Adım Adım Örneklerle Overclock

Ne yazık ki piyasadaki sayısız farklı anakart ve işlemci modelini düşününce, her kullanıcının sistemi için geçerli olacak bir “overclock kılavuzu” oluşturmanın olanaksız olduğunu anlıyoruz.

Adım Adım Örneklerle Overclock (Sayfa 3)

Voltaj zorlaması overclock başarısının kontrolü
Şimdi, anakartımızın kullandığı metodu kullanarak, 66MHz olan işlemci veriyolu hızını 75MHz düzeyine, Celeron 566 işlemcimiz için 1.5 Volt olan gerilimi de 1.6 Volt düzeyine çıkaralım. Aslında gerilim ile oynamamız gerekmeyebilir, ama biz şimdiden ufak bir artış uygulayarak başarı şansımızı peşinen arttırıyoruz.
Ayarları yapıp makinemizi yeniden çalıştırdığımızda başımıza gelebilecek bir kaç olasılık var.

Eğer sisteminiz normal şekilde açılıp, 8.5 x 75MHz karşılığı olarak 640MHz hızında normal çalışmaya başladıysa, durum iyi demektir. Ama herşey bitmiş değil. Şimdi yapmanız gereken, bilgisayarınızı bir güzel zorlamak. Sevdiğiniz bütün oyunları oynayın, internete bağlanın, bir kaç VideoCD ya da DVD seyredin. Bu sayede, bilgisayarınızın bu yeni hızında hiç sorunsuz çalıştığını garanti edeceksiniz. Asla hemen daha yüksek hızlara heves etmeyin, öncelikle bu ilk adımda hiç bir sorun olmadığını belirlemeniz gerek. Bilgisayarınızı en azından bir kaç saat iyice test edin.

Eğer overclock denemesini yaptığınızdan sonra sisteminiz hiç açılmıyorsa, büyük olasılıkla çok şanssız bir işlemciye sahipsiniz ve işlemciniz 75MHz veriyolu hızını kaldırmıyor. Son bir şans olarak, işlemci gerilimini biraz daha arttırmayı deneyebilirsiniz, ama başarılı olma şansınız az.

Eğer overclock denemesinden sonra sisteminiz normal açılacak gibi oluyor, ama ya daha açılış ekranlarında, ya da Windows açılırken hata veriyor ve kilitleniyorsa, yine işlemci gerilimini arttırmak işe yarayabilir. Daha sistemin açılışındaki Energy Star logosu ekranındayken, ya da anakart kendisine bağlı CD-ROM türü cihazları ararken kilitlenmeler oluyorsa, sorun işlemcinizde değil, bellek modüllerinizde de olabilir. Eğer kullandığınız bellek modülleri 66MHz üzerinde hızlarda çalışamıyorsa, overclock işine soyunmadan önce mutlaka bu eski modüllerden kurtulmanız gerekiyor.

İşlemci gerilimini arttırdınız, bellek modüllerinde de sorun yok. Ama sisteminiz bazen sorunsuz açılıyor ve çalışıyor, bazense daha açılırken kilitleniyorsa, anlayın ki işlemciniz bu yeni çalışma hızından pek hoşlanmıyor. Üstelik işin kötüsü, örneğimize dönersek, bu durumda 75MHz’i kıl payı kaçırıyorsunuz demektir. Eğer anakart destekliyorsa, 75MHz’in bir kaç MHz altı bir hıza inmeniz sorunsuz çalışmanızı sağlayacaktır.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

overlockla 5000mhz izleyin
http://www.youtube.com/watch?v=eDdrkyZUCDU

teşekkürler yararlı bir döküman olmuş

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir