Android 5.0 Lollipop'u inceledik!

Android'in en son sürümü 5.0 Lollipop'u inceledik! İşte yeni platformun bize sundukları...

  • Zeynel A. Öztürk
Android 5.0 Lollipop'u inceledik!

Android Lollipop uzun zamandır konuşulan bir güncelleme. Bir süre önce Lollipop'un küçük bir güncelleme olabileceği kaygıları mevcut olsa da, endişeler haklı çıkmadı ve Lollipop'un Android'i yeni bir seviyeye taşıdığı anlaşıldı.

Android 5, bir önceki sürüm olan Android 4.4'e göre gerçekten büyük bir adım. Google'ın yeni Android'le verdiği mesaj, onu sadece "biraz daha iyi" hale getirmekle yetinmeyip, görsel olarak yenilemek ve telefon ve tabletlerden fazlasına getirmek.

Android Lollipop, şüphesiz en önemli Android sürümlerinden bir tanesi. Yeni işletim sistemi hem daha temiz, hem de daha güzel görünümlü; üstelik daha hızlı. En önemlisi ise pile hiç olmadığı kadar nazik davranması. Yeni arayüzü basit ve hızlı. Tüm platform, kaliteli olduğu kadar kullanımı kolay bir hale getirilmiş. Bir başka önemli nokta ise Android 5.0'ın üreticilerin üzerinde geliştirmeler yapmasını kolaylaştırması. Apple'ın son sürümü kullanan kullanıcı sayısıyla övündüğünü biliyoruz. Google da aynısını Lollipop ile başarırsa, geliştiriciler için çok daha çekici bir hale gelebilir.

64-bit mimari, şu an için gereksiz gibi görünse de Google ne yaptığını biliyor olsa gerek. Firma, 64-bit mimariyi destekleyen Android Lollipop ile geleceğini de garanti altına alıyor.

Android Lollipop'a istesek de, istemesek de er geç geçiş yapacağız. Peki bu yeni platform, gerçekten de o kadar iyi mi? Yeni, katmanlı arayüz, cihazınızı gerçekten daha iyi bir hale mi getiriyor?

Arayüz

Arayüz

Konu işletim sistemleri olduğunda şu soruyu cevaplamak zordur: Daha iyi görüntü mü önemlidir, yoksa işletim sisteminin yapabildikleri mi? İkinci cevaba daha yakın olduğumuzu söylemekle birlikte, görünümü de atlamamız zor.

Google'ın Android Lollipop'ta menülere widget'lara düz bir görünüm kazandırarak harika bir iş çıkardığını söylemeliyiz. Lollipop'ta her şey, kağıt yapboz benzeri bir görünüme sahip ve bazen uyumsuz görünen gölge dışında her şey göz alıcı. Tasarımı güzelleştiren çok sayıda detay var. Örneğin ayarlar simgesi, uyarı çubuğunu ekranın üzerinden aşağıya doğru çektiğinizde biraz dönüyor. Bu tür detaylar, kullandığınız cihazın sizi yarı yolda bırakmayacağını ve her işin altından kalkabilecek güce sahip olduğunu hissetmenizi sağlıyor. Ancak Android'in çalışma şeklinin baştan aşağı değiştiğini söylemiyrouz. Simgeler yine ızgara üzerinde gösteriliyor ve widget'lara ana ekranlardan erişiliyor.

Ancak her şeyin gözden geçirilip cilalandığını söylemek gerek. Android'i öğrenmek hala eskisi gibi çok kolay bir iş değil. Bunun ana sebeplerinden biri, uygulama listesinin bir "alt menü" içinde gösterilmesi ve ana ekranın ayrı olması. Ancak bu, aynı zamanda Android'i en çok kişiselleştirilebilen mobil platform haline getiriyor.

Giriş, geri ve açık uygulamalar düğmeleri yerlerinde duruyorlar ancak geometrik şekilleri, uygulamanın ihtiyaç duyduğu işleve göre dönüyor. Uyarılar sizi çok daha az rahatsız ediyor. Örneğin bir iş için varsayılan uygulamayı seçmeniz gerektiğinde, uyarı ekranın ortasından değiş, aşağı taraftan çıkıyor.

Yani arayüzde çok büyük bir değişiklik yok ancak Gogole, Android 5'i daha çekici bir hale getirmek için onun hemen hemen her öğesini gözden geçirmiş ve sadeleştirmiş.

Aramalar, mesajlaşma ve klavye

Aramalar

Hangouts'a eklenen yeni çevirici, Google'ın mesajlaşma hizmeti içerisinden daha ucuza görüşme yapmanıza olanak tanıyor. Ancak bu sistem, asıl telefon çevirme sisteminin yerini almıyor. Bu alandaki en önemli değişiklik ise çağrı uyarılarının, tüm ekranı kaplayıp, o an yapmakta olduğunuz işi (örneğin oyunlarda) ortadan kaldırmıyor olması. Bunun yerine çağrıyı kabul veya reddedebileceğiniz küçük bir uyarı gösteriliyor.

Mesajlaşma ve klavye

Android Lollipop'ta mesajlaşma işi, yine Hangouts uygulaması üzerinden yapılıyor. SMS, videolu görüşme gibi görevleri bu uygulama yerine getiriyor. Ancak cep üreticilerinin kendi mesajlaşma uygulamalarını bırakıp, Hangouts'a geçeceklerini sanmıyoruz. Hangouts hala biraz karışık ve mesajlaşma deneyimini geliştirdiğini söylemek zor.

Android Lollipop'ta gözden geçirilen öğeler arasında klavye de var ve yeni klavye, özellikle tablette oldukça kullanışlı. Klavyeyi portre modunda kullanmak çok kolay değil, ancak bunun nedeni Nexus 9'un geniş ölçüleri.

Performans ve uyarılar

Performans

Android 4.4'teki Project Svelte, işletim sisteminin alt seviye cihazlarda daha akıcı çalışmasını sağlamıştı. Android 5'te de benzer geliştirmeler var, ancak bu geliştirmeleri güçlü bir tablet olan Nexus 9'da test etmek zor. Yine de Lollipop'un 512MB RAM'e sahip bir cihazda akıcı biçimde çalıştığını görmek, bizi şaşırtmazdı.

Uyarılar

Lollipop, uyarı merkezi ve kilit ekranını da elden geçiriyor. Sadece istediğiniz uygulamaları görmeniz, eskisinden daha kolay.

Kilit ekranından bir uygulamaya, oyuna veya mesaja ulaşmak için, uyarı üzerine çift dokunabiliyorsunuz. Sürüklediğinizde ise uyarı ortadan kalkıyor. Kilit ekranında neredeyse her şeyle etkileşim kurabilmek, hoşumuza gitti. Bu, Lollipop'un gerçekten etkileşimli bir işletim sistemi olduğunu hissetmenizi sağlıyor.

Kilit ekranından veya uyarı merkezinden epostalarınıza cevap veremiyorsunuz. Dolayısıyla yeniliklerin başımızı döndürdüğünü söyleyemeyiz ancak cihazın kilidini açmadan epostaları arşivleyebilmek bizce güzel.

Google'ın tablete eklediği bir başka işlev ise cihazı elinize aldığınızda veya ekrana çift dokunduğunuza kilidinin açılması.

Priority modu

Priority modu

Yeni priority modu, basit "Do not disturb" işlevinin kontrolünü elinize veriyor. Yeni sistem, öncelikli gönderenleri seçmenize izin verirken hangi uygulamaların titreşim ve ses çıkarabileceğini de seçmenize olanak tanıyor. Uyarılara da uzanan bu işlev, ses denetimlerine yakın yerleştirildiğinden telefonunuzu veya tabletinizi sessize almak eskisinden çok daha kolay bir hale gelmiş.

Kamera

Nexus sistemindeki kamera uygulaması, tekrar elden geçmiş. Şu an için oldukça basit görünse de uygulama, birkaç ilgi çekici işlevle geliyor. Örneğin yeni Photo Sphere, Panorama modu ve Lens Blur işlevi, standart fotoğraf ve video seçenekleri arasına eklenmiş. Dilerseniz çözünürlüğü, fotoğraf kalitesini ve konum verisini değiştirmeniz de mümkün. 

RAW desteği, Android'li telefonların gelecekte daha da becerikli olacağının ve Nokia, Microsoft gibi üreticilerin karşınıza çıkacağının haberini veriyor.

Fotoğraflar, güvenlik, sonuç

Fotoğraflar

Fotoğrafı çektiğiniz andan itibaren kullanabileceğiniz gelişmiş fotoğraf stüdyosu, onlara her tür filtreyi uygulamanıza izin veriyor. İşlevin iOS 8 ile birlikte gelen işlevden biraz daha güçlü olduğunu söylemek mümkün. Android'deki fotoğraf stüdyosu, hem filtre uygulamanıza, hem de ton ve renkleri keskinleştirmenize olanak tanıyor.

Yatay ve dikey kaydırmalarla parlaklık ve kontrastı değiştirebilme gibi işlevler, oldukça sezgisel, dolayısıyla kullanımı sizi tatmin ediyor.

Üzücü olansa (üst düzey) telefon üreticilerinin bu işlevi kendi telefonlarında, büyük ihtimalle kendi işlevleriyle değiştirecek olmaları.

Güvenlik

Android Lollipop'da güncellenen eski güvenlik işlevlerinin yanında, yeni seçenekler de var. Trusted face, popüler Face Unlock işlevini işe yarar hale getiriyor. Yüz tanıma, eskisine göre çok daha iyi çalışıyor.

Bunun yanında artık Bluetooth saat veya bir NFC sticker yoluyla cihazınızın kilidini açmanız mümkün.

Sonuç

Android Lollipop'un beklentilerimizi aşacak kadar iyi ve yenilikçi bir platform olduğunu söylemeliyiz. Hala iOS 8'in gösterişini yakalamamış olabilir, ancak Lollipop tam donanımlı bir işletim sistemi olmaktan ziyade, üzerine işlevler eklenmesine izin veren, gelişime açık bir sistem. Nexus 9'un iPad Air 2'ye yetişemediğini görmek üzücü, ancak Nexus 6'yla durumun değişebileceğine inanıyoruz. Lollipop, şu an itibariyle etkileyici bir platform ve üreticilere kullanabilecekleri iyi araçlar sunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 50 Yorum

İos 8 gösterişi mi İos 8 de ne var var da ben mi göremiyorum

@11 Kas 2014 02:21 bi android fanboy atlamış 6 android fanboy da peşinden gitmiş bugünkü seviye böyle işte. androidi beğeniyorsan iosu da beğenmek zorundasın çünkü zaten android iostan çaldığı için çok benziyor.ios 7de düz tasarım geldi google biraz çalmakta geç kaldı ama o da getirdi hala bu kadar zor mu görmek. şimdi de kabul etmezler gelsin eksiler. ne yazıkki android fanboyların votelarını saymıyorum yazık

@11 Kas 2014 15:48 flat tasarım ios7'den önce windowsla geldi o zaman. Sen hayırdır ya? Android'in 2 sürüm önce getirdiği yenilikler ios'a yeni geliyor. Tamamen kapalı, sınırları olan bir işletim sisteminden neden çalsın android? İphone'a verdiğiniz parayla aynı performansı veren 2 tane android telefon alınıyor. Bu da sizin canınızı acıtıyor sanırm

"Lollipop tam donanımlı bir işletim sistemi olmaktan ziyade, üzerine işlevler eklenmesine izin veren, gelişime açık bir sistem. " demek de ne oluyor bildiğin işletim sistemi. Karşılaştirdiginiz ios8 de yapamadiginiz çoğu şeyi bunda yapıyorsunuz. Bu durumda buna tam donanımlı işletim sistemi değil demenin maksadı nedir.

Bence bu çok ustu kapalı bir inceleme olmuş yeni gelen kullanıcı hesaplarından bahsedilmemis art sanal makinesi pil tasarruf modu yeni encrypted ( şifreleme ) özelliğinden duble tap (LG g3 teki gibi çift dokunuşla telefonu uyandırma ) seçeneğinden.Yazı güzel ama keşke bunlarda içine eklenseydi

İos 8 gibi kafayı yemiyo gerisi hikaye

Andorid'i sadece telefon olarak düşünmeyin ;) Endüstriyel anlamda kullanan yerler bile var :)

Evt andorid diye bir telefon işletim sistemi yok

İos 8 de ne var diyenler allahinizi severseniz adamlar her surumde tonla yenilik getiriyor bunda ne yenilik gordunuzde tatava yapiyorsunuz millet kendi arayuzunu cakinca yine bi halta benzemicek kasip durucak bi isletim sistemi

@11 Kas 2014 11:17 Gidip alt seviye Android cihazı alıyorsunuz, sonra da oraya buraya 'Android kasıyor' diyorsunuz he. O aldığın Ayfonlar 2000~TL değil mi yavrucum? O paranın 1300~'ünü eline geçir, Nexus 5'e ver, bak bakalım 'Kasan işletim sistemi' dediğin şeyden eser kalıyor mu. Bu arada iOS 8 ile getirilen 'bir ton yenilik' şeysini göremedim ben. Değişik klavyeye izin verilmiş, bi' tek o var yenilik sayılabilecek. Bir de Apple Pay denilen zımbırtı eklenmiş, ama o sizin bir zamanlar övüp övüp bitiremediğiniz 'modern' ve 'piremiyum hissiyat veren' ayfonlarınızda çalışmıyor.

@11 Kas 2014 17:57 ee apple fanları onlar anlamasını bekliyorsan daha çok beklersin

@12 Kas 2014 07:48 Ne zaman anlayabildiler ki zaten? Tek işleri Android'i taşlamak.

İos 8 mış te iPad ait 2 ymiş , chip beğenmişsin hatta apple dan daha çok ama Apple fanı olduğun için böle diyorsun :)

Lolipop ile Betadan çıkıyor Android...

Nexus + android = ezici galibiyet

"64-bit mimari, şu an için gereksiz gibi görünse de Google ne yaptığını biliyor olsa gerek." google ne yaptığını bilmiyor sadece appleı taklit etmek için yaptı bunu.

@11 Kas 2014 15:44 64 - bit mimariye geçen ilk telefon samsung. Onunda android kullandığını düşünürsek google bunu yapmak zorundaydı.

@11 Kas 2014 15:44 hee zaten google ın işi gücü yok qualcoma gidip dicek adaş 64 bit çıkarma şu işlemcilerini millet laf yapıyo

Bir app açılınca tamamen kapatmak için hâlâ uygulamalar menüsüne gidilmesi gerekiyorsa bir gelişmeden bahsetmek zor ...

@11 Kas 2014 17:50 Uygulamanın tamamen kapanması için geri tuşu ya da simgesiyle çıkıp kaydırarak kapatın, o zaman kapanıyor, home tuşu ya da simgesiyle kapatmıyorsunuz, arka plana atıyorsunuz

@11 Kas 2014 17:50 gelişmeyi bununla sınırlamayı anlamakta epey zor...

Nexus 6 gelse de alsak artik. 3.dunya ulkesi olarak davraniyorlar. Lg g3 gibi lansman yapan olmadi

Ankara da ki ego otobusleri android kullaniyor. Artik siz dusunun hangisi tercih ediliyor

android iyidir. Adam inceleme yapmış ne gerek var yok ios a şöyle demiş androide böyle demiş isteyen istediği işletim sistemini kullanıyo zaten kasmayın ama ben android severim ilk sürümden beri gösterdiği gelişim hayret verici

Rezilliğin gerçekle bütünleşmiş hali; Android 5.0 Lollipop....

@12 Kas 2014 19:02 kaç kere kullandın

madem 512 ramla çalışıyo. benim 1gb ramli telefonum niye 4.1.2 den başka güncelleme almıyo??

@13 Kas 2014 17:53 Telefonu aldığın firma daha fazla para kazanmak için eskilerine güncelleme sunmuyor sadece. Bunun android le ilgili bi tarafı yok bende s3mini var 4.4.4 kullanıyorum şu an ve sorunları giderilince 5.0 a geçicem sadece biraz uğraş.

@13 Kas 2014 17:53 üretici markana sor

@13 Kas 2014 17:53 Üreticilerin politikaları yüzünden

Google neden android'i bilgisayar içinde geliştirmiyor ilginç Chromium OS yerine tercih edilmeliydi

6 sayfa Android 5 incelemesi yapıp ART'den bahsetmemek de yurdum BT cilerinin yeni özelliği heralde...

@16 Kas 2014 18:53 ART Android 4.4'den beri var. Daha önce yapılan incelemelerde ART'dan bahsedildi.

Batarya ömrü ve açılış hızından bahsedilmemiş.

artık bu çöpü bile üşenmeyip incelemişsiniz valla tebrikler çipi çip....

Kimisi android'i, kimisi ios'u kimiside winphone'u yerden yere vurmuş. Kimse size birşeyi zorla dayatmıyor. Bu aşırı öfke nedir çözemiyorum.

dünyanın en iyi yedi bilgisayraında linux kullanıldığını bilmiyen kardeşleri ios demeye devam edin ha şimdi linux ne alaka konu ile diceksin oda şöyle android linuxsun karnel sürümü olduğunu hatırlatmak isterim ama şimdi asıl konuya gelirsek android ile iosu karşılaştırmak zaten ayrı bi saçmalık android ayrı bi güzelliği var iso un ayr ama hangisi derseniz android daha bundan önce 4 5 sneyi hatırlayın pc olmadan zil sesi değişmiyordu iosun la tama güvenlikte mp3 zil sesi yapamamak neyin güvenliği onu anlayamdım ben

@18 Kas 2014 21:43 mac os ve ios Linux Kernel üzerine inşa edilmiştir. Android ile IOS arasında ki mimari ve görsel farklılıklar üretici konumunda ki Google ve Apple arasında ki vizyon farkından kaynaklanmaktadır. Android ile IOS karşılaştırması yapmaya bile gerek yok. Hangisi hoşunuza gidiyorsa onu kullanırsınız teknoloji konusunda fanboy olmaya gerek yok. Teknolojide çeşitlilik ve rekabet iyidir gelişmeyi körükler...

"Hala iOS 8'in gösterişini yakalamamış olabilir, ancak Lollipop tam donanımlı bir işletim sistemi olmaktan ziyade, üzerine işlevler eklenmesine izin veren, gelişime açık bir sistem.' iOS 8'e gosterisli diyorsaniz zaten sizin tarafsizliginiz yerin dibine batmistir, gosterisli dediginiz iOS taki tasarim dahil cogu islev Androidden calinti.

@19 Kas 2014 19:59 kesinlikle doğru.

Bu Android ne zaman Windows Phone yada iOS gibi şık görünecek diyordum hep, yıllar sonra sonunda ilk adımı atmışlar. Arayüzü o kadar kötüydü ki alıp kullanasım gelmiyordu grafikten ve sanattan anlayan insanlara göre değil Android ama gelişme kaydetmiş ilk defa takdir ettim.

android sistemi, ios ve windows phone gibi belli cihazlara çıkartılmadığı sürece ve piyasada bir ton android kullanan marka olduğu sürece hiçbir zaman net, stabil ve kullanışlı olamayacaktır ne yazık ki...

hayal kirikligi...olmamis.eski hali vok daha iyiydi

sony Z1 kullanıyorum. lolipop 5 sakın yüklemeyin. rezalet. telefonumun şarjı 2 gün giderken artık 6 saat gidiyor. ikonlar çizgi film karakterlerindeki gibi, eski 64K çözünürlükteki ikonlara benziyor. telefonu kulağıma götürdüğümde, ekranı kilitlemiyor. renkler berbat. eski temayı yüklüyorum masmavi koyu bir ekran geliyor. her şeye konum soruyor. telefon çok ısınıyor. daha ne diyim. yazmadığım daha çok şey var.tekrar kitkat yükleyecem . o da olmuyor. bu gidişle Windows phone a geçicem.

Z1 kullanıyorum batarya patates oldu iki gün giden batarya bir gün bile yetmiyor

lütfen bır önceki sürümü yükleyin rezalet yeni sürüm format atmak zorunda kaldım yesıl cızgıler ekranı kıtledık ve format atmama ragmen memnun degikim bir önceki sürüm olsun lütfen

Siz bana nasil geri surumu yuklerim onu soyleyin ben bu kadar berbat bir sey gormedim surekli kulaklarinizi cinlatiyorum haberiniz ol

İphone nin tek ayricaligi donanima gore yazılım. Android ise bir cok markaya hizmet ediyor ki firmalarda zaten ara yuzlerini kendi ekliyor. İphone kotu yani halen kendisini global yapmamasi. Bir iphone baska telefon yada imac( aple pc) olmadikca eslesmesi yok. (İTunes yuklemek zorunda degilim).. Bunlari astiktan sonra belki iPhone..

Bu ne aptalliktir ios a gosterisli diyo altinda cubuk var bide ustunde degilmi bu mu gosteris baska bir sey goremedim ANDROİD in uygulama cekmecesinden baska birsey yok kalavye si de tam bi sacmalik ayiligindan elim yetismiyo ustune bir ton guncelleme diyorsunuz nerde acaba ilk cikanla hersey ayni iki uygulama fazladan mi eklendi ANDROİD Bir suru uygulama ekliyo ha anladim o kadar para bosa gitti iciniz yaniyo ANDROİD i tasliyosunuz ama ios u bile gececek eminim GOOGLE ye guveniyorum

böyle giderse 18 bulur :)) birimza atarım

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play