AMD, Carrizo ile geleceğe umutlu bakıyor!

AMD, yeni Carrizo işlemcileriyle birlikte, kötü giden gidişatı değiştirmenin peşinde!

  • Ercan Uğurlu
AMD, Carrizo ile geleceğe umutlu bakıyor!

PC pazarında sallantılı bir dönemden geçen Advanced Micro Devices, geçtiğimiz günlerde üç yöneticisinin ayrılık haberini vermişti hatırlarsanız. Bu değişikliğin plan dahilinde olduğunu açıklayan AMD, bu yıl piyasaya sürmeye hazırlandığı yeni Carrizo işlemcileri ile hayat bulmayı umuyor.

AMD CEO'su Lisa Su, yeni Carrizo işlemcilerinin PC pazarını domine edeceğini umduklarını açıklamasının ardından, AMD'nin yeni çiplerinin dizüstü ve masaüstünde watt başına performans noktasında büyük bir sıçramayı temsil edeceğini de sözlerine ekledi.

AMD'nin 2014'ün son çeyrek sonuçlarına bakacak olursak, 1.59 milyar dolarlık gelirin 1.24 milyar dolara düştüğü gözlemleniyor. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde rakamlarla gelir kaybı yaşadığı net şekilde yansıyan AMD, bu durumu bu yıl Carrizo işlemcileriyle değiştirmeye çalışacak. Bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren pazara sunulması beklenen yeni çipler, DirectX 12 ve OpenCL 2.0'ı da destekleyecek. Carrizo işlemcisi aynı zamanda "Excavator" kod adlı yeni x86 CPU çekirdeğini yeni nesil AMD Radeon grafikleri ile dünyanın ilk Heterojen Sistem Mimarisi (HSA) 1.0 uyumlu SoC ile entegre ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

pek açık değill az bilgi var

İntel'i örnek almalı. Firmalara para yedirip Amd ürünleri kullanmamasını sağlayan intel nasıl büyüdüyse aynı yolda giderek Amd'de paçayı kurtarabilir.

hangi i5 e denk gelecek amd yapamadığından değil intel izinvermediğinden üst seviye i7 lere rakip çıkaramıyor amd 8 core eşittir intel 4 core.

inanın anlamıyorum amd de isler nasıl kötü gider, kardesim yılardır amd kullanıyorum intelde kullandım, inanın yarı fiyatına aynı performans

@22 Oca 2015 22:56 cevap: benchmark kelpazeliği!

@22 Oca 2015 22:56 aynı fiyat cpu alar aynı perf gösterir kendinizi kandırmayın amd ucuz diye .

Daha hala APU derdindeler ya, sanki gercekten adam gibi yapmislarda... FX serisini geberttiler o kadar insanin yuzune tukurduler tutturmuslar bir APU sevdasi ondan sonra vay iflas ettik vay battik ulan masaustu kullanicilari napsin sizin kiytirik 128 shaderli dandik apularinizi, intel hd graphics'e bile ezilip tarumar oldular hala apu apu apu apu apu apu. Nerde embesil var AMD yi yonetiyor yedi bitirdiler dag gibi firmayi, hayir arada guzelim ATI de mahvolup gidiyor yanarim ona yanarim.

Amd nin hali hazirdami fx9590 i zaten iyi :)

Amd, apu ile şu güne kadar hata yapmış gibi görünüyor fakat bir de işin diğer yönü var. İşlemci ile gpu aynı yapıda birleşiyor. Bunu intel de benimsemiş görünüyor broadwell ile.Yeterli değilse de gelişimin yönünü anlamamız adına önemli. Güç tüketiminin azalması ve donanımların birleşmesi ileride monitörlerin yanında kasa göremeyeceğimiz anlamına geliyor.

10 seneden fazla suredir bilgisayar kullanıyorum ve işlemcilerim hep amd oldu ve hiç pişman olmadım ama ekran kartları için aynı şeyleri soylıyemıycem

Sen de yorum yaz