Android 5, iOS 8 ve WP8.1 karşı karşıya!

Android 5.0, iOS 8 ve Windows Phone 8.1'in yeniliklerini karşı karşıya getirdik! İşte en iyisi...

  • Zeynel A. Öztürk
Android 5, iOS, 8 ve Windows Phone karşı karşıya!

Rakamlara baktığımızda aslında durum açık: Android, mobil dünyaya yüzde 80'in üzerindeki pazar payıyla hükmediyor. IDC'nin rakamlarına göre 2014'te iOS, yüzde 14,8 pazar payıyla ile ikinci sırada yer aldı. Google'ın bu derece baskın olması, uygun fiyatlı Android'li cihazlara bağlı. Buna karşın iOS'u kullanan iPhone'lar, yenilikçi olmaları, üst seviye tasarım ve stil gibi özellikleriyle tanınıyorlardı.

Ancak bu durum, değişmekte. Google'ın mobil işletim sisteminin en son sürümü Android 5.0, önemli yeniliklerin yanında 64-bit sistemlere destek sağlıyor. Apple'ın iOS 8'i ise birkaç önemli değişik ve bunun yanında birkaç kısıtlamayla geliyor. Tabi, Microsoft da yerinde oturmuyor ve Windows Phone 8.1 güncellemesiyle rakiplerini yakalayacak yenilikler sunuyor. Birbirine yaklaşan işletim sistemleri, bize detaylı bir karşılaştırmanın zamanının geldiğini gösterdi.

Mobil devleri kapışıyor

Android 5, arayüzde daha önce hiç olmadığı kadar önemli değişiklikler yapıyor. Değişiklikler o kadar köklü ki Google, Android 5'in stili için "Material Design" sözcüklerini kullanıyor. Yeni görünüm, düz ve sadelik kadar renklere de önem veriyor. Arayüzün farklı işlevlere sahip kısımları, kart desteleri gibi ayrılıyor - bu efekti ekranı kaydırırken görebiliyorsunuz.

Apple, iOS 7'de ortaya çıkardığı "düz" sayılabilecek tasarıma, yeni işletim sisteminde sadık kalıyor. Hoş görünümü ve akıcı animasyonları, iOS 8'i çekici kılıyor. Yine göze hoş görünen 3D efektler ve saydamlık efektleri, istendiğinde kapatılabiliyor.

Microsoft'un işletim sisteminde yaptığı değişiklikler ise kısıtlı. Windows Phone kullanıcıları artık düz renkler yerine arka plan seçebiliyorlar. Bir başka faydalı yenilik ise iki uygulamayı üst üste sürükleyerek klasör oluşturabilme. Android ve iOS'takine benzer biçimde çalışan bu sistem, giriş ekranınızı daha derli toplu gösteriyor.

Gelişmiş uyarılar, daha iyi pil ömrü

Android'in kilit ekranı uyarıları (solda) ve Windows Phone 8.1'in uyarı merkezi

Gelişmiş uyarılar

Android 5 ile beraber yenilenen uyarı merkezi, en önemli bilgileri ve hatırlatıcıları, diğer uygulamaların üzerinde bir kutucuk yoluyla gösteriyor. Bu kutucukları dilerseniz kilit ekranında bile görebiliyorsunuz. Bunun yanında uyarılar, türlerine göre uygulamalarla etkileşimde bulunmanıza olanak tanıyabiliyorlar. Örneğin yeni gelen Gmail epostalarını uyarı merkezinden arşivleyebiliyorsunuz.

iOS 8, SMS ve iMessage'ları uyarı penceresi üzerinden cevaplamanıza izin veriyor. Açılır pencereler, Windows Phone'da uzun süredir sunulmaktalar. 8.1 sürümünde ise epeydir beklenen uyarı merkezi, işletim sistemine ilave ediliyor. Aynı rakip işletim sistemlerinde olduğu gibi, Windows Phone'un uyarı merkezini de parmağınızı ekranın üst tarafından aşağı doğru çekerek açıyorsunuz. Buradan bilgilere hızla erişebildiğiniz gibi, belirli sistem işlevlerini çabucak açıp kapayabiliyorsunuz.

Daha iyi pil ömrü

Android 5'te pil ömrüne ve güvenliğe yönelik geliştirmeler de var. Sisteme eklenen yeni güç tasarrufu modu, cihazı çok daha uzun süreyle kullanmanızın yolunu açıyor. İşlemci gücü, parlaklık ve arka plan etkinliklerini kısıtlayan bu modu istediğiniz zamanda kendiniz devreye sokabiliyor veya örneğin pil yüzde 15'e düştüğünde otomatik olarak tasarrufa geçilmesini tercih edebiliyorsunuz. Pil tasarrufunu Nexus 6'nın şarj oranı yüzde 100'de devreye aldığımızda, cihazın normalden 3 saat daha fazla açık kalabildiğini gördük. Tasarruf modunu pil yüzde 15'teyken etkinleştirdiğimizde ise cihaz, normalden 30 dakika daha uzun açık kalabildi.

Android kullanıcıları için bir başka yenilik, kalan pilin cihazı kaç saat idare edebileceğini veya şarj işleminin ne kadar süreceğini görebilmeleri.

iOS 8'de otomatik olarak devreye giren bir pil tasarrufu işlevi yok, ancak yeni eklenen güç menüsü sayesinde hangi uygulamanın ne kadar pil tükettiğini görebiliyorsunuz. Bu listeye bakarak dilediğiniz uygulamaların arka planda yapabildiklerini kısıtlamanız mümkün.

Pil tasarrufuna yönelik en çok işlevi sunan işletim sistemi, dolayısıyla bu alanın lideri ise Windows Phone 8.1. Pil tasarrufu işleviyle arka plan uygulamalarını kapatabilen Windows Phone 8.1, size pilin ne kadar sürede boşalacağını da tahminen gösterebiliyor.

iOS: Gizliliğe önem veriyor

iOS'ta hangi uygulamaların iCloud Drive'a yedekleneceğini seçebiliyorsunuz

iOS: Gizliliğe önem veriyor

En iyi veri güvenliği, Apple'la beraber geliyor. Uygulamaları yüklerken hangi izinlere sahip olduklarını görmeseniz de, kritik izinleri daha sonra devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Apple iOS cihazları, otomatik veri şifreleme ve güçlü aktivasyon işlevlerine sahip olduğundan, çalındıklarında uzaktan kapatılabiliyorlar. Google'ın telefonlarında ise cihazı uzaktan kullanılmaz hale getirecek, benzer bir işlev henüz bulunmuyor. Nexus 6'yı uzaktan PIN koduyla korumaya alabiliyorsunuz, ancak bu hırsızların cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamasının önüne geçmiyor. Bununla birlikte Android 5'te verileri korumaya yönelik şifreleme işlevi, açık olarak sunuluyor.

Uygulama çeşitliliği konusunda iOS ve Android, dengedeler. iOS özellikle oyunlarda öne çıkıyor. Apple Store'da tabletler için optimize edilmiş daha çok oyun bulmanız mümkün. Piyasaya daha sonra gelen Windows Phone, çeşitlilik konusunda sıkıntı yaşıyor. Microsoft'a göre Windows mağazasında 560.000 uygulama var, ancak bu sayı, rakiplerin çok gerisinde. Dahası uygulamalara yakından baktığınızda, çoğunun içi boş, işe yaramayan uygulamalardan ibaret olduğunu görüyorsunuz.

Buna ek olarak Windows Phone'da uygulamaları yönetmek de pek kolay değil. Yetmediği gibi Windows mağazasının yapısı, kafa karıştırabiliyor.

Android: Çoklu görevi iyileştirmeye çalışırken...

Android 5'in çoklu görev menüsü (solda) ve iOS 8'in çoklu görev ekranı (sağda)

Android: Çoklu görevi iyileştirmeye çalışırken...

iOS ve Android'in tersine, Windows Phone'un çoklu görev menüsünde hiçbir değişiklik yok. Apple'da ise pratik bir işlevin dışında önemli bir değişiklik bulunmuyor.

Android 5'in çoklu görev ekranı, artık son açtığınız üç uygulamayı gösteriyor. Bununla birlikte işlevin daha pratik bir hale geldiğini söylemek isterdik, ancak bizce aksi olmuş. Gösterilen üç uygulamayı aşağıya doğru kaydırarak, daha önce açılan uygulamalara ulaşabiliyorsunuz. Ancak bu sırada pencerelerin içeriği, kartlar üst üste geldiğinden Android 4.0'daki gibi net görünmüyor.

Apple'ın bizce daha hoş görünen çoklu görev menüsü, üst tarafta kişilere de yer veriyor.

iOS: Daha az kısıtlama

Sıkı denetleme, iOS'un geleneği haline gelmiş olsa da bu durum, iOS 8'de biraz değişti. Apple, artık Swype ve SwiftKey gibi üçüncü parti klavyeleri yüklemenize izin veriyor. Böylece iOS 8, özelleştirilebilir klavyeler konusunda Android'in gerisinde kalmıyor.

iOS, daha "bağlı" bir sistem

iOS'un önemli bir özelliği, iOS cihazlarını birbirine daha iyi bağlaması. Örneğin iPhone'unuza bir çağrı geldiğinde ve telefonunuz sizden uzakta olduğunda, çağrıya Mac'inizden veya iPad'inizden cevap verebiliyorsunuz. Bunun yanında uygulamaları tüm aileniz için satın alabiliyor, ortak bir takvim ve fotoğraf albümü tutabiliyor, bunları web üzerinden eşitleyebiliyorsunuz.

Apple'ın ayarlar menüsü ise ne yazık ki olduğu gibi duruyor. Burada herhangi bir ayarı ararken, alt menülerde kaybolup gitmeniz mümkün.

Windows Phone: Yeni sesli kontrol işlevi

Android'in kilit ekranı uyarıları (solda) ve Windows Phone 8.1'in yeni uyarı alanı (sağda)

Windows Phone: Yeni sesli kontrol işlevi

Sesli kontrol konusunda üç işletim sistemi de yaklaşık olarak aynı seviyedeler. Bununla birlikte Microsoft'un Cortana'sının, Siri ve Google Now'a göre daha akıllıca cevaplar verdiğini söylemeliyiz. Elbette Siri'nin yeni kazandığı Türkçe destek, ona ülkemizde büyük avantaj sağlıyor.

Her üç sistemin dijital asistanının gürültülü ortamlarda iyi çalıştığını söylemek mümkün, ancak sesleri hala robotları andırıyor. Telefonunuzu sesle denetlemek, çoğu zaman gereksiz olsa da otomobil kullanırken işe yarayabiliyor.

Sonuç

Android 5, iOS 8'e fark atmasa da, şu anki en iyi mobil işletim sistemi. Google'ın platformu hem kullanım kolaylığı, hem de yeteri kadar güvenlik sağlıyor. Gerekli sistem işlevleri yerli yerinde ve sistemle iyi biçimde entegre edilmiş bulunuyor. iOS 8, önceki sürüme göre birçok küçük geliştirme sunuyor. Windows Phone 8 ise uyarı merkezi, klasörler gibi kayda değer yeniliklerle, iki dev işletim sistemine iyi bir alternatif. Ancak Windows, uygulama yelpazesi ve işlevsellik konusunda rakiplerinin gerisinde kalıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

"Windows Phone uygulamalarının çoğu boş"tan sonrasını okuma gereksinimi duymadım.

rakamları (kullanım oranları) gerçek hayattaki işe yararlılık, kullanışlılık, yatırım değeri ve yapılan masrafın uzun vadede karlı olması açısından yorumlarsak windows phone bisiklete, android kaykaya, ios ise ferrari'ye benziyor. Yoksa amaç ön kameradan selfie çekmek, facebook a girmek, zil sesi yüklemek, duvar kağıdı değiştirmek vs. ise 300? den fazla para harcayan alıktır. Sadece bunları yapacak adam bundan fazla para veriyorsa gösteriş için yapıyordur ve diğer herkesi kendi gibi görüyordur..

Hala Windows Storage boş diyorlar ya. Google play gibi bir çöplük varken Windows store'a laf atılması hoş değil gerçekten.

@01 Mayıs 2015 09:08 ulan daha doğru dürüst instagram uygulamanız yok gelmiş koskoca google play storea çöplük diyo senin windows mağazanda ne var facebooktan başka (o da yarım yamalak)? her 2 uygulamadan 1 i paralı windows storeda. play store %99 beleş :D sen git word belgesi aç, ne biliyim outlooktan e posta yaz, sms falan gönder, alo alo de senin telefonun başka bir işe yaramaz :D :D

sen napıyon telefonla at kafası benim wp ile yaptığımdan farklı soylesene bi@01 Mayıs 2015 15:58

@01 Mayıs 2015 22:01 ne mi yapıyorum? Clash of clans oynuyorum, snap atıyorum, WhatsApp'tan arkadaşlarımı arıyorum, ""resmi youtube uygulamasında"" da video izliyorum, paralı uygulamaları apk ile beleşe indiriyorum, canım sıkıldıkça arayüz değiştiriyorum sen bunların hangisini yapıyorsun söyle? Clash of clans yok Mağazanızda. Snapchat yok. Resmi YouTube uygulaması yok. WhatsApp var ama bırak arama yapmayı daha ses gönderme seçeneği bile yok. Daha çook sayarım da karakter yetmiyor....

@01 Mayıs 2015 22:01 farkli olarak busybox ile linux komutları yazıyorum ne bilim dsploit ile hack yapıyorum cihaza Windows kuruyorum canım sıkıldıkça farklı rom kullanıyorum ps kolu vs. Bağlıyor un launcher vs. Kuruyorum ios programlarını androidee çalış tiriyorum

@02 Mayıs 2015 12:30 Aslında en iyi youtube bizdeydi. Aynı anda 4 video izleyebiliyorduk. Belki ve hatta bence orjinalden bile kaliteliydi

Yanlış karşılaştırma 8.1 i kitkat ve ios 7 ile karşılaştırmak gerekli lollipop rakibi win 10 dur

Android 5.0 pişmanlıktır. Moto G'de arkadaşımda bizzat denedik wifisi bile 1 dk içinde açılıyordu bir süre sonra. Ram sorunları vs hiç dahil etmiyorum bile. Sırf eski sürüme döneceğiz diye telefonu hard brick yaptık. Garanti dışı kaldı. iOS 8.3'ü kullanıcısı olarak çok sevdik hiçbir batarya bug gibi sorunlar kalmadı. Taraf tutmaya hiç gerek yok editör kardeşim.

@01 Mayıs 2015 11:12 al baklım note 4 android deneyimini ben orda yaşayın derim

@01 Mayıs 2015 11:12 Kardeş yalnışın var. Lollipop sorunlu tamam ama hızı konusunda piyasayı süpürür.

@01 Mayıs 2015 11:12 5.0 öyle ama hatalar 5.1 ile düzeltildi çok büyütmeyin hani...

@01 Mayıs 2015 11:12 G2 de kullaniyorum akıyor birader.

Daha Windows 10 hazırlığı yapılırken 8.1 ile Android 5 karşılaştırılması saçma olmuş

Root rom overclock launcher açık kaynak kodu xposed modüllerihareketli ekran kağıdı widget ... varken ios ve wp almak ?

Android iOS'dan daha iyiymiş öyle mi? Çok komikler :D

@01 Mayıs 2015 17:20 Aynen güldürdüler kalp krizi geçirecektim :p

tabi ki iOS 8... yani buda sorumu yahu?...

android en iyisi mi ?? üç işletim sistemi arasında en kötüsüdür. Android v eios kullanan biri olarak kesinlikle ios daha kaliteli. windows phone kullanmadım ama bence gelecek için umut veriyor.

android dünya pazarının %80ninde kullanılıyormuş birkere kullananların yarıdan fazlası telefonunun androidli bir işletim sistemiyle calıştıgını bilmiyorkı markasına bakıyo alıyor ama bilmıyorkı daha ıyı sistemli telefonlar var adam napsın samsung, trident, htc 300tl androidli telefon çıkarıyor aypon, 3000tl ios8li telefon çıkartıyor androidin kullanılmasının sebebi telefon sırketlerinin telefon satabilmek için ucuz sistem aranmalarındandır bence...

@01 Mayıs 2015 23:31 he he. Iphone kullanicilarinin hepsi steve jobs degilmi.

@01 Mayıs 2015 23:31 KARDEŞ Çin malı var unutma 100 tl dandik Çakma Android telefon

windows 10 ile fiyasko katlanacak... android varken... kimse windows phone ile ilgilenmez...

"Windows Phone uygulamalarının çoğu boş" mu? Google Play'in tamamı çöp ona bakarsanız, ve donanımı sömüren öyle bir işletim sistemi başka da yok :) Ayrıca Windows 10 Phone diğerlerine rahat fark atacak. Android'in derdi bitmez, iOS'a laf yok, WP8.1 iOS'un uygulama sayısı açısından gerisinde o kadar. Şöyle düşünelim, Android en iyisi denmiş, Linux hiç Windows'dan ya da OS X'den iyi olabilir mi? Biraz mantıklı olsak

@02 Mayıs 2015 10:25 os x linux cekirdegi ile calisir.

karşılaştırma yanlış olmuş, Windows 8.1 Phone değil 10 gelince karşılaştırmanız gerekiyordu, zamanlama hatası

android'i en son 5 sene önce kullanan zatlar da gelmiş burada yorum yapıyor. hala google play için çöp uygulama kaynıyor diyor adamlar. laf demiş olmak için demek.

Neyin peşindesiniz siz koçlar herkes halinden kullandığı telefonun işletim sisteminden memnunsa bu tartışma ve kıyaslama niye bilginizimi yatıştırıyorsunuz, boş işler peşinde olmak yerine icraat peşinde koşun, hadi bakiim aslanlar

Android alacan rahat edecen.

Eski bir Windows Phone kullancısı olarak söylüyorum Windows Phone değil Androide yetişmek, yanından bile geçemez. Android en iyisi.

Sen de yorum yaz