Anti virüs devi Eset'ten korkutan hata!

Anti-virüs devi Eset'in NOD32 ve Smart Security'si Windows dosyalarını nasıl karantinaya aldı?

  • Ümit Öncel
Anti virüs devi Eset'ten korkutan hata!
Eset'in yanlış yaması sistem dosyalarını kilitledi!

Anti virüs üreticisi Eset'in NOD 32 veya Smart Security yazılımlarını kullananlar, geçtiğimiz gün çok ciddi bir sorunla karşılaştılar. Eset'in son virüs güncellemelerini internetten yayınlamasından hemen sonra kullanıcılar Windows sistem dosyalarının her birinin birer virüs olduğuna dair (Win32/Kryptik.JX) uyarı pencereleri gördüler ve Eset bu dosyaları karantinaya alarak, erişimi engelledi. Durumu fark eden Eset yetkilileri hemen müdahale ederek kısa süre içerisinde yeni bir güncelleme yayınladılar.

Fakat bu sırada olan bir önceki güncellemeyi kurmuş kullanıcılara oldu. Eset yetkilileri sadece her 20 kullanıcıdan birinin bu durumda etkilendiğini açıkladı ve hepsinden özür diledi. "Durumu birkaç dakika içerisinde fark ettik ve hemen yeni bir güncelleme yayınladık" diye konuşan yetkililer, yeni güncellemenin yanı sıra karantinaya alınmış sistem dosyalarının nasıl tekrar kullanıma açılacağını izah eden bir de açıklama yayınladılar. Sorunla ilgili yayınlanan hata sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 50 Yorum

Karsperky'de windows7 kullanici haklarini birbirine katiyor. Kendi bilgisayarinizda fransiz oluyorsunuz.

aynısı bendede oldu
windows um cok geç acılmaya başladı

Hata sayfası linkiniz yanlış !!!

huh. nasil sadece 20 kullanici:P

:) eseti öve öve öve öve öve öve bitiremeyenler gördük ne kadar kaliteli bir anti virüs programı olduğunu geçenlerde bilerek bilgisayara virüs bulaştırdım nod 32 anti virüs'ün en son sürümünü kurdum 20 tane virüsü görmedi bile üstelik bu 20 virüste en tehlikeli virüslerdi sonra eseti kaldırdım avira antivir premium kurdum anında sildi bu işler öyle popülerlikle sistemde varlığını bile hissetmiyorsun gibi saçmalıklar olmuyor

Birçok Antivirus programı zaman zaman bu hataya düşüyor, küçücük bir hata kullanıcıların çok önemli verilerinin kaybolmasına sebep olabilir. işi düzgün yapmak çok önemli.

hata sayfası linkiniz hata veriyor. Bende de eset yazılımları yüklü değil ama niye merak edip sayfaya baktıysam. Üste birde linkte hata çıktı birde ona mesaj yazıyorum. :) http yerine hhttp olarak yazılmış linkiniz.

eset kullanmıyorum ama olur böyle hatalar herkes yapabilir

İyi benim başıma böyle bişey gelmedi şükür

son versiyondan nehaber?

kaspersky kaspersky kaspersky......

Olur böyle vakalar....Tüm antilerde oluyor ara sıra böyle şeyler..Ben öyle bir durumla karşılaşmadım...

Birşey yazmayı unuttum : Ayrıca eğer böyle bir durumla karşılaştıysanız NOD32 yi açıp nin Araçlar kısmından Karantine bölümüne gelin...Buradaki yukarıda adı geçen virüsü (Win32/Kryptik.JX) seçip restore yani geri yükle diyerek geri yükleyebilirsiniz.

windowsun alayının 5 para etmez bir zararlı olduğunu farketti sonunda biri...neyse sonra kapitalizm gene yapacağını yaptı...

İş kazası. Olabilir. Daha önce de AVG böyle bir yapmıştı. Hatta Google bile tüm web sitelerini zararlı göstermişti bir ara. :)

Güncelemeyi yayınlamadan önce kendi bilgisayarına yükleyip bı deneme yapsalar böyle sorunlarla karşılaşmıcaklar. Bunuda ben mi öğreticem size yaa :)

Hani ne oldu NOD32'ciler :)....Doktor bi yamuk olmasın :D

Benim 3 adet pc'de sorun yok

böyle şeylerin arka planı hep farklı ve halk tarafından bilinmez olur...komplo teorisi yapmak gibi olmasın ama nod32 microsoft'a şöyle bir dokundurma yapmış ta olabilir...

Güncelemeyi yayınlamadan önce kendi bilgisayarına yükleyip bı deneme yapsalar böyle sorunlarla karşılaşmıcaklar. Bunuda ben mi öğreticem size yaa :)
----------------------------------------------
bu dedigin olaydan ben şunu anlıyorum ki bu işte bi kasıt var ;)

İyiki olmuş yaa ne büyütüyonuz bu kadar ! Hemen özür dilemişler ve peşine zaman geçmeden yeni güncelleme yayınlamışlar...Ve nasıl düzeltileceğini de anlamışlar..AVG de de olmuştu böyle bi hata zamanında....Olabilir iş kazasııı

yine de eset =) allahtan ben o güncellemeye denk gelmemişim

kaspersky varken bu ucubeyi kullanmak hata

ezik nod32 :)

eset zaten bir sürü virüs kaçırıyo avira daha iyi bea

NOD32'den vazgeçmem...

Kaspersky cılar sizin konuşmaya hakkınız bile yok.Çünkü kaspersky'in web sitesini hacklemişlerdi.Cümle alem duydu...Şimdi NOD32' bir hata yaptı diye hiiç çenenizi yormayın yorum yapmak için...

eset gibibir firmaya yakışmıyor hemen kaldırdım saten ücret iadeside istedim aidığım firmadan

vahvah Şöyle bi hesap yapıyyım yorumlara
her anti en az 30 gün bedava 10 tane mis gibi anti yükleseniz 10 ay gider 10 ayda bir format atalim :D para vermeye gerek bile yok.

NOD32 ne yaparsa yapsın,ondan zararda gelse asla silmem.Çünkü senelerdir hep onu kullanıyorum. bilgisayarımı o korudu...İlle de NOD32 diyorum.Varmı itirazı olan ?

virus düşmanı eset... var mı itirazı olan??

Yorumlari okuyorum da herkez kendi sirketi gibi veya takim tutar gibi anti virus tutuyor:) oysa ki onlar sadece para vererek veya vermeyerek aldigimiz hizmetlerdir,bu kadar duygusal bir bag kurmaya gerek yok !!

ben nod32 kadar iyisini görmedim.şaşmayın sakın nod32 den.

Trend Micro varken digerlerine anti virus falan diyorlarya bende bunu anlamiyorum,
Hepsi Trendmicro'dan calip calip kullaniyor,
Butun arayuzlerin gecmisine bakin yada fonksiyonlara, her zaman Trendmicro ilk yapiyor digerleri aynen kopyaa...
Bir tek anti-virus var, o da TrendMicro IS Pro,
Gerisi hikaye....
Since 96...

Bede hiç böyle bişey olmadı..NOD'a her zaman güveniyorum.Tam gaz devam.....

Nod32 nin simgesi yeter be..O göz işareti çok dehşet duruyo.....

Ben de NOD32 kullanıyorum...Bu güncellemeler yayınlanmadan önce mutlaka kontrol ediliyordur.NOD32 böyle bir hata yaptıysa,ESET'in mutlaka bir bildiği vardır.Bunu yorumlarda başka bir arkadaşta belirtmiş zaten.Ona katılıyorum.Microsoft'a ufak bir gönderme yapmış olabilir.Çünkü 2.5 sürümünden bu yana yıllalardır kullanıyorum hiçbir sorun çıkmadı.Başka antivirus programı kullanmayıda düşünmüyorum.Şu an 4. sürüm ile devam ediyorum... Ve çok memnunum.

kaspersky kullandığım için bir keez daha gurur duyuyorum böyle windows dosyalarınıı bile karantinaya alan üçüncü sınıf firmalarla çalışmaktansa kaspersky yüklerim 5 yıl format atma derdinden kurtulurum

hocam gerenk yok bu antivirüs programlarına...adam gibi bir firewall kullanın ve sınırlı kullanıcı olarak internette gezinin bişi olmaz aha da buraya yazıyom

NOD32 , kaspersky'i döver...HeR TüRlü DövEr....

"NOD32 ne yaparsa yapsın,ondan zararda gelse asla silmem.Çünkü senelerdir hep onu kullanıyorum. bilgisayarımı o korudu...İlle de NOD32 diyorum.Varmı itirazı olan ?"

Sen öyle zannet :))

"NOD32 ne yaparsa yapsın,ondan zararda gelse asla silmem.Çünkü senelerdir hep onu kullanıyorum. bilgisayarımı o korudu...İlle de NOD32 diyorum.Varmı itirazı olan ?"

Sen öyle zannet :))

----------------------------------------
Sende nasıl düşünüyorsan öyle zannetmeye devam et.....

Şu an nod32 yüklü pcde.Problem yaşamadım...Tıkır tıkır işliyo...

ESET 4 DÜ NE ZAMAN TEST EDİLECEK

nod32 bu hatayı yaptı ya kaspersky kullanıcılarına iş çıktı her sitede bu hatayı yazarlar nod32 hata yapsada yine en iyi anti virüs prğ nod32 hangi anti virüs prğ nod32 kadar ödül almış hiç biri bir arkadaş pc ye 20 virüs yükledim nod32 hiç birini görmedi demiş sen ayarlarını iyice yap sonra tarat bakalım o 20 virüs ten eser kalıyomu her zaman ve her yerde nod32 liderdir

ben şu an bu problemi yaşıyorum ne yapmam lazım bilmiyyorum

ben bu sorunu yaşadım ve dosyaları sanırım karantinaya aldı.ne yapmam gerekiyor.teşekkürler.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play