App Store'da potansiyel zararlı sorunu!

Apple App Store'daki binlerce zararsız uygulama, bir anda zararlı hale gelebilir!

  • Zeynel A. Öztürk
App Store'da potansiyel zararlı sorunu!

Apple, uygulama mağazası App Store'daki şüpheli uygulamalarla ilgili yeni zorluklarla karşı karşıya. Mağazada zararsız gibi görünen ve zararsızca duran, ancak zarar verme potansiyeline sahip uygulamalar, güvenlik araştırmacılarını endişelendiriyor.

Apple'ın güvenlik araştırmacılarının uyarıları üzerine bu tür uygulamaların bazılarını App Store'dan kaldırdığı söyleniyor. Ancak firmanın virüssüz ve yüksek kaliteli uygulamalarıyla tanınan mağazası için sorunlar bitmiş değil. FireEye'dan mobil yazılım mühendisi Peter Gilbert, bu yeni tür saldırı dalgasının iPhone'u ve iOS'u hedef aldığını söylüyor. Bu durum özellikle kurumsal verileri ve parolaları çalışanlarının telefonlarında saklayan firmalar için endişe verici.

FireEye, App Store'un ABD ve Çin sürümlerinde zararlı olabilecek reklam kodu kitaplığına sahip 2.800 uygulama keşfettiğini söyledi. mobiSage SDK adlı kitaplık, Çin merkezli firma AdSage tarafından geliştiriliyor. Kitaplık, muhtemelen veri çalma yeteneklerini bilmeyen geliştiriciler tarafından uygulamalarda kullanılıyor. Gilbert'a göre reklam kitaplığı, uzak sunucudan bir JavaScript kodu yükleyebiliyor ve bunun ardından ekran görüntüsü alabiliyor, ses kaydedebiliyor ve cihazın konumunu izleyebiliyor.

Merkezi Pekin'de bulunan AdSage, son güncellemesiyle bu arka kapıya sahip olmayan bir mobiSage SDK yayınlamış bulunuyor. Gilbert, bu arka kapıyı AdSage'in ürününe bir başkasının ekleyip, geliştiricilere sunmuş olabileceğini söylüyor.

App Store, kısa bir süre önce bir başka güvenlik riskiyle gündeme gelmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

İnternete giren hiçbir cihaz güvenli değildir sokun şunu artık kafanıza

@07 Kasım 2015 11:13 Windows Phone kullanmadın heralde. Virüslü sitelere korkmadan giriyorum hiç birşey olmuyor. İstediğim uygulamayı yüklüyorum.

@07 Kasım 2015 21:17 Kullandım. Hala güvenliği virüslerden korumayla bir sanan bir kesim olduğunu bilmiyordum. Yazık!

Ayrıca apple çok doğru birşey yapıyor, hackerlar la anlaşıp kendi yazılımlarındaki açıkları araştırtıyor hatta ödüller koyuyor. Bunun yanında bu tarz haberlerde iOS kullanıcıları için iyi çünkü çoktan önlem arayışlarına başlamış oluyor apple. Gerçekte hiçbir sistem mükemmel değildir, mesela Google Play de durumlar Nasıl? Ben çok az haberle karşılaşıyorum ki denetim altındaki App Store da dahi bukadar haber çıkarken Google Play de haber dahi çıkmaması insanın aklına "neler dönüyor orda" sorusu?

@07 Kasım 2015 15:24 Bu durum insanların Windows lu bilgisayar kullanmasına engel teşkil etmiyor ama

@07 Kasım 2015 15:24 Google Play ile ilgili daha onceden haberler cikti ve ios fanboylari kendi magazalarini ovmekten geri kalmadilar. Simdi ise durum degisince hakkinda kotu haber cikanin daha iyi olmasi gülünç...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play