Android M resmi olarak tanıtıldı!

Android'in yeni sürümü Android M, biraz önce resmi olarak tanıtıldı. İşte bilmeniz gerekenler...

Android M ortaya çıktı!

Google, Android'in bir sonraki sürümü Android M'nin duyurusunu bugün başlayan Google I/O 2015 etkinliğinde yaptı. İşletim sistemindeki binlerce hatayı düzelttiğini belirten firma, işin temellerine geri dönerek işletim sistemini daha kaliteli bir hale getirdiğini söyledi.

Android M ile birlikte parmak izi tarama işlevi, belirli bir standarda kavuşuyor. Bu sayede Android kullanıcı, parmaklarını kullanarak Google Play'de ödeme yapabilecek, cihazlarının kilidini daha kolay açabilecekler. Bugün duyurulan bir başka işlev olan Android Pay ise NFC'li telefonunuzla mağazalarda kolay ödeme yapmanızı sağlıyor. Bugünden itibaren geliştiricilere açılan Android Pay ve parmak izi tarama API'sı, üçüncü parti uygulamalara bu işlevlerden faydalanma olanağı sunacak.

Android M'nin önemli yeniliklerinden bir tanesi, uygulama izinlerinde. Yeni Android'le birlikte izinler, konum, kamera ve kişiler gibi kategorilere ayrılıyor. Aynı iOS'ta olduğu gibi, Android M'de uygulama yüklerken izin vermek yerine, uygulama belirli bir izne gerek duyduğu anda sizden onay isteniyor. Örneğin WhatsApp'a sadece sesli görüşme yaparken mikrofonu kullanma izni verebiliyorsunuz.

İzinlerin bu yeni hali, eskisinden çok daha anlaşılır ve daha güvenilir olacak gibi görünüyor.

Yeni doze modu ve fazlası!

Android M'deki doze ("kestirme") modu, telefonunuzu veya tabletinizi uzun süre kullanmadığınızda onu kapatarak bekleme süresini uzatacak. Google, bu işlevi "uygulama tazeliğini, pil ömrüyle bir miktar değiş tokuş etmek" sözleriyle tanımlıyor. Firmaya göre Nexus 9 tabletlerde yapılan testler, cihazların bu yeni işlev sayesinde iki kat daha uzun beklemede kalabildiğini gösterdi.

Büyük yeniliklerden bir başkası, USB Type-C desteği. Google ve Apple'ın en son laptop'larında kullanılan, tersi-düzü olmayan USB kablosu, Google'a göre telefonun şarj olma hızında önemli fark oluşturacak. Firma iddialı konuşuyor ve yeni teknolojinin "üç kat veya dört kat daha hızlı şarj performansı " sağladığını söylüyor.

Google'a göre Android M, uygulamalara bağlantı verme işlevini geliştirecek. Bu sayede geliştiriciler, herhangi bir uygulamaya web bağlantısı verebilecekler. Bu durumda kullanıcıya bağlantının "tarayıcıda mı, yoksa uygulamada mı" açılacağı sorulmayacak.

Android M'nin tüm yenilikleri bunlarla sınırlı değil. Yazılım devi, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 ve Nexus Player için yayınladığı Android M Geliştirici Önizleme sürümünde "yüzlerce" yenilik bulunduğunu söylüyor. Android M'nin detaylarını ve ilk tecrübemizi onu dener denemez sizlerle paylaşacağız.

Bu arada Android M final sürüme ulaşıp kullanıma tam anlamıyla hazır hale geldiğinde, isminin büyük ihtimalle "M" harfiyle başlayan bir şekerleme veya tatlıyla değişeceğini söyleyelim. İşletim sisteminin 2015'in üçüncü çeyreğinde yayınlanması bekleniyor.

Google I/O'da ortaya çıkan diğer Google yeniliklerini ilerleyen saatlerde CHIP Online'da bulabileceksiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

WiindowsPhone'a karşı aceleyle yapılmış 40 yamalı bohça...

@28 Mayıs 2015 21:31 Windows phone kullanan kaç kişi var şu memlekette yav. 3 mü ??? Birisi sensin onu analdık. Anlamadığımız ise neden microsoftun batık sistemini kullanman...

@28 Mayıs 2015 23:43 Nexus 5 kullanıyorum birdaha androidmi tövbe windowsun neresi batık marketi diline dolamışlardı bir biraz markette dolaştım kullanacağım uygulamalar oradadavar nexus 5te dosya yöneticisi yok onu geçtim bir galeri uygulaması bile yok var nasıl var fotoğraflar uygulaması var oda google plus ile çalışıyor google plusu kullanmıyorum devre dışı bırakıyorum dolayısı ile fotoğraflar uygulaması gidiyor fotoğrafları görüntülemek için bile 3. parti lazım atıp tutmayın burada

@28 Mayıs 2015 23:43 lumia 520 bile en son sürümü bile alıp kullanıyor en alt modeli asphalt 8 oynuyor ama muadili androidlere bak örneğin galaxy wonder piyasadan bile silinip gittiler kimse almıyor bile çıktığında750 tl idi mesajı atmaktan aciz sallama android diye 5 paraetmez androidlerin çoğu tırt kameraları 5 para etmez benim nexus 5 te düşük ışıkta video çek burnunun ucunda fil olsa onu bile flu gösterir kullanmasak neyse güncellemede ram sorununu düzeltecez diyorlar nerede

@28 Mayıs 2015 23:43 bir lollipop 5.1 verdiler boş ram 300 mbta kadar düşüyordu whatsapı bile açarken bekletmeye başladı 5.1.1 geldi bakalım ne olacak pili desen temelli tırt oldu lollipopla nexus 5 i azdaha kullanım yerine lumia alacam boşa androidi övmeyin tırt işte

Android 5 Lollipop uzun süredir Galaxy S4'e gelmeyince dalga geçmek için, Android 6 çıkınca gelecek herhalde demiştim, artık şaka değil, gerçekten öyle oldu. Hala Lollipop gelemedi.

Kesin Macaron olur adı

İos kokusu Geliyor burunlara

Windows 10 Mobile ve IOS a karşı baya acelece ve hiçbir yenilik getirmeyen bir sistem olmuş Google çırpınmaya başladı

@28 Mayıs 2015 23:00 ulan dingil wintırt 10 sanki çok bir yenilik mi getiriyorda konuşuyon? ios zaten kaç yıldır aynı arayüzü kullanıyor. google meteryal dizaynı getirdi. ne iosun mağara içi gibi arayüzüne, ne wintırt ın bebeto kutucuklarına benziyor.

@29 Mayıs 2015 15:20 mateeyalini yesinler ana menüde uygulama kısayıllarını koyduğum klasörden bir farkı yok nexus 5 kullanıyorum fotoğraf görüntülemek için galeri uygulaması bile yok google plusa entegre çalışan var oturum açmazsan foto kırpmaktan aciz 3. Parti galeri uygulaması kullanıyorum şuan 3. Parti reklamlı dosya yöneticisi kullanıyorum

@28 Mayıs 2015 23:00 daha nasıl yenilik yapsın uygulamalar evrensel olacakmış pc de çalışan telefondada çalışacak demektir sırf flash playeri telefonda çalıştırsın android ve ios ta kullanıcı yaprak dökümünü gör bu doğrultuda uygulama bolluğu olursa diğerleri ciklet olur anca:)

1.5 senelik telefon daha 5 i alamadik kaldi ki M yi alalim.

Galaxy S4'e Android 5 Lollipop geldi. Yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum. Herhangi bir sıkıntısını görmedim.

Android doğru yolda.

Sen once hatalarla dolu lolipopu adam et stabil hale getir sonra yeni isletim sistemini cikarirsin. Yapacaginiz seyler artik insanlari heycanlandirmiyor. Bana gore teknolojinin hizla gelistigi falan yok ayni seylerin uzerine birseyler ekleniyor okadar bana 5 yil onceyle simdi arasinda bir farklilik gosterin

@29 Mayıs 2015 00:12 teknoloji sende kafa yapıyor olum çok takılma sen bu sitelerde git oyun kralına falan gir yarış oyna sen. 5 yıl öncesiyle şimdiyi aynı görebiliyorsan helal lan.

peki rame erişim açığı kapatıldı mı herhangi bir şey söylemediler bir hacker bu açığı kulananrakreme erişebildiği için gerisini siz düşünün canı ne isterse yapar.bilerekmi kapatılmıyor anlamış değilim lolipop çıkmadan 4 sürüm önce keşfedilmişti m gelecek hala ses yok o parmak izinizi ve kart bilgilerinizi araklasınlar da görün. işin kötü yanıpiyasada bu şkilde özgür başka mobil platform yok iosuda win10 mobilide çöp limitli yazlım hepsi. masa üstünde win neyse mobilde android aynıdır selam.

@29 Mayıs 2015 00:17 Dogru soze ne denir.

@29 Mayıs 2015 00:17 neredi özgür atma şimdi

İos çakması her zamanki gibi

Apple bozuk bozuk sürümleri dayaya dursun telefonlara biz google ile sağlam adımlar atalım.Nexus bu diğer telefonlara benzemez.Çok kişi bilir az kişi alır ...

mevzu M'in çıkması değil, mevzu hangi telefonlar bu programla güncellenecek. Açıkçası Sony kullanıyorum ve 4.2 yüklü aldım, üzerine 4.3, 4.4 ve 5 güncellemesini verdiler. Ama içimden bir ses bunu vermezler diyor. Neyse, bekleyelim ve görelim

Ee onlarda haklı g2 kullanicisiyim 5.0 sürümünü yükledim gecen hafta yukledikten sonra telefonum g3 tadinda oldu telefon yeniden doğmuş gibi haliyle g3 almaktan vazgectim degistirmektende kismet bu sürüme artik

@29 Mayıs 2015 19:10 senin gibi adamlar olmasa zaten 4 sene hüncelleme adam gibi batarya ve başka iyi özelliklerle telefon yaparlardı g2 ile g3 arasında hatrı sayılır 3 özellik say lollipopta ne varsa nexus 5 kullanıyorum.

Lolipopdaki binlerce hata düzeltilmiş. Ben simdi icinde binlerce hata olan sistemi kullanıyorum. Bunu anlıyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir