512MB RAM'li telefonlara Windows 10 yok!

Mevcut tüm Windows Phone 8.1'li ceplerin Windows 10'u alacağını söyleyen Microsoft'tan şok U dönüşü!

  • Zeynel A. Öztürk
512MB RAM'li telefonlara Windows 10 yok!

Windows 10 Mobile'ın yayınlanmasıyla Microsoft'un planlarından birkaç adım geri adım attığı, güncellemeyi alacak telefonların listesinin oldukça kısa olduğu anlaşılmıştı. Şimdi ise 512MB RAM'e sahip cihazların güncellemeyi almayacağı kesinleşti.

512MB RAM'e sahip Windows Phone cihazları aslında Windows 10 Mobile test yapılarını deneyebiliyorlar. Ancak Microsoft'un Twitter'da yaptığı açıklamaya göre final sürümün kullanıcılara ulaştırılması gibi bir plan bulunmuyor. Microsoft, bunun nedeninin temel olarak "kullanıcılardan gelen geri bildirimler ve performans" olduğunu söylüyor.

Lumia dışındaki telefonlar için güncellemenin kaderinin telefonun üreticisine bağlı olduğunu daha önce öğrenmiştik. Şimdi ise Microsoft, bir başka tweet'inde HTC One M8'in Windows 10 Mobile'a yükseltilmeyeceğini doğruladı. Firma bunun nedenini açıklamamayı tercih etti. HTC bir süre önce One M8'i Windows 10 Mobile'a yükselteceğini açıklamış, ancak daha sonra geri adım atmıştı.

En son işletim sistemini kullanamama sorunu, rakip platform Android'de de var. Ancak bu durum, Microsoft'un platformunda başka bir sorunla beraber geliyor. Bazı geliştiriciler, Evrensel Windows Platformu'na geçiş için Windows Phone 8 uygulamalarını terk etmeye başladılar bile. Bu durum, Windows Phone 7'de olduğu gibi, Windows Phone 8'in de iyi bir geçiş süreci geçirmeden, Microsoft'un yükseliş çabalarına kurban giderek çökmeye başladığını gösteriyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

neresi şok? bu zaten bilinen bir şeydi.

1gb ramliler de geçemiyor. Mesela Nokia Lumia 1320 1020 925 920 820 gibi.

"Bazı geliştiriciler, Evrensel Windows Platformu'na geçiş için Windows Phone 8 uygulamalarını terk etmeye başladılar bile" Bu bazı geliştiriciler kim merak ettim. Daha geçenlerde Here uygulaması Windows 10 bize gerek değil Windows 8.1 destekleyeceğiz diye haber çıktı. Bence o bazı geliştiriciler Windows 10 Mobile'ın son halini gördükten sonra ya tamamen Windows'u terk ederler ya da Windows 8.1 ile devam ederler.

Daha beter olsun bu microsoft iki yıldır milleti oyaladı sonuç hüsran verdiği güncelleme bile insider sürümlerinden farkı yok hata dolu boşa vakit kaybı microsof telefon işini beceremedi

Mikisoft işte, ne beklersin. Mikisoft bunu hep yapıyor, alışın.

o listeden başka telefonlara gelmeyeceğini de söylemişler, yani 1 gb ramlilere bile yok. microsoft telefon pazarında avcunu yalar. umarım yakında bilgisayar pazarında da... windows 10 fiyaskosuyla her geçen gün daha da fena rezil oluyor.

Windows phone lu telefon/tablet alacaktım.bunu okuyunca vazgeçtim.

@21 Mart 2016 19:42 windows tablet mobil versiyon değil desktop versiyon alakaları yok yani

Kendileri kullansınlar artık. Ne kadar saçma bir iş yaptın Microsoft halbuki bizde 2 sene destek verdik gerek Insider olarak gerek tanıdıklarımıza telefonlarınızı önererek... Bundan sonra asla kullanmam Windows 10'u telefonda. Zaten hala uygulamalar beta hiç bir şey gelişmedi.

lumia 525 1gb ne alaka?

Neden o zaman 920'ye güncelleme yok. Android'den kaçalım derken yağmura yakalandık. Sırf bu yüzden ekranları küçük fiyatı büyük diye iPhone'dan uzak dururken hata mı ettik :/

wp pişmanlıktır... ms bile wp'den piman oldu wm10 için ölüm yakın...

Windowsun mobil bölümü zaten batıyor bu nası ne mantıkla alınmış ne saçma bi karar?Bu satya koskoca Microsoft'u gidene kadar batırmazsa iyi!Kim getirdi onu oraya ya?

Sanat eseri gibi işletim sistemine ilk başlarda bildirim ekranı ve bildirim uyarıları koymayarak insanları soğuttular. Üstüne çok uzun süre geliştiremediler üreticiler ve uygulama yazılımcılarını elleriyle ittiler. Şimdi Windows 10 Mobile'ı tam olarak beceremedikleri için sadık kullanıcıları da silip attılar. Microsoft kesin olarak mobil sektörde bitmiştir. Bu saatten sonra hiçbir şekilde telefon ve mobil işletim sistemi konusunda ilerleme kaydetmeyecek, 1,5 yıl sonra sektörden çekilecek...

Windows 10 Mobile tarafı 2 aya efsane olacak bekleyin ve görün

MS Sony gibi oldu, Telefonu çıkartıyor 3 senedir hala güncelleme gelecek...MS yakında bu işten çok zarar edecek gibi. Türkiye de hiçbir operatör MS telefon satmayacak çünkü operatörün elinde kalıyor.. Apple öyle mi PC ve Mobil konusunda herşeyi yapıyor...desteğini sonuna kadar veriyor...MS bu gidişle PC de de zarar eder.... Chromebook yayılırsa MS nin işi zor...

Aslında en iyisi windowslu telefonları androide çevirmenin bir yolunu bulsunlarda millet kurtulsun windows mobilden.

Ms Lumia 640 1GB rami var Win10 güncellemesini aldı ve stabil çalışıyor. Tek eksiği klavyesi çok dar bunların yazması zor oluyor.

512 ram da çalışan windows 10, 1gb ram ile 1320 ye neden güncelleme gelmiyor. Tamamen duygusal, yeni satış yapalım düşüncesi. Bir daha mı windows asla.

Benim cihaz lumia 630 512mb ram var ve aldığım sıralarda bu telefonu w10 yaptım çok süper çalışıyor

Sen de yorum yaz