Android M'in bu özelliği, Galaxy S6'yı üzecek

Android M ile birlikte gelecek olan bu önemli yenilik, Galaxy S6 sahiplerini hiç de mutlu etmeyecek!

Android M'in bu özelliği, Galaxy S6'yı üzecek

Samsung'un Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modelleri için tüketicilerin en büyük sıkıntısı, bu yeni nesil cihazların artırılabilir hafızayı desteklemiyor olmasıydı. Oysa ki Koreli dev, bundan önce SD kart desteğinden hiç vazgeçmemiş ve neredeyse tüm telefonlarında bir bellek kartı girişine yer vermişti. Google ise, bu konuda her zaman katı bir tutum sergileyerek Nexus cihazlar için asla SD kart desteğine sıcak bakmadı.

Android platformu genel olarak hiçbir zaman harici depolama seçeneklerine yeterince destek vermedi. Google, microSD kartların daha yavaş çalıştığı gibi bahanelerin ardına sığınarak bu konuya gereken hassasiyeti göstermedi.

Ama şimdi Google, yeni nesil mobil işletim sistemi Android M ile birlikte geliştirilmiş bir harici depolama desteği sunarak, SD kart üzerine uygulama kurulabilmesini sağlayacak. Böylelikle çok düşük dahili depolama alanına sahip cihazlarda microSD kart ek "dahili depolama alanı" olarak kabul edilerek, uygulama kurulumunda karşılaşılacak yetersiz disk alanı gibi problemler ortadan kalkacak.

İşte bu noktada, Samsung kullanıcılarının sinirlenmesine haz vermek lazım. Samsung telefon kullanıcıları yıllardır bellek kartına uygulama kurmayı beklerken bu özellik hiç gelmedi. Ama şimdi, Samsung bellek kartı girişini "sildiği" an Google'dan bu desteğin gelmesi, gerçekten de ilginç bir durum. Bakalım Google'ın kararı, Samsung'un yeni Galaxy telefonlarında eski göz ağrısına, yani bellek kartı girişine dönmesi için yeterli olacak mı? Yorumlarınızı bekliyoruz...

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Bence en büyük hatası bataryanın düşük ve değişmiyor olmasıydı. Bir günü çıkartmıyor bile birde yedek batarya da alamıyoruz...sonraki modellerde de böyle olursa bu da aldığım son samsung cihazı olacak! Yüksek amperli ve de değişebilen batarya çok mu zor?

70 MB okuma 20 MB yazma hızına sahip bir mikrosd kart sahibiyim. Yani artık dengeler değişiyor ;)

Allaalla bende s3 var uygulamalari hafiza kartina tasiyabiliyorum son 2 yildir

@04 Haziran 2015 09:53 Android uygulamaları iki parçadan oluşur, data kısmı şu anda taşınamıyor maalesef.

@04 Haziran 2015 09:53 tüm uygulamalar taşınmıyor sadece bazı uygulamalar sd karta taşınmasına izin veriyor ve siz uygulama kurarken otomatik telefon hafızasına kuruyor direkt sd karta kurmuyor dolayısıyla sd karta taşımadan önce yüklemek için telefon hafızasında da yer olması gerekiyor. ama M ile durum değişiyor ve sd kart direkt telefon hafızası gibi dahili depolama olarak göreceğinden taşıma işlemini unut direkt sd karta kuruluma izin verecek :)

@04 Haziran 2015 09:53 belli ki telefonunuz tamir sırasında veya başka bir yerde rootlanmış

@04 Haziran 2015 09:53 Öyle değil sen o sdkarta taşı özelliği bazı dosyalarını taşır önbellek yolunu değiştirir ve çok azda olsa bazı parçaları yine telefonda kalır. Bu sefer tamamını oraya taşıyabileceksin ve oraya kurabileceksin

aslında bakarsanız dünyadaki tüm üreticiler appel örnek alıyor ve bu doğrultuda Kullanıcılara farklı seçenekler sunuyorlar ancak samsung ve Android Kullanıcıları buna alışkın olmadığı için kullanamıyorlar

Senin s3 ün tüm uygulamalarını sd karta taşıtabiliyorsan bravo ?????????? Tebrik ederim canı gönülden ?????? Düz mantık benim telefon 10 yıldır yapıyor bunu Beyin bedava işte mantıklı yorum yapalım yazıyı tekrar tekrar okumanı tavsiye ederim. Saygılarımla

Heryerde dile getiriyorum ins note edge 2/s6 plus neyse ismi micro sd'yi esirgemezler butun beklentim

Zaten genelde insanlar 16gb dahili hafızanın üzerine 16 veya 32 GB'lık kart takarak toplamda 32-48 gb arası hafızaları kullanıyorlardı, ben bu rakamın üzerine çıkan kullanıcı pek görmedim, varsa da oranı %5'i geçmez. S6 zaten minimum 32, isteğe göre 64 veya 128 GB'a bile çıkabilmekte. SD ile hafıza arttırmak daha ucuza geliyor evet ancak anakarta entegre hafıza modülünün stabilitesini sağlaması da güç. Bence Samsung hafızayı arttırıp on-board yaparak iyi yaptı.

Bence çok iyi birşey de bu özellik Windows Phone a geleli çok oldu. Zaten eski androidler sd karta uygulama taşıyordu ama yarım yamalak taşıyordu. Windows Phone gibi tamamen taşırsa güzel olur.

önceden androidde olan özellikleri getirip de yeni özellik getirmiş gibi davranabilecek duruma geldi mi google ya

note 5 alacağım için hiçte kafama takmıyorum ona hertürlü microsd desteği sunacak samsung (:

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir