Adobe Flash'a bir sert tekme daha!

Teknoloji devleri tarafından ardı ardına tekmelenen Adobe Flash, son tekmeyi bakın kimden yedi...

Firefox da artık Flash'ı engelleyecek!

Bir dönemin çığır açan teknolojisi Flash, son zamanlarda oldukça gözden düşmeye başladı. Sorunları, güvenlik açıkları ve performansı olumsuz etkilemesi, bu teknolojinin sonunu getireceğe benziyor. Facebook'un Flash teknolojisini kullanmayacağını duyurmasının ardından bir açıklama da Mozilla'dan geldi.

Popüler web tarayıcılarından biri olan Mozilla Firefox, bundan böyle Flash içeriği varsayılan olarak devre dışı bırakacağını açıkladı. Şirketin böyle bir uygulamaya geçmesinin nedeni ise kullanıcıların haberi olmadan kötü niyetli flash uygulamaların çalışmasını engellemek.  Böylece olası güvenlik açıklarının önüne geçilmesi planlanıyor. Ancak uygulamanın kalıcı mıi yoksa geçici mi olduğu hakkında bir açıklama yok.

Flash içeriğe herhangi bir bloklama olmadan erişmek isteyen kullanıcılar ise bu engeli kolayca kaldırabilecekler. Adobe Flash aldığı bu darbeden sonra önümüzdeki dönemlerde yerini HTML5 ve daha güvenli teknolojilere tamamen bırakacağa benziyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Flash'a devam, dandik html5 mobil sistemlere güzel..

Adobe flash: vurursunuz eyvallahta ölmezsem sıkıntı büyük.

Zaten bıraksın yeter artık. Her sistemde açılabilen web sayfaları flash yüzünden kullanılmaz hale geliyor. Mesela bir çok Smart Tv'de video izlemek için flashsız siteleri bulmak zorundasın yoksa yok. Artık siteler kendilerini de HTML5'e güncellesinler bir zahmet. Windows XP gibi bir yapıştı mı kurtulmak ne mümkün, peşini bırakmıyor.

İyi de olur, güzel de olur...

Ben uzun süredir devre dışı bıraktım.

İyi halt etti, Onun yüzünde sayfalar berbat görünüyor. explorer ile devam. 500 mb bir internet gezgini oluyor ama firefox bizi iexplorer kullanmaya zorluyor

Html5 in çok yolu var google bi el at şuna.flash şu anda daha iyi

Microsoft Internet Explorer'daki ActiveX içerikleri gibi Adobe FP eklentisi etkinleştirme isteyecek.

adobe flash cc da bile html 5 içerik oluşturuyorusunuz artık muse , edge html 5 için yeni programlar adobe her şeyin farkında ...

HTML5 geldiğinden beri eklenti ihtiyacım olmadı. Hantallıktan kurtulduk resmen...

ne yani flash oyunlara elvesda mı

gebertin gitsin!.....

Facebook kendi sayfasını çok mu düzgün publish ediyor ki kabahati başkalarında arıyor? Her ay bir güncelleme, her ay gereksiz bir yenilik ve bunların altyapı çalışmaları yüzünden yeterince kasan bir sayfa..

Bencede adobe flash'ın piyasadan tamami ila kalkması lazım sürekli çökmesinden her bir tarayıcı için ayrı ayrı yüklemekten bıktım, kaldırın gitsin şunu.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost