AMD, 1 TB SSD'li ekran kartını tanıttı!

Nvidia karşısında boş durmayan AMD, içerisinde muazzam boyutta bir SSD bulunan yeni ekran kartını tanıttı!

  • Ercan Uğurlu
AMD, 1 TB SSD'li ekran kartını tanıttı!

Nvidia'nın birbiri ardına tanıttığı ekran kartları karşısında elbette AMD'nin eli de boş durmuyor. Nvidia'nın her bir hamlesi ardından yeni ekran kartlarını tanıtan AMD, bu defa dünyada bir ilke imza atıyor. AMD, yeni Radeon Pro Solid State Graphics ile ekran kartı içinde tam 1 TB SSD'ye yer veriyor.

Ekran kartı içinde ilk kez bir SSD kullanan AMD, bu hamlesiyle oyunların yanı sıra VR noktasında da yüksek performansı amaçlıyor. Halihazırda 32 GB belleğe sahip olan Radeon Pro SSG, ayrıca içeriğinde yer verdiği 1 TB SSD ile büyüyen dosya boyutlarını daha hızlı işleyebilecek. Bu da 360 derecelik videolara büyük yardım edecek. Zira yükselen çözünürlükler ve bunun çevresel alana yayılması ile sağlanan sanal gerçeklik uygulamaları, doğru orantılı olarak dosya boyutlarını da arttırıyor.

Bu ekran kartından kuşkusuz yalnızca VR ve oyun alanlarında değil, film yapımcılığında da yararlanılacak. AMD Radeon Technologies Group Başkan Yardımcısı Raja Koduri de, bu konuyu dile getirerek, ekran kartı içine dahil edilen bir SSD'nin özellikle film yapımcılarını bir hayli heyecanlandırdığına değindi.

Fiji mimarisine dayanan Radeon Pro SSG, 16 teraflop işlem gücüne sahip. Şu an Radeon Pro SSG örneği yalnızca bir test modeli, fakat çok kısa bir zaman içinde final sürümüne ulaşacağı ve önümüzdeki yıl itibariyle de sevkiyatına başlanacağı söyleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Pascal mimarisi olsaydı daha güzel olurdu.

AMD aşmış kendini Nvidia da kim

güzel.Haber için teşekkürler

ekran kartlarının içine ne zamandan beri depolama aygıtı konuyor? ve bu aygıt ne işe yarıyor? ilginç

16 teraflop müthiş bir değer

Çırpınışlar devam ediyor. :D

bilgisayarımdan ve ekran kartımdan oldukça mutluyum... daha fazlası olsa bile onu kullanabilecek ve sürdürülebilir nitelikli fayda sağlayacak bir ortamım yok... vede öyle bir sektörde de çalışmıyorum... bazen çok istesemde "düşünüyorum şimdi var evde duruyor hadi ne yapacaksın" sorusunu kendime soruyorum... o gücü ne yapacaksın bir ev kullanıcısı olarak... ama grafik tasarımcı iseniz bize yarar tarafları varmı onu bilemem... mesela corel Draw yada iilüstratör --- fotoşop gibi yazılımlara öze

özel destek sağlıyormu.... yaşasın GOOGIL + NVIDYA VE İNTEL + MİKROSOFT GARDAŞLIĞI...!!!

Sen de yorum yaz