AMD, Apple M2 gibi üst seviye işlemcileri bile geride bırakacak yeni işlemcisi Ryzen 7840U'yu tanıttı

AMD’nin yeni işlemcisi Ryzen 7840U, Apple M2'yi ve diğer üst seviye işlemcileri geride bırakacak performansı ile oldukça iddialı geliyor.

AMD, yeni işlemcisi Ryzen 7840U'yu tanıttı

AMD, bilgisayarda oyun oynamayı daha mobil hale getirirken, aynı zamanda oldukça üst düzey bir deneyim sunmayı hedefliyor. Geçtiğimiz ay şirket, yakında çıkacak olan ASUS ROG Ally taşınabilir el konsollarında kullanılacak olan Ryzen Z1 ve Z1 Extreme yongalarını geliştirdiğini doğrulamıştı. Ve şimdi AMD, ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için üretilen ancak sağlam grafik ürettiğini söylediği Ryzen 7840U'yu duyurdu.

Yeni işlemci, maksimum 5.1 GHz saat hızıyla 8 çekirdek ve 16 iş parçacığına sahip olacak. İşlemci 2.7GHz'e kadar hız gösteren entegre bir Radeon 780M GPU da içerecek. AMD, yayınladığı grafiklerde Ryzen 7840U'nun uygulama performansıyla Apple'ın 2022 M2 çipini geride bıraktığını gösterirken, işlemcinin hem uygulamalarda hem oyunlarda Iris Xe GPU'lu Intel Core i7-1360P'yi de geride bıraktığını ortaya koyuyor.

AMD’nin bu işlemcisinin bir seri olarak piyasaya çıkması planlanıyor ve yeni işlemcilerin Asus’un yanı sıra Razer, Acer, Lenovo, HP ve daha pek çok dizüstü bilgisayarlarda yer alması bekleniyor. Şimdilik bu yeni CPU'lardan birini içeren bir dizüstü bilgisayarın oyun performansı hakkında henğz bilgi yok. AMD'nin taşınabilir bilgisayarlar için üst düzey yongalar sunma konusunda daha agresif hale geleceği ise kesin gibi görünüyor.