Aceleye Getirilen Koyu Mod İşlevleri Ne Kadar İyi?

Gözünüzü sandığınız kadar koruyup korumadığı tartışılan "koyu mod" çılgınlığı, akıl yormadan peşinden gidilen boş bir modadan mı ibaret?

Aceleye Gelen Koyu Mod İşlevleri, Zaman Kaybı

Şu sıralar yaşanan "koyu mod" veya gece modu çılgınlığı, gözünüzü korumaktan çok yoruyor olabilir. Siyah arka plan üzerindeki beyaz metinler, biraz daha zor okunduğundan, aslında gözünüzü dinlendirmiyor.

Koyu modun ilk amaçlarından bir tanesi, telefonu karanlıkta veya yatakta gözleriniz kamaşmadan kullanabilmek. Telefon ekranlarındaki mavi ışığın uykuyu olumsuz etkilediği biliniyor, dolayısıyla bu noktada koyu modun geçerli bir gerekçesi var. Bununla birlikte telefonlar, bu sorun için uzun süredir bir çözüm sunuyorlar: Parlaklığı otomatik olarak ayarlamak. Eğer ekran çok parlak ise, parlaklığı kısmanız yeterli.

Bu yüzden koyu modun çözümü olan bir soruna yeni bir çözüm sunmaya çalıştığı söylenebilir. Bu ise geliştiricilerin başka işlevler veya projeler üzerinde çalışmak yerine, koyu modu eklemekle zaman kaybetmesi anlamına geliyor.

Koyu mod, ışığa hassas olan veya veya görme sorunları yaşayanların yardımcısı olabilir, ancak geliştiriciler genellikle sadece işlevin nasıl bir görüntü sunacağına odaklanıyorlar. Koyu modu beğenmiyorsanız, onu kapatmanız elbette mümkün ancak şu sıralar her bir uygulamanın aceleyle bir koyu mod işlevi sunması, iş gücünün bir miktar israfı anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Koyu mod trendi bilişim endüstrisinde boşa harcanan emektir Nokta!

1-Bir zamanlar tüm bilgisayar ekranları 'koyu' idi ve ekranda yeşil yazılar vardı ki uzun süre bakıldığında nispeten daha az göz yorgunluğuna yol açsın. Asıl sorun insanların sayfaları tamamen beyaz yaparak kağıtlara benzetmeye çalışmasyıdı ve kimse 'neden' diye sormadı. Olası nedenlerinden biri: ofis çalışanları ve ilk defa bilgisayar kullananların alışık oldukları kağıt(sayfa)'ı sunarak dijitale geçişin kolaylaştırılmasıydı diye düşünüyorum. Neyse sonuç olarak:

2-Mühendisler ve sanaçıların birlikte çalışarak tekrar 'koyu moda' olan dönüşümde güzel ve sade işler çıkaracağını düşünüyorum. Asıl sorun normal olanın koyu arka planlı uygulamalar olduğu algısını tekrar yaratmak. Tabi bunun getirilerini tahmin etmek zor değil. (Göz sağlığının korunması, enerji tasarrufu vb.) Bilge Baykus T.O.L

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play