Apple AirPods'u denedik!

Apple'ın, 3.5mm kulaklık girişinin şokunu atlatmamızı sağlayan yeni kablosuz kulaklıkları AirPods'u denedik! İlk kararımız, içeride...

  • Zeynel A. Öztürk
Apple AirPods'u denedik!

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın artık 3,5mm'lik kulaklık girişi yok ve AirPods, bu sorunu çözmeyi amaçlayan, tamamen kablosuz çalışan birer kulaklık. Tasarımı kablolu EarPods kulaklıklarıyla uyuşan kulaklıklar, başka yerde bulamayacağınız birkaç özelliğe de sahip.

iOS 10, macOS ve watchOS 3 ile Bluetooth bağlantıya göre daha iyi çalışan kulaklık, Apple markasını taşımayan cihazlarla Bluetooth üzerinden bağlanabiliyor.

Çıkış tarihi ve fiyat

AirPods'u iPhone 7'yle birlikte alamayacaksınız, çünkü kulaklıklar 16 Eylül'de çıkmıyor. Apple, kulaklıkları "Ekim sonunda" piyasaya süreceğini söylüyor. Fiyatı ise 159 dolar olarak belirlenmiş; dolayısıyla oldukça pahalı. Özellikle Beats Powerbeats2 Wireless Earbud kulaklıkların 120 dolar olduğunu düşündüğümüzde.

Sihirli bağlantı

Apple'ın AirPods'u "sihirli" olarak adlandırmasının nedeni, onları kutusundan çıkardığınızda otomatik olarak açılıp yakındaki iPhone'unuza bağlanmaları. Yani bağlantı için menülerde dolaşmanıza hiç gerek yok.

Bir başka güzel işlev ise kulaklıklardan birini çıkardığınızda müziğin otomatik olarak duraklatılması. Bu sayede size bir şey söylendiğinde kulaklığınızı çıkarabiliyor ve karşınızdaki kişiyi rahatça duyabiliyorsunuz. Kulaklığı geri taktığımızda ise müzik devam etti.

Tanıdık stil ve rahatlık

AirPods, kablosu alınmış EarPods gibi duruyor. Kulaklıkların üzerindeki sap kısmı başta garip görünse de, bu saplar çenenize doğru bakıyorlar ve mikrofonlar yardımıyla söylediklerinizi duyuyorlar. Peki kulaklıklar düşmeden kulağınızda duruyor mu? Kafamızı gayet iyi biçimde salladığımızı ve AirPods'u düşürmeyi başaramadığımızı söyleyelim. Ancak farklı kulak şekillerine sahip kullanıcılarda farklı tecrübeler oluşabilir.

Ses kalitesi

AirPods, gürültü iptali özelliği sayesinde, müziği kalabalık ortamlardaki gürültüyü sızdırmadan kulağınıza ulaştırıyor. Bu özellik, kulaklıkların üzerindeki mikrofonlar yoluyla sağlanıyor. Ortam sesi tamamen yok olmuyor, ancak zaten daha fazlasını beklemiyorduk. Test ortamı kalabalık ve gürültülü olduğundan, ses kalitesi hakkında değerlendirme yapmadık.

Pil

Pili beş saat dayanan AirPods'u kutusu sayesinde 24 saatten fazla kullanım süresi ekleyecek biçimde şarj edebiliyorsunuz. 15 dakikalık şarj, Apple'ın testlerine göre yüzde 50 ses seviyesinde 3 saat pil ömrü sunuyor.

İlk kararımız

3.5mm'lik kulaklık girişinin kaldırılmasının oluşturduğu şok, AirPods ile yumuşatılmaya çalışılıyor. AirPods, kablosuz tasarımı dışında EarPods'a çok benziyor. Kulaklığı çıkardığımızda müziğin duraklatılması hoş bir detaydı. 5 saat pil ömrü ve kutu yoluyla 24 saat ek pil ömrü, AirPods'u Ekim'de ilgi çekici hale getirecek gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Ben de denedim, beyendim ilk fikrim olumlu video yok ama inanin be nolacak ki ;))

Ses kalitesi konusuunda da bir iki cumle yazwaniz iyi olurmus sanki

İlklerin devrimsel öncüsü Apple bilişim şovunu yine fazlasıyla yaptı diyebiliriz. İleri ki günlerde diğer pazarlama firmalarının bu tarz Apple kopyası ürünlerini de piyasada direkt görebiliriz....

169 dolar ne ya?Dalga mı geçiyorlar?Açgözlülüğün bu kadarını ilk defa görüyorum.Bu kadarına da yuh ama!Çok saçma.Düşünüyorum da alan olmasa bu kadar pahalı yapmazlar.Millet kazıklanacak yer arıyor.

Bence çok güzel.....yenilik diye buna derim..

Son model bir İphone'um olsa hiç düşünmem alırım.

Ses kalitesi en önemli özellik ve bu bağlamda kablosuz olmasının dışında pek elle tutulur bir yanı yok.

900 liraya değmez benim telefonum daha ucuz

ben bir tane aldım gayet memnunum ses kalitesi ise mükemmel fiyatı 899 tl. telefon fiyatı ile kıyaslarsak normal gibi görünse de daha uygun rakamlarda satılabileceğine inanıyorum. apple yaparsa mükemmelini yapar diye boşuna dememişler tebrik ediyorum

minik bir cihaz için 5 saat pil ömrü veriyorlarsa . aynı pilin telefon boyutuna uygun olanı yapsalarda telefonlarımızı hafta da 1 defa şarj etsek

Sen de yorum yaz