AMD'nin kaderini değiştirecek gelişme!

AMD cephesinde yaşanan bu müthiş gelişme, Intel'in uykularını fena halde kaçırabilir!

  • Kürşat Zaman
AMD'ye Çin'den görücü mü gelecek?
AMD'ye Çin'den görücü mü gelecek?

AMD'nin, adını bugüne kadar pek de fazla duymadığımız, ancak kendi sektöründe bir dev olan Çinli silikon çip üreticisi Loongson Technology'den çok ciddi miktarda yatırım alma ihtimali her geçen gün güçleniyor. VRWorld'ün haberine göre AMD'nin üst yönetimi geçtiğimiz haftalarda Loongson'un Çin'deki merkezini ziyaret etti ve bu görüşmelerin amacının Çinlilerin 20 milyar dolara yaklaşan mal varlıklarının bir kısmını AMD'ye yatırım yaparak değerlendirmek istemeleri olduğu öne sürülüyor.

BLX IC Design Corp, Çin Bilim Akademisi ve Çin Bilgisayar Teknoloji Enstitüsü tarafından oluşturulan Loongson, Godson ve 3B adları altında, MIPS mimarisi üzerine kurulmuş Windows uyumlu CPU ve APU'lar üretiyor ve firmanın AMD'nin işlemciler üzerindeki teknolojisinden faydalanmak isteyeceği oldukça açık. Loongson'un en kuvvetli işlemcisi olan Loongson 3B şu anda 1.5 Ghz hıza ve 8 çekirdeğe sahip; 28nm nodunda üretilmekte.

Bilindiği gibi Intel'in dışında x86 mimarisine erişim hakkı olan tek firma AMD ve böyle bir girişimin olası teknolojik sonuçlarının Intel ve Amerika'daki düzenleyici kurumları çılgına çevirme olasılığı da bir hayli yüksek gözüküyor. AMD'nin bir kısmının veya tamamının satın alınmasının, Intel'in iki firma arasındaki uzun süredir devam eden anlaşmaları sona erdirmesine yol açabileceği de gün gibi ortada.

Loongson geçtiğimiz on yılda IBM (x86) ve Motorola gibi Amerika merkezli büyük devleri satın alan Lenovo ile aynı yatırımcı ağacını paylaşıyor; yani Lenovo ve Loongson'un çeklerinin altını imzalayan üst yönetim aynı konsorsiyum tarafından yönetiliyor. Kendine özgü bir APU teknolojisine sahip olmayan Loongson'un, işlemcilerini üzerine inşa ettiği MIPS mimarisine daha modern bir yaklaşım getirmek üzere AMD'ye duyduğu ilginin sonuçlarını merakla bekliyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

dogru seçim amd tabiki

çinliler x86 çip mimarisine ulaşmak istiyorlar bakalım amerikan hükümeti bu satış için ne karar verecek

Önemli olan lisansı almak değil onu kullanmasını bilmek. Yıllar önce bir sürü x86 işlemci üreticisi vardı kala kala intel ile amd kaldı .

anakartların cache bellekleri chipsertin önemi asuslarda north bridge IOMMU MODE bulunan önbelleğin 64mb sınırlı olabilir bunun açık olması satanın çökmememsine neden olabilir windowsun dayanıklılığı söz konusu chipset cache belleğinde 64mb olması sata usb hatalarınıda giderecektir frekans sağlanmasını bullamadım oda satanın hızını ikiye katlıyabilir fsp olayı ama setup ayarı bölümü yok chipsetinde umarım vardır windows çöküntüsünün en büyük hatası eski anakartların önbordlu olupta ekran kartın mb açıktığında uzun sürüleri hata vermememsi söz konusu oluyordu 128mb kadar destekli oluyordu 2gb ramla xp iyi iş görüyordu sata ayarları usb pcı ayarlarınında bölümü chipsette yazılı olduğu zaman cache bellek ve frekans ayarı ister setup ayarında yapılırsa setup ayarlarınında ayarları chipsette yazılı olsaydı cache belleğin ve frekansın geçişlerin olduğu bölümde oda güzel olurdu ayarların oluduğu bölümlerde cache ve frkans bazı şart

@17 Şub 2015 21:50 adamlar intele yatırım yapacaklarmış olay bu. sen ne anlatıyorsun. senin derdin nedir?

Guzel bi gelisme intel in tekelini biran once bitirmeli amd

@17 Şub 2015 22:17 ne saçmalıyosun sen yahu ?

İntelin'mi uykusu kaçdı yooo bol,bol ve derin bir uyku çekiyoruz...makinamız rahat,ekran kartımız süper oyunlar çatır,çatır oynanıyor..intel and nvidia 2'lisi sağolsun..mesut ve mutluyuz önemli olan her zaman son kullanıcı yorumu ve firmaya olan güvenimiz..

bu amede hala yaşıyomu ya.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play