Alman Firma Infineon'dan Huawei Kararı

Huawei'ye satışları durduran firmaların arasına bir önemli isim daha eklendi!

Alman Firma Infineon'dan Huawei Kararı

Google'ın Huawei cihazlarına verdiği desteği keseceğini duyurmasının ardından şimdi de Alman çip üreticisi Infineon, Çinli üreticiye ürün sağlamayı durduracağını açıkladı.

Firmaların bu kararları, ABD Ticaret Bakanlığı'nın Huawei'yi "Varlık Listesi"ne almasına dayanıyor. Bu listeye giren firmalardan ürün satın almak isteyen firmaların bir lisansa sahip olmaları gerekiyor. Infineon gibi ABD dışındaki firmalar, ürünlerinde Amerikan teknolojisi kullandığında aynı kurallara tabi oluyor.

Nikkei Asian Review'e konuşan bir kaynak, Infineon'un tedbir amaçlı bir adım atarak sevkiyatı durdurduğunu ancak değerlendirme yapmak üzere bu hafta boyunca toplantılar düzenleyeceğini söyledi. Yani firma, yasal olarak yapabileceklerini değerlendirdikten sonra Huawei ile çalışmayı sürdürebilir.

Kaynaklara göre Infineon, Huawei'ye mikrodenetleyiciler ve güç yönetimi entegre devreleri satıyor. Infineon'un bu işten yılda 100 milyon dolara yakın bir kazanç elde ettiği söyleniyor. Huawei'ye yapılan satışlar, Infineon'un 2018'deki gelirinin küçük bir parçası olsa da Huawei, tedarikçilerinin sayısının azaldığını ciddi biçimde hissedecek.

Infineon bu kararıyla Huawei'ye bileşen sağlamayı durduran Qualcomm, Qorvo, Micron Technology ve Western Digital gibi firmaların arasına katılmış oldu. Buna karşın ST Microelectronics, TSMC, Toshiba Memory, ve Japan Display Inc, Çinli firmaya karşı henüz bir durdurma kararı almış değil.

Huawei'nin kurucusu Ren Zhengfei, Qualcomm ve diğer Amerikan sağlayıcılar firmaya bileşen satmasa bile ayakta kalacağını medyaya söylemişti. Zhengfei, firmanın stoklarının sonraki 6 - 12 ay için yeterli olduğunu söylüyor ve bu sırada Çin ve Amerika hükümetlerinin sorunları çözebileceğine inanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Çin herşeyini kendisi üretebilecek bir ülkedir artık. Sorun yok...

Amerika halen çok güçlü görünüyor.Kendi ürünlerini astronomik fiyatlara piyasaya sürüyor ama daha ileri teknolojiye sahip ürünler daha ucuza satışa başlayınca işi başka taraflara taşıyor.Şimdilik böyle gidiyor ama nereye kadar?Sonunda bu rakipler kendi kendine yetecek hale gelecek.Dış kaynaklı çok az ürünler kullanacaklar.Bundan sonra da savaş mı açacak?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play