ABD sınırında laptop'lara el koyulabiliyor!

Amerikan federal ajanlarına yolcuların laptoplarına süresi el koyma ve inceleme hakkı verildi!

ABD sınırında laptop'lara el koyulabiliyor!
Laptop'unuza sahip çıkın: ABD sınırında ajanlara kaptırma tehlikesi var!

Washington Post'un haberinde, açıklanan İç Güvenlik Bakanlığı tedbirlerine göre bu el koymaların herhangi bir kötü niyet şüphesi bulunmadığı halde de gerçekleşebileceği belirtiliyor.

Ajanlara el koyulan bilgisayarlardaki içeriği diğer özel kurumlarla şifre çözme veya diğer sebepler için paylaşma hakkı da veriliyor.

İç Güvenlik Bakanlığı görevlileri, bu önlemlerin terörü engellemek amacıyla Amerikan vatandaşları da dahil olmak üzere ülkeye giriş yapan herkes için geçerli olduğunu söylüyor.

Temmuz ayında açıklanan bu yeni güvenlik önlemleri, sivil hakları savunucuları ve iş seyahat grupları tarafından protesto ediliyor. Yapılan araştırmalara göre laptop, telefon ve diğer elektronik cihazlarına el koyulan uluslararası yolcuların sayısı gittikçe artıyor.

El koyulabilen materyaller arasında hard disk, flash disk, cep telefonu, iPod, çağrı cihazı, video ve müzik kayıtları, kitaplar, broşürler ve çeşitli dökümanlar bulunmakta.

İşle ilgili veya avukat-müvekkil bilgileri gibi özel bilgilerin korunması için federal ajanların çeşitli önlemler almaları gerekiyor. Buna göre kontrol edilen materyalin tüm kopyaları süreç sonunda imha ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

yok yok bu abd cidden psikolojiyi bozdu. herkes onların peşinde, herkes onlara karşı. bence eskiden olduğu gibi, ama şimdiki teknoloji ile daha korunaklı surlar yapsınlar ve kendilerini dünyadan soyutlasınlar. hem bizde rahata kavuşmuş oluruz, belki!

LordShadow

yok artık . . .

başlarına büyük bela işte daha kimse gitmez ezik ülkelerine

Yok artık. İyice abarttılar.

özgürlükler ülkesinin geldiği hallere bak.. bu tür uygulamalarla amerikanın her kesimin örnek almaya çalıştığı ideolojik özellikleri tarihe karışıyor...

ohh oldu canım. tek mal varlığımız o be! neyse gideceğim de yoktu zaten.

en doğrusunu yapiyor, keşke amerikadaki yasalar hatta daha fazlası bizdede olsa, bak ozaman teror, cinayet, hırsızlık vb gibi suçlar olurmu.

"CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
en doğrusunu yapiyor, keşke amerikadaki yasalar hatta daha fazlası bizdede olsa, bak ozaman teror, cinayet, hırsızlık vb gibi suçlar olurmu."
Arkadaşım sen uzaydan mı geldin, amerikadaki hırsızlık cinayet vs. dünyanın başka hiçbir yerinde yok.

kesin uyduruk bi ihbar aldılar ondan inceliyorlar bütün laptopları

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir