AMD, Linux'ta Nvidia'yı yakalama peşinde

AMD, geride kaldığı Linux platformunda Nvidia ile arayı kapatmak için çok ciddi çalışıyor!

AMD, Linux'ta Nvidia'yı yakalama peşinde

AMD, PC tarafında rekabet halinde olduğu Nvidia ile Linux tarafında da rekabete hazırlanıyor. Zira şu ana kadar Linux tarafına baktığımızda burada Nvidia'nın liderliğini görüyoruz. Ancak AMD bunu değiştirmek istiyor ve bunun için Linux konusunda ciddi çalışmalar peşinde.

Linux tarafında donanım ayağında oyun dendiğinde akla gelen isimlerin başında Nvidia geliyor. Zira şu sıralar yeni Linux platformundaki yerini alan son dönemin popüler oyunlarının başında gelen Middle-earth: Shadow of Mordor da, Linux tarafında yalnızca Nvidia grafik kartlarını destekliyor. Ancak AMD bunu değiştirmek üzere.

AMD'nin Catalyst sürücüsünün yanında bir süredir üzerinde çalıştığı AMDGPU sürücüsü, Linux tarafında açık kaynak olacak tek çekirdek modülden oluşan bir platform. AMDGPU sürücüsüyle, Linux tarafındaki rekabeti değiştirme peşinde olan AMD; ne yazık ki bu yeni sürücüsüne yalnızca yeni nesil grafik kartlarında destek verecek.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Mac kullanıcılarını unutmasınlar thunderbolt 2 üzerinden harici gpu kullananlar var ve bildiğim kadarıyla Os X için sağlam bir sürücü yapmadıkları External Gpu'larını Bootcamp üzerinden kullanıyorlar.

Windows'a bile düzgün sürücü çıkaramıyorken linux'a mı çıkaracak, bırak bu işleri amd.

ulan daha windows nvidia yı tam başarılı yapmadı amd nasıl yapıcak

Önce eski kartlara adam gibi sürücü çıkarsın. Sonra yenilere baksın.

@08 Ağustos 2015 11:Eski kartlar umurlarında değil.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir