Android Nougat Hala En Tepede, Oreo Yükselişte

Android Marshmallow, Nougat, Oreo, Android sürümlerinin hangisi yüskeldi, hangisi düştü? Cevap Google'ın en yeni raporunda.

  • Zeynel A. Öztürk
Android Nougat Hala En Tepede, Oreo Yükselişte

Google, Android sürümlerinin kullanım oranlarını gösteren en son raporunu yayınladı. 16 Nisan'da sonlanan yedi günlük veriyi temel alan rapor, sadece bu süre içerisinde Google Play Store'a bağlanan cihazları temsil ediyor. Yani AOSP cihazları, rapora dahil değil.

Bu ayın galibi Oreo olsa da tüm Google Play Android cihazlarının hala sadece yüzde 4,6'sına girebilmiş olması, neredeyse sekiz ay önce çıkan bir işletim sistemi için korkunç bir durum. Daha da kötüsü, Oreo'nun en son sürümünü kullanan cihazların oranı sadece yüzde 0,5.

Listedeki diğer Android sürümlerinin yavaşça gerilediği gözleniyor. Gingerbread ve Ice Cream Sandwich'in toplamı yüzde 1'i geçmiyor. Bu sürümler artık çok eskidiğinden burada bir sürpriz yok. Nougat, yüzde 30,8'lik kullanım oranıyla en popüler Android sürümü durumunda ve son iki ayda kullanım oranını yüzde 2,3 artırmış görünüyor.

2 puan kaybederek yüzde 26'ya gerileyen Marshmallow en sert darbeyi alırken Jelly Bean'in tüm Android cihazları arasındaki payının yüzde 4,5'e gerilediğini görüyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bu durum gayet normal. Android telefon üreticileri çıkarttıkları telefonlara güncelleme vermedikleri için (istisnalar kaideyi bozmaz) telefonlarda aynı sürümde takılıp duruyor. Kullanıcılar da sürekli son sürüm sunan telefon alamayacağına göre ortada sorun yok demektir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play