Android 8.0 Oreo, Yavaş Başladı

Kullanıma açılmasının üzerinden birkaç ay geçen Android 8.0 Oreo, bakın tüm cihazların ne kadarına ulaşmayı başardı...

  • Ali Ruhi Öztürk
Android 8.0 Oreo, %0.3 Kullanım Oranına Ulaştı

Google'ın Android işletim sistemini yer yıl yeni özellikler ve performans geliştirmeleri ile güncellemesi başarılı şekilde devam ediyor, ama yeni sistemlere geçiş konusunda büyük bir sorun var. Android uzun zamandır düşük geçiş oranlarına sahipti, ancak Android 7.1 ve Android 8.0 gerçekten berbat durumda.

En son rakamlar yayınlandı ve manzara çok vahim. Android 8.0 Oreo'nun rakamları gerçekten düşük: Android 7.1 Nougat %3.0 kullanım oranına sahipken Oreo sadece %0.3 oranına sahip. Belki Oreo'nun daha yeni olmasından dolayı böyle bir orana sahip olması affedilebilir, ancak Android 7.1, bir yıldan uzun süredir piyasada bulunuyor.

Bu rakamları Apple ile karşılaştırmak gerekirse, yeni yayınlanan iOS 11 şu an desteklenen cihazların %50'sinde bulunuyor. Tabii ki Android'in birden çok marka tarafından kullanılan bir işletim sistemi olduğunu unutmadık, ancak bu rakamlar gerçekten endişe verici. En son Android sürümüne erişmek isteyenler için şu an en iyi seçenek Google'ın kendi telefonları Pixel ve Pixel 2 gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Google ve üreticiler ortak bir çözüm üretemezse zaten güncellemeler her zaman geç gelecek yada çoğu cihaz asla güncelleme alamayacak.android eko sisteminin en büyük zaafıda budur.

Başta Samsung vb desteklemiyor diye kasıtlı olarak güncelleme vermediği telefonlara xda da nasıl rom lar çıkıyor bence siz önce bunun haberini yapın.Hal böyle olunca garanti süresi 2 sene olan telefonlar daha 2.ci yıllarını doldurmadan yazılım desteği kesiliyor.Piyasada da makyaj olarak iyi durumda ama kullanım olarak hantallaşan ağırlaşan eski versiyon android sürümlü telefon çöplüğüne dönüyor.Bozulmaya programlanan telefonlar üretiliyor bence artık bu konuya değinilmesi gerekiyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost