802.11ah "HaLow" standardı duyuruldu!

Çok daha hızlı ve sorunsuz kablosuz internet için tarihi bir adım daha atıldı!

802.11ah "HaLow" standardı duyuruldu!

Kablosuz ağ bağlantıları için standart oluşturmakla görevli Wi-Fi Alliance (Wi-Fi İttifakı), yeni 802.11ah Wi-Fi standardının detaylarını duyurdu.

"HaLow" adlı yeni standart, sayısı giderek artan "Nesnelerin İnterneti" (IoT) cihazlarının router'ınızla bağlantısını kolaylaştıracak. HaLow uyumlu cihazlar, frekansı 900Mhz bandına düşürecek. Bandın daha aşağıda yer alması, 2,4GHz standardının menzilinin iki katına çıkması ve sinyalin duvarlardan, odalardan ve Wi-Fi bağlantısına engel olan diğer nesnelerden daha kolay geçeceği anlamına geliyor.

HaLow destekli cihazlar, 2,4GHz ve 5GHz bantlarında da çalışabilecek, böylece mevcut Wi-Fi cihazlarını destekleyecekler. 1GHz'nin altında çalışması HaLow'un daha az enerji tüketmesini sağladığından, onu sensörlerde ve giyilebilir cihazlarda daha sık görebiliriz.

Tüm bunlar kulağa hoş gelse de yeni standard, birkaç seneden önce kullanımda olmayacak. Wi-Fi Alliance, HaLow ürünlerine 2018'den önce sertifika vermeyi planlamıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Hah tamam, şimdi telefonlar çıkar 802.11ah destekleyen ilk telefon diye..

odalardan, duvarlardan ve diğer nesnelerden daha rahat ve engelsiz yayın yapacak bu yeni standardın insan ve canlı sağlığına olan zararları konusunda da keşke bilgi verseydiniz. İstanbul' da site yaşantısı malum, binalar dip dibe. Mesela 500 dairelik bir sitede her dairenin bu yeni standardı kullandığı bir senaryonun sonuçları nasıl olacak?

@alix ölümcül olacak. duvardan da geçmesin bir duvarlar vardı bizi koruyan onlarda etkisi olacaksa kötü.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir