Android Cupcake, Gingerbread, Nougat ve Fazlası

Mobil işletim sistemlerinin lideri Android, zaman içinde nasıl gelişti? İşte Android 1.0'dan bu yana Android tarihi!

Android Cupcake, Gingerbread, Nougat ve Fazlası

Android, sadece telefonlarda ve tabletlerde değil, akıllı TV'lerde, otomobillerde ve akıllı saatlerde de kullanılan, dünyanın en popüler işletim sistemlerinden bir tanesi. Ancak Android'in bugünkü liderliğine ulaşacağı, ilk gününden beri bilinen bir şey değildi; işletim sisteminin ilk zamanları biraz sıkıntılı geçti. İşte zaman içinde Android sürümlerinin gelişimi.

Android, Inc.

Android, Inc. 2003'te Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears ve Chris White tarafından kuruldu. Amacı dijital kameralar için gelişmiş bir işletim sistemi sunmak olan Android, fon sorunu yaşadıktan sonra 17 Ağustos 2005'te Google tarafından satın alındı. Bu sırada Rubin'in başında olduğu bir takım, Linux çekirdeğini temel alan mobil cihaz işletim sistemi üzerinde çalışmaya başladı.

Android 1.0

Android'in ilk ticari sürümü olan Android 1.0, 23 Eylül 2008'de yayınlandı. Bu sürümü ilk kullanan cihaz, HTC Dream oldu. Bu sürümde Android Market'ten uygulama indirmek mümkündü.

Android 1.5 Cupcake

27 Nisan 2009'da yayınlanan Android 1.5, tatlı adıyla gelen ilk Android sürümü oldu. Yeni işlevler arasında giriş ekranlarına eklenebilen widget'lar, MPEG-4 formatında video kaydı, Bluetooth cihazlarının otomatik eşitlenmesi ve favori kişilere resim ekleyebilmek vardı.

Android 1.6 Donut

Android 1.6 Donut 15 Eylül 2009'da yayınlandı ve WVGA (780x480) çözünürlük desteği sayesinde Android'in görünümünü iyileştirdi. Bu arada Galeri, Kamera gibi uygulamalar daha işletim sistemiyle daha iyi entegre edilmişti.

Android 2.0 Éclair

26 Eylül 2009'da gelen üçüncü büyük Android sürümü Android 2.0, Microsoft Exchange eposta desteği, geliştirilmiş SMS desteği ve daha yüksek yazma hızı gibi yeniliklerle geldi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Telefonum güncellemeleri alıyorken benim en büyük beklentim Güncelleme boyutlarının düşürülme çalışması. Bir an önce bu işlevi getirseler güncelleme paketleri küçüleceği için hem kota bitmesin diye uğraşmayacağız, hem güncelleme süreleri kısalacak, hemde batarya kullanımı azalacak ( İşlemciye çok yük bineceğini söylüyorlar. Bu da batarya kullanımını arttırır ama ona da bir çözüm bulurlar diye düşünüyorum :) )

Android ten nefret etmemin tek nedeni 3.parti donanım üreticilerinin geliştirdikleri arayüz adı altında sistemi kalması ve sitem güncellemerini vermemesi yoksa android güzel bi sistem

İos u kes kopyala yapıştır yaparak gariban os halinde büyüdü.

İos kes kopyala yazan arkadaş ios un yillardir yapamadığı çok şeyi.yapan bir işletim sistemi seneye size büyük ozellik diye siyah ekranı yamarlar sonra gidip 1500 dolar para verirsiniz

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Android Cupcake, Gingerbread, Nougat ve Fazlası
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir