Alternatif 5 açık kaynak kodlu ofis paketi!

"MS Office'e dökecek param yok" diyenlerdenseniz, bakın sizi hangi bedava alternatifler bekliyor!

5 bedava ofis alternatifi!

Microsoft Office 2013, karşı konulması güç sayıda ve çekicilikte işlevle geliyor. Ancak Office 2013'ün fiyatı sizin için yüksek geliyorsa, lisansının çok kısıtlayıcı olduğunu düşünüyorsanız veya yıllık üyelik modeli hoşunuza gitmediyse, ücretsiz Office alternatiflerine başvurmanız gerekiyor.

1. Apache OpenOffice

Açık kaynak kodlu, güçlü bir ofis paketi olan Apache OpenOffice içerisinde bir kelime işlemcisi, tablo düzenleyicisi, sunum aracı, vektör grafik düzenleyicisi, veri tabanı yöneticisi ve bir matematiksel eşitlik düzenleyicisi bulunuyor.

Apache OpenOffice uygulamaları, Microsoft Office'in ribbon'dan önceki arayüzüne oldukça benziyor ve aynı zamanda birçok ofis belgesini açabiliyor.

2. Libre Office

OpenOffice'ten ayrılarak geliştirilmeye devam edilen Libre Office, ona oldukça benzer bir görünüme sahip. Benzer bir giriş ekranına, aynı temel özelliklere sahip Libre Office, daha geniş dosya biçimi desteği, Firefox teması desteği, daha iyi şablon yönetimi, Writer için bir durum çubuğu gibi birçok küçük ek işlevle geliyor.

SSuite Office ve iki ücretsiz ofis paketi daha

SSuite Office ve iki ücretsiz ofis paketi daha
SSuite Office

3. SSuite Office

Office 2013'ten ziyade Office 2003'ü andıran Süite Office'in temel uygulamaları oldukça kısıtlı. Bunun yanında Süite Office ile Microsoft'un en son dosya biçimleri olan docx, xlsx gibi biçimleri açamıyorsunuz.

Ancak beklentiniz büyük değilse, Süite Office'in sahip olduğu kelime işlemcisi ve hesap tablosu uygulaması çok işinize yarayabilir. Süite Office, birkaç ek özellikle de geliyor. Bu özellikler arasında bir e-posta istemcisi, grafik düzenleyicisi, web tarayıcısı, güvenlik yazılımı, medya oynatıcısı, formül düzenleyicisi, görsel görüntüleyicisi ve fazlası var.

4. Kingsoft Office 2012

Listemizdeki diğer ofis paketlerine göre çok daha küçük bir boyuta sahip olan Kingsoft Office 2012, bir kelime işlemcisi, hesap tablosu düzenleyicisi ve sunum oluşturucusuyla geliyor. Bu uygulamaların her biri sekmeli arayüz sahip olduğundan, birden çok belgeyi açmanızı son derece kolay bir hale getiriyor. Hoş görünümlü şablonlar, iyi bir paragraf yönetimi, şifreleme ve MS Office belgelerini başarıyla açabilme, Kingsoft Office 2012'nin en iyi özellikleri arasında.

SSuite Office

5. Softamken FreeOffice

Sadece en temel uygulamalarla gelen Softamken FreeOffice, kullanımı kolay, rahat bir tasarım sunuyor. Araç, Microsoft Office belgelerini genellikle başarıyla içe aktarabiliyor.

Okuyucu Yorumları