Akıllı ceplere güçlü özellik ekleniyor!

Android 2.2'nin yeni özelliği sayesinde telefonlarında endişeler azalacak. İşte detaylar...

  • Gökay Özbudak
Telefonlar korunuyor!
Froyo, tabletlerde de kullanılacak...

Bu yılın başlarında Google'ın konferansında Android 2.2 tanıtılmıştı.

Diğer adı Froyo olan işletim sisteminin en güzel özelliklerinden biri olan, uygulamaları uzaktan kontrol etmenin değişik bir yönü Android Developers Blog'un haberine göre test edildi.

Bu özellik sayesinde uygulamaları bilgisayarınıza yüklediğinizde telefonunuzda otomatik olarak uygulamayı indirebiliyordu ve herhangi bir fiziksel temasa gerek olmuyordu. Bugüne kadar bu özelliğin hep yapıcı tarafını gösteren Google, bir güvenlik firmasının yaptığı test ile yıkıcı tarafını da göstermiş oldu.

Google ne yaptı?

Android tehlikelere karşı uyanık

Bir güvenlik firması hiçbir işe yaramayan bir uygulamayı kullanıcıların hizmetine sundu. Bu uygulamayı indiren kullanıcıların bazıları uygulamanın boş olduğunu görünce hemen telefonlarından sildi.

Durumun farkına varan Google da bu uygulamayı kaldırdı. Buraya kadar her şey normal, ama uzaktan kontrol özelliğiyle Google henüz uygulamayı silmeyen kullanıcıların telefonlarından da uygulamayı kaldırmayı başardı.

Google'ın kötü uygulamaları engellemek için kurduğu bu sistem, Android 2.2 kullanan telefonların zarar görmesini engelleyecek gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

iyi bir iş gibi duruyor ama google ın telefonumuzu kontrol ettiğini düşünürsek tehlikeli olabilecek gibi.

yok artik dahaneler, benden izinsiz,tum ucreti hatta vergileri bile odenmis benim telefonumdaki bir programi benim iznim disinda, google istedigi iicn kaldira bilicek,guvenlik iicndegil ne amacla olursa olsun kislik,ve kullanici hak ve hurriyetine kesinlike karsi,
eger amac guvenlikse,yuklenmis olan programi kaldirmak degil onun yuklenmesini onlemeye calissa daha dogru olacak bence
saygilar

yok artık o zaman google 'uzaktan' telefonlarımızda ne yaptığımızı bilebilir izleyebilir duyabilir istediği kişiye istediğini gönderir tam bir esir durumuna düşeriz ne kadar kötü brşey bu yoksa bu özelliği ben yanlış mı anladım

ya o kullanıcıların özel bilgilerinide Görürlerse ...

farketmez ki...!!!
uygulama telefona yüklendikten sonra, gerekli değişikliği yapar, görevini yerine getirir, hatta silinmemek için kendi yapısını bile değişime uğratabilir, böylece Google amca, otomatik yüklediği yazılımı, otomatik silememiş olur...

saygılar...

Sanki fazla Pollyannacılık olmuş bu. Zararlı ya da değil, Google'ın benim telefonuma karışmaya ne hakkı var? Eğer telefona yüklediğim uygulamayı silebiliyorsa benden habersiz, o zaman özel bilgilerime de ulaşabilir. Fotoğraf, rehber, mesajlarıma bakabilir.

yorumlara bakıyorum da...
herkes özelinden, mahremiyetinden bahsediyor...!!!

hangi mahremiyet...!!! hangi özel...!!!
bu gün facebook - mynet - twitter vs... gibi ortamlarda mahremiyet ortalığa saçılmış, uydularla ..çımızın bile içini izleyebiliyorlar, pili sökülmüş cep telefonu bile dinlenebiliyorken, 300 metre alanda hiçbr cihaz takmadan nokta atışı dinleme yapılabilen günümüzde, sizin kıytırık cep telefonlarınızdaki kıytırık notlarınıza, sms' lerinize mi kaldılar...

biri size yolda giderken, ünl olma teklifi yapıp 2 ay kameraların karşısına çıkartsa, sülale boyu tüm yaşantınızı kameralar önünde dökerken, hangi mahremiyetten ve gizlilikten bahsediyorsunuz...!!!

eskiden dirseği göründü diye utanan kızlarımız, şimdi iç çamaşırı giymeden daracık elbiselerle ortalıkta partner arıyor... erkeklerimiz kısa diz altı şort giymeye utanırken, şimdi iç çamaşırı gibi şortlarla, cebine 2 kutu prezervatifle ortalıkta geziyor...!!!

çocukların cinsellik bilgi yşı ise 8 - 9 civarına ve hatta daha aşağı yaşlara inmiş bir zamandayken, cinsellik ise tüm dizilerin ve filmlerin olmazsa olmazlarından bir hale gelmişken ve de evlerimizin içine kadar TV vasıtası ile giriyorken...

hangi mahremiyet...???

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play