen 200 katman ile sağlıyor. Yani 8 katmanı olan Blu-Ray'in neredeyse 25 katı kadar fazla katmana sahip. Görünümü önceki optik disklere benzese de, lazer teknolojisi tamamiyle yeni.

TeraDisk'in 2010 yılında pazara çıkması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

hadi ilkyorumumla birlikte bundan sonraki yorumlarinda ozetini yapmis olayim:
yuuhhh!!! :)

1 TB ne demek ya. Hard disklere rakip gibi kapasiteleri her geçen gün artıyor. Ve de çizilmeme açısından CD'ye dikkat ettiğimizden buna 100 kat daha fazla dikkat etmeniz lazım.

Radyofizikte şöyle bir kuram vardır. Tek kaynaktan çıkan geniş ışık demetini mercek kullanarak isteiğiniz bir noktada yoplayabilirsiniz, yada birden çok ışık kaynağını belirlediğiniz bir noktada birleştirerek etki alanının birleşme noktası olarak belirleyebilirsiniz. Örneğin radyasyon onkolajisinde çok noktadan çıkan gama ışınları deri altındaki veya daha içerdeki organda tümöral alanda odaklanarak diğer organlara fazla zarar vermeden hedef hücreler öldürülmektedir.

Günümüzde kullandığımız optik disklerde sabit bir yüzey veya en fazla onun ters tafarı kullanarak sabit lazerle bu yüzey yazılarak kullanılmaktadır.Diskin kapasitesi yüzeyin genişliği veya yazma alanının sıkıştırılması ile belirlenmektedir. Oysaki başka alanlarda yıllardır kullanılan istenilen noktada optik odaklama yada çok noktadan odaklama tekniği kullananılarak değil bir birkaç terrabaaytlık diskler bile elde etmek hiçte zor değil. Dahada ilerisi aktif enerji girişli çok katmanlı diskler kullanılarak elektromanyetik işaretleme ile bu kapasiteler çok çok daha fazla artırılabilinir, üstelik bu disklerde hiçbirzaman veri kaybı olmaz ve sıfır hata ile çaılışır.

kapasite arttikca diske yazilan verileri muhafaza etmek de zorlasacaktir. ufak bir cizikte daha fazla veri kaybina ugrariz. bir de bunlari yazma sureleri var. kullanisli olacagini pek sanmiyorum. SSD ile basedebilecegini sanmiyorum...

kapasitesi az olsa bile USB belleği tercih ederim :)

özel disk kabınıda bunun yanında geliştirselerdi iyi olurdu. fakat bunu yazacak medyanın saniyedeki aktarım hızı çok önemli. yoksa günlerce beklemek zorunda kalırız bugünkü aktarım hızıyla.

fakat gelinen nokta açısından dehşet verici bir boyut. 2001 yılında 1.44 mb disketlerle veri taşıyordum çok iyi hatırlıyorum:) daha sonra cd yazıcı almıştım:)
blueray disklerin yaygınlaşması bile bizim için çok büyük bir avantaj şu anda. ki bu kadar büyük bir kapasitenin 2 yıl gibi kısa bir sürede piyasaya sürüleceğini duymak gayet hoş.

1 terabayt demek 960 GigaBayt demek.(ansı oluyo demeyin oluyor) Egemen arkadaş HD lerde çizilme gibi bir duruun olması imkansız.Eger HD inde bir cizilme olursa bırak cizilmeyi toz bile girse o disk bir daha calışmaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play