AMD, Windows 7 için konuştu

AMD- ATI, Windows 7'nin çıkışının ardından bu işletim sistemi ve ilgili teknolojilerini anlattı...

AMD Windows 7'yi kutladı
AMD VISION'u da anlattı

AMD yaptığı bir açıklamada, merakla beklenen Windows 7 işletim sistemini tüm dünyada kullanıcılar ve işletmelerin hizmetine sunan Microsoft'u kutladı. İşte AMD'nin gözünden ve kendi sözcükleriyle yeni AMD teknolojileri ve bunların Microsoft'un en son işletim sistemi Windows 7 ile olan uyumu...

AMD VISION
AMD işlem teknolojileriyle tam uyumlu şekilde geliştirilen ve AMD VISION Teknolojisi ile aynı anda satışa sunulan Windows 7, kullanıcıların olağanüstü zengin, rahat ve istikrarlı bir bilgisayar deneyimi yaşamasını mümkün kılıyor.

Dengeli bilgisayar platformları tasarımında üst sınıf grafik ve video işlem ürünlerinden çok çekirdekli mikroişlemcilere kadar tüm unsurları kapsayan uzmanlık ve yenilikçilik, sadece AMD tarafından sunuluyor. Bu özel durum, Microsoft ile Windows 7'nin geliştirilmesinde yapılan işbirliği ile birleştiğinde, kullanıcılara video izlemeden oyunlara, çapraz kodlama gibi yoğun işlemci kullanan uygulamalarda hızlanmaya kadar üstün bir deneyim yaşatıyor.

AMD VISION Teknolojisi sayesinde bilgisayar alıcıları, Windows 7'nin sürükle-bırak özelliği, HD özellikli monitörlerde DVD filmlerin neredeyse HD kalitesine yükseltilmesi ve dokunmatik kullanım gibi gelişkin özelliklerinden yararlanabiliyor. AMD VISION teknolojisi, kullanıcının satın alma deneyimini sadeleştiriyor, görsel deneyimi iyileştiriyor ve bilgisayar kullanıcılarının izlediği, oluşturduğu ve paylaştığı her şeyi zenginleştiriyor.

ATI Stream, ATI Catalyst ve daha fazlası!

AMD ATI ekran kartları altın günlerini yaşıyor

• Bugünden itibaren Windows 7 yüklü olarak piyasaya sürülen İkinci Nesil AMD Ultra İnce ve 2009 AMD Genel Kullanım Dizüstü Platformları, AMD VISION Teknolojisini kullanarak günümüzün bilgisayar ihtiyaçlarını karşılıyor. Zengin ve canlı HD video, müzik ve fotoğraflar, Blu-ray oynatma, 7.1 çevreleyen ses ve çoklu görev performansıyla HDMI çıkış gibi eğlence özelliklerine odaklanan bilgisayar kullanıcıları, bunları AMD VISION Teknolojili dizüstü bilgisayarlarda bulabilecek.

• Şimdiye kadarki en güçlü grafik ve video işlemcilerini içeren ATI RadeonTM HD 5800 serisi, sektörün ilk ATI Eyefinity Teknolojisi ve DirectX® 11 desteğiyle sürükleyici oyun deneyimleri yaşatıyor.

ATI Stream teknolojisi, AMD'nin dengeli platform yaklaşımından yararlanıp mikroişlemci ve ekran kartının gücünü birlikte kullanarak destekleyen uygulamalarda bilgisayar hızını önemli ölçüde arttırıyor. Bu uygulamalara örnek olarak, Windows 7 sürükle-bırak özelliğiyle taşınabilir medya cihazları için video dönüştürme işlemleri sayılabilir.

• AMD'nin ATI Catalyst™ yazılım paketi, Windows 7 ile çalışan AMD platformlarında mükemmel istikrar sağlamanın yanında görsel açıdan büyüleyici bir masaüstü ortamı oluşturuyor.

AMD'den Windows 7 açıklamaları

AMD Windows 7 için hazırlanmış

Alıntılar
"Windows 7'nin piyasaya sürülmesi, bilgisayar sektörü için çok önemli bir adım ve bugün bilgisayar kullanıcılarının odaklandıkları video, fotoğraf, müzik ve oyun gibi eğlence uygulamalarının yanında gündelik kullanım ve iş yazılımlarında da kullanıcı deneyimini iyileştiriyor," diyen AMD Ürün Pazarlama Başkan Yardımcısı Leslie Sobon, şöyle devam etti: "AMD, Microsoft ile yakın temas halinde çalışarak işlem teknolojilerinin iyileştirilip bu heyecan verici işletim sisteminin hayata geçmesine yardımcı oldu. Bilgisayarın geleceğinde sınırları zorlamak için ileride de işbirliği yapmak için sabırsızlanıyoruz."

"Microsoft, AMD'nin Windows 7'de olağanüstü bir kullanıcı deneyimi yaşanmasına yardımcı olan desteğine çok değer vermektedir," diyen Microsoft Windows Ürün Yönetimi Genel Müdürü Mike Ybarra, şöyle söyledi: "Bu gelişkin görsel deneyim, yıllar süren işbirliği sayesinde mümkün oldu. Artık tüm bilgisayar kullanıcıları, Microsoft ve AMD'nin Windows 7'ye verdiği büyük emekten yararlanabilecek."

"AMD'nin Windows 7'nin bir parçası olan DirectX 11 desteği sunması, sadece oyun alanında değil, profesyonel üçboyutlu dijital içerik oluşturmada da görsel deneyimde büyük bir değişiklik getirecek, diyen StudioGPU CEO'su David Koenig, sözlerini şöyle sürdürdü: "DirectX 11 destekli MachStudio Pro ürün serimiz, ATI FirePro™ grafik hızlandırıcısı kullananlara gerçek zamanlı üçboyutlu iş akışı ve dönüştürme işlemlerinde daha fazla kontrol, esneklik ve hız sağlayarak üç boyutlu üretime daha da büyük işleklik kazandıracak. Windows 7 üzerinde aylardır geliştirme ve test çalışmaları yaptığımız için, şimdiye kadarki en istikrarlı Windows olarak gördüğümüz Windows 7'de ilk günden itibaren MachStudio Pro desteği sunmaktan çok memnunuz."

Basın bülteninden derlenmiştir

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

amma teklonojiymiş nvidia kadar olamaz
ati x1650 kullanıyorum ucuz die aldım aldığıma pişman oldum genelde ati alan kullanıcılar ucuz die alıyoR ve bilinçsizler ben atiden çok çektiyom özellikle şu sürücü desteği open gl 3.1 berbat

ati ilk önce 5870 deki voltaj sıçramalarını düzelsin.

<ati ilk önce 5870 deki voltaj sıçramalarını düzelsin.>

ekran kartı bir elektrik trafosu ya da jeneratörü değildir, voltajı nerene sıçrattı duymak isterim. :))

AMD-ATI: ekran kartınız varsa 1 yıl geçer geçmez sürücü desteğinden muaf bırakıyor, hep en üst modelini alırsanız bir işe yarar aksi halde "keşke 3 kuruş daha verseydim de iyisini alsaydım dersiniz". Daha önce hep ati aldım kullandım ve her seferinde pişman oldum. NVIDIA ise maşallah sanki altın satıyor:) ama sağlam ürün satıyor sattığı ürünün arkasını yeni sürücüleriyle bırakmıyor. Lüzumsuz teknolojilerle uğraşmıyor.

ati x1650 :D tarihi eser heralde özellikleri düşük olacak

sanki hd serisi aldın birde konusuyorsun

<AMD-ATI: ekran kartınız varsa 1 yıl geçer geçmez sürücü desteğinden muaf bırakıyor, hep en üst modelini alırsanız bir işe yarar aksi halde "keşke 3 kuruş daha verseydim de iyisini alsaydım dersiniz". Daha önce hep ati aldım kullandım ve her seferinde pişman oldum. NVIDIA ise maşallah sanki altın satıyor:) ama sağlam ürün satıyor sattığı ürünün arkasını yeni sürücüleriyle bırakmıyor. Lüzumsuz teknolojilerle uğraşmıyor.>

iki firmanın da, intelin, sisin de ürünlerini kullanıyorum.

sürekli sürücü çıkarmanın 3 nedeni vardır:
1. sık çıkan yeni modelleri desteklemek
2. önceki sürücü stabilite(tutarlılık) sorunlarını çözmek
3. önceden yetiştirilememiş/unutulmuş fonksiyonları eklemek veya oyalamak.

şimdi:
bir firma bir sürücüde stabilite sağladıysa neden sürekli yenisini çıkarsın, versiyon numarası enflasyonu için mi, kullanıcılarını aldatmak için mi?
ekran kartlarını pc tarihi kadar uzun zamandır(eskiden sürücü olmazdı, sadece videonun biosu kullanılırdı) takip eden bir profesyonel olarak nvidia sürücülerinin daha kararsız ve aceleye gelmiş olduğunu bütün mesleki onurumu ortaya koyarak söyleyebilirim.

tabi, pcni sadece birkaç popüler oyun için açıp kapatıyor olabilirsin,
nvidia da bu popüler oyunların sponsoru olduğu için bu oyunlara özel stabilite sağlamış olabilir o ap ayrı bir güzellik. zaten profesyonellik de bir ürün hakkında atıp tutarken sorumluluk taşıyacak bilimsel altyapı ve tarafsızlığa sahip olabilmektir, güven stabilitesidr.

herkesten profesyon bakış beklenemez,
tibünlerdeki kalabalığın gürültüsü sahada oynayan 22 kişinin sesini her zaman bastıracaktır. kalite size bağlı yani. ne ekerseniz onu biçersiniz.

<amma teklonojiymiş nvidia kadar olamaz
ati x1650 kullanıyorum ucuz die aldım aldığıma pişman oldum genelde ati alan kullanıcılar ucuz die alıyoR ve bilinçsizler ben atiden çok çektiyom özellikle şu sürücü desteği open gl 3.1 berbat>

eskiden nvidia diye birşey yokken ati vardı, ama pahalı ve elit bir kanadalı üründü. nvidia piyasayı ucuzluğuyla, sürümden kazanarak elegeçirdi,(AMDye geçince ATI de ekonomik hale geldi)
satış liderliğine rağmen zarar ediyor.

x1650 bu alemin dedesi durumunda bi kart ama yine de kendi döneminde üretilmiş bütün oyunları, araçları sorunsuz çalıştırır. aynı şeyi devresi olan nvidia kart için söyleyebilecek, mesleki itibarını ortaya koyabilecek birini bulamazsın.
opengl 3.1 yeni model bir GAPI standardı, 1650 döneminde opengl 2 vardı.
modern opengl kullanacak kadar profesyonel biriysen zaten eski kuşak bir ekran kartı alman büyük bir tezatlık.

Bu işin içinde biri olarak söylüyorum yıllardır ATI kullanıyorum bir kere olsun beni yarı yolda bırakmadı eski makinemde hala o efsane kart çalışıyor asus 9550 GE 128mb 128bit.

Alırken öyle sölemiyorlar alın destek vereceğiz diyorlar ama...
sanane kardeşim sanamı sorucaz konuşurken
illaki HD serisi' mi alacağız.
satarken güzel dimi
bundan sonra alırken her türlü kıllığı yapacam müdürüne kadar
indirttirecem özellik öğrenmek için
öyle şeye böyle bişey olacak bundan sonra

<Alırken öyle sölemiyorlar alın destek vereceğiz diyorlar ama...
sanane kardeşim sanamı sorucaz konuşurken
illaki HD serisi' mi alacağız.
satarken güzel dimi
bundan sonra alırken her türlü kıllığı yapacam müdürüne kadar
indirttirecem özellik öğrenmek için
öyle şeye böyle bişey olacak bundan sonra>

ürün alırken titiz olmak herkesin ortak sorumluluğu.
bu bir gıcıklık değil, sahte para ödemek yasaksa standartlara uymayan ürünleri satmak da yasaktır.
gözboyayıcı, üreticisi ve desteği birçok aldatıcı ürün var piyasada.
kolay aldanan bir tüketici piyasasına kolay aldatan firmalar dolar.

yine de haksızsın, ati ürünlerine en iyi sahip çıkan firmalardandır.
en büyük firma intel dahi yeni ürettiği grafik çiplerini ve söz verdiği sürücüleri herkesten önce unutur, hatalarını gizlemeye çalışır.
sen gidip bir ucuz low-end ürün almışsın ama high-end fonksiyonlar ve performans bekliyorsun. yıllar önce geliştirilmiş bir kartın yeni çıkmış bir standardı donanım olarak desteklemesi için mühendis değil müneccim icadı olması lazım.
agresif davranmak sana birşey kazandırmaz, bilgisayar akıl işidir. biyerlerde benim gibi sinirli bir bilgisayarcının şalterini attırırsın, sonra seni capon teknolojisi bile tekrar bir araya getiremez. ;)

buradakilerin çoğunluğu ati hakkında olumsuz yazmış ben bu konuda şunu söyleyebilirim yaklaşık 4 sene önce kullandığım ati ile nvidia ile arasında o kadar bir farkı yoktu ancak şimdi ati sapphre hd 4650 ekran kartı kullanıyorum mükemmel ötesi bir kart her bakımdan 10 üzerinden 10!

Birincisi voltaj sıçraması nedir anlayamadım? İkincisi 2004 senesinde 128Mb Radeon 9250 vardı bende hala daha en yeni güncelleştirmesi var ATI güncelleştirmelerinde sorun yok bence

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play