Android 5.1, Şubat ayında geliyor mu?

Android Lollipop'un ilk büyük güncellemesi, yeni rapora göre bu yeniliklerle, çok yakında gelecek!

  • Zeynel A. Öztürk
Android 5.1, Şubat ayında geliyor!

Android Lollipop'un telefonlara yayılması, yavaş ancak kararlı biçimde devam ediyor. Lollipop'un ilk önemli güncellemesi 5.1 ise yeni bir rapora göre birkaç hafta içinde ortaya çıkacak.

AndroidPIT web sitesi, Android 5.1'in hazırlanma aşamasında olduğunu ve Şubat'ın sonunda yayınlanacağını Google içerisinden iki kaynaktan doğruladığını söylüyor. Ancak henüz çok az sayıda cihaza girebilen Lollipop'un şimdiden "0,1" sürüm atlaması biraz garip görünüyor. Bunun yanında sürümün yükselmesi, Lollipop adının değişmesi anlamına gelmeyebilir.

Sızıntının ilginç yanı ise, güncellemenin getireceği yenilikleri sıralaması. Siteye göre Android 5,1'in getireceği yenilikler arasında şunlar olacak:

- Sistem kararlılığında genel geliştirmeler

- Gelişmiş RAM yönetimi

- Ani uygulama kapanmaları için onarımlar

- Daha iyi pil yönetimi

- Kablosuz ağlarla ilgili sorunların onarımı

- Uyarılarla ilgili sorunların onarımı

- Belirli cihazlardaki ses sorunlarının onarımı

- OK Google işleviyle ilgili sorunların çözümü

Android 5.1'in Google tarafından test edildiğine dair bir ipucuna bir ay önce rastlamıştık. Bu son sızıntı doğruysa güncelleme, daha çok hataları onarmaya odaklanacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Çoktan Nexus 5 hariç diğer Nexus'lara gelmişti. Nexus 5 içinse 2 gün önce yayınlandı. 2 gündür kullanmaktayım.

@18 Ara 2014 17:07 5.0.1 olmasın o?

Düzeltin yeter yenilige gerek yok.

Gelsin ne çektik bu sürümden böyle

demekki samsung htc ve diğerleri 5.0 güncellemesini adapte etmek için uğraşırlarken aslında hataları olan bir sistemi uyarlamaya çalışıyorlar. yazık olacak bize. Gelen güncellemeler doğuştan sakat olacak. baksana eğer 5.0 da bu kadar hata yandık....

samsung galaxy s5 imde şu anda lolipop 5 sürümünü kullanıyorum polonya sürümü hatta bir güncelleme daha aldım kiesden şu anda söyleyebileceğim tek kelime android 5 için mükemmel ötesi o kadar iyi ki anlatamam yaşamak lazım android 5 süper süper süper Samsung Galaxy g900f

nexus 4 5.0.1 güncellemesi geldi şimdi onuda alırız yakında 5 te wifi sorunu var gibiydi 5.1 de düzelir inş

Nexus 6 var bende. :D Geldi bile. Almanya'dan selamlar.

Sistem kararlılığında genel geliştirmeler, Gelişmiş RAM yönetimi, Daha iyi pil yönetimi... yine bi tarafımla katılarak gülüyorum :=)

Lg g3 turkiye lolipop yayinlandi

Gelmesi lazim zaten. KitKat daha atabildi. Umarım bu güncelleme lolipopu düzeltir yoksa geri donecem.

Nexusum varken kafam rahat. Onu 2000 lira verip te hala bir sonraki sürüme muhtaç kalan enayiler düşünsün.

X.1 için yenilik olması gerekir Google hata düzeltmelerini de ana güncellemelerden sayıyorsa vay halimize bence sürüm numarası 5.0.2 falan olmalı

Wifi sorununu kit kattan beri düzeltecekler güya bir cacık olacağı yok şu Windows 10 çıkıp birraz kullanılıp yagınlaşmaya başlasın bırakacam bu androidi birşeyin düzeleceği yok nexus 5 te 4.4.2 yüklüyken pil en azından iyiydi şidi su gibi gidiyor nette dolaşırken insanları odaklamışlar güncellemeye adam nexus 5 i sattım nexus 6 yı alacam diyor aha böyle adamların yüzünden bir yenilik önemli bir geliştirme yapmıyorlar en az 3 yıl kullanılsın bakalım müşteri çekmek için bak bütün üreticiler sikahrını nasıl çekiyorlar fiyatına göre performansı çok iyi ürünlerin çıkması gibi.

5.1 çıkarken, Samsung aylardır S4 Mini'ye KitKat gelecek diyor. Neredeyse bir yıl olacak, bir çok ülkede S4 Mini için KitKat dağıtıldı. Türkiye'de daha tık yok! Bir daha da Samsung da Apple da almam! OnePlus alırım arkadaş.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play