iPhone 7'yi denedik; işte ilk izlenimlerimiz!

iPhone 7'yi kısa süre de olsa deneme şansı bulduk; işte iPhone 7'nin yenilikleri ve ilk düşüncelerimiz!

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone 7'yi denedik; işte ilk izlenimlerimiz!

iPhone 7'de yeni neler var? Bu sorunuzun cevabı, bir telefonda nelere önem verdiğinize göre değişiyor. iPhone 7, çok güçlü, kamerası ve ekranı eskisinden daha iyi, kulaklık girişi olmayan bir telefon. Diğer yandan, arka yüzünde artık görünmeyen anten çizgileri haricinde iPhone 6 ve 6S'e çok benzer görünüyor.

Her yeni iPhone'da olduğu gibi, şu anki iPhone 6S'ten yükseltmenin mi, yoksa bekleyip tasarruf etmenin mi doğru olacağını bulmanız gerekecek. iPhone 7'nin görünümünde büyük bir değişiklik olmadığı için çoğu kullanıcı, bir önceki telefonda kalmayı tercih edecek gibi görünüyor.

Tasarım

iPhone 7'nin görünümündeki değişiklikler oldukça küçük. iPhone 7'nin önceki 4, 5 ve 6 modellerinde olduğu gibi görünümde büyük yenilikler yapması bekleniyordu, ancak ölçüler ve ekran boyutu, geçen seneki model ile neredeyse aynı. Yani kılıf kullandığınızda muhtemelen iki telefon arasındaki farkı görmek pek mümkün olmayacak.

Bununla birlikte tasarım öğelerinde büyük değişiklikler var; kulaklık girişinin kaldırılması gibi. Kulaklık girişinin neden kaldırıldığıyla ilgili birçok teori var; bunlardan bazıları Apple'ın Lightning kulaklık üreticilerinden lisans ücreti toplayacağını söylerken, bazıları kulaklık girişinin gidişinin telefonun daha ince olmasına izin verdiğini söylüyor.

Apple ise bu eski girişi kaldırmayı "cesaret" sözcüğüyle açıklıyor. Bu cesaretin yerinde olup olmadığını ise zamanla göreceğiz. Sonuçta kulaklık girişi artık yok ve bazı kullanıcılar, kutudan çıkan 3.5mm kulaklık jakı - Lightning dönüştürücüsüne rağmen durumdan rahatsız olacak gibi görünüyor. En azından pahalı kulaklıklara yatırım yapanlar, bu çözümle kulaklıklarını kullanamaya devam edebilecekler. iPhone 7'nin kutusundan Lightning ile çalışan Earpod kulaklıkların çıktığını da söyleyelim.

Yeni Jet Black renk seçeneği, parlak ve neredeyse plastiğe yakın bir hissiyata sahip. Diğer renkteki iPhone'lar ise daha mat ve klasik görüme sahip. Anten bantlarının arka yüzden taşınmış olması, görünümü iyileştirirken, bunun daha önce niye yapılmadığı sorusunu aklınıza getiriyor. Ancak anten çizgilerinin kaldırılmasının arkasında birçok mühendislik marifeti olsa gerek.

En önemli değişiklik ise iPhone'un IP67 puanıyla su geçirmezlik yeteneğini sunması. Telefonunuzla yüzmeniz mümkün değil, ancak suya düşürebilir ve ardından geri alıp kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yeni Home düğmesi

Apple, bazı tahminlerin aksine Home düğmesini kaldırmadı ancak pek tahmin edilmeyen bir şeyi gerçekleştirdi: Yeni düğme artık force touch özelliklerine sahip ve "basılmak" yerine titriyor. Parmak izi tarayıcısı yine Home düğmesiyle bütünleşik, ancak tam olarak eski şekliyle çalışmıyor.

Tuşa fiziksel olarak basılmıyor olması, ona biraz alışmanızı gerektirecek ancak alıştığınızda düğmenin daha rahat olduğunu hissedeceksiniz.

Ekran

2016'da 720p'ye yakın bir ekran çözünürlüğü, dinozor devrine geri dönmekten farksız gibi. Bununla birlikte iPhone 7'nin ekranı, her şeyi çözünürlüğe bağlamıyor ve renk yelpazesini genişleterek görüntülerin daha canlı görünmesini sağlıyor. Pratikte ise görüntülerin daha farklı olduğunu söylemek zor. Kontrast oranı daha iyi ancak Apple'ın dediği kadar baş döndürecek bir fark göremedik.

Pil ömrü geçerli bir mazeret gibi görünebilir, ancak Apple'ın bizce ekran çözünürlüğüyle ilgili bir şeyler yapması gerekiyordu.

Müzik

Lightning portu, yüksek bağlantı hızı sayesinde daha iyi ses kalitesi sunabilecek; ancak iPhone 7'nin bu özelliğini deneme şansı bulamadık. Bu değerlendirmeyi detaylı incelememizde yapmak için sabırsızlanıyoruz. Bu arada Apple'ın kendi kablosuz bağlantı standardını duyurarak büyük bir işe imza attığını da belirtelim. Yeni AirPod kulaklıklar, onları telefonunuzun üzerine koyduğunuzda hemen bağlanıyorlar.

Kamera

iPhone 7'nin kamerasında çok büyük değişiklikler yok, ancak iPhone 6S'e göre fark oluşturabilecek bazı yenilikler var. İlk olarak kamera çıkıntısının eskisinden daha çok fark edildiğini söyleyelim. Arka kamera yine 12MP ancak genişleyen sensör, daha iyi düşük ışık fotoğrafları ve daha zengin günlük fotoğraflar çekebileceğiniz anlamına geliyor. iPhone 7 Plus'taki çift kamera iPhone 7'de bulunmadığından, bu alanda heyecan duyacağınız yeniliklerin sayısı kısıtlı.

Ön kamera ise iPhone 6S'in arka kamerasının bazı geliştirmeleriyle birlikte 7MP'e yükseltilmiş; selfie'lerde eskisinden daha başarılı.

Pil

iPhone 7'nin pil ömrü, telefonun şeklinde herhangi bir büyüme olmamasına rağmen daha uzun. Ancak iPhone 6S'in pil ömrünün iPhone 6'ya göre biraz daha kısa olduğunu (3D Touch ekrandan dolayı) hatırlarsak, yeni iPhone'un pil ömrünü gerçekte ne kadar uzatacağı merak konusu. Apple'a göreyse iPhone 7, "günlük kullanımda" iPhone 6'dan iki saat, iPhone 6S'ten 1 saat daha uzun dayanıyor. Bu geliştirmelerin çoğu, yeni A10 Fusion yongasına bağlı. Yeni işlemcinin dört çekirdeğinden ikisi ağır işleri yaparken, ikisi daha az güç tüketiyor ve hafif işlerle ilgileniyor.

İlk kararımız

Açıkça konuşmak gerekirse Apple'ın iPhone 7'de aynı kasayı kullanmaya devam etmiş olması garip bir karar. Elbette Apple'ın telefonu yeniden tasarlamasını gerektiren bir kanun yok, ancak yeni bir tasarım bekleyenlerin elleri boş kalacak.

Buna karşın bir telefonun çoğu kullanıcı için görünümden çok daha fazlası olduğunu biliyoruz; bu yüzden dahili geliştirmelerin yanında tasarımın değişmemesi önemli olmayacaktır. Su geçirmezlik, ekrandaki geliştirmeler bizce birçok kullanıcıyı memnun edecek.

iPhone 7 şimdilik Apple'dan beklediğimiz, parlak, güçlü ve akıcı bir telefonu, önemli alanlarda gerekli geliştirmeleri önümüze sunuyor. Bunların yeterli olup olmadığını ise detaylı incelememizde görüp, tartışacağız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Bir öncekiyle neredeyse aynı ve 3500 TL gibi bir fiyatı insanlar buna bayacak. Apple memnun olacak daha çok memnun olacak İŞTE TEK FARK BU.

fan boy falan değilim ama bir şey soracağım; el kadar ekranın arayüzü 4k olsa ne olur 1080p olsa ne olur 720p olsa ne olur? Göz algılıyor mu aradaki farkı? 1080p hadi bi derece de 4k diye tutturanları hiç anlamıyorum. Bence mobilde en gereksiz özellik 1080p den fazla olması. evdeki 52 inç televizyonum bile 4k değil 5 inç ekran 4k olsun istiyor millet.

Tam olarak aynı şeyi düşünüyordum, kesinlikle haklısın. Mobil piyasa artık maymun iştahına döndü :)

haklısın yalnız tek düze ve demode androidin gerisinden gelen çakma hTC ayfonu almak saçmalık bence...

Hayatımda gördüğüm en saçma amiral bu kez kendi topuğuna gerçekten sıktı.

stabil çalışmasına kimse bi şey diyemez performansıda iyi olacaktır muhtemelen ama bi yenilik sun be kardeşim birazcık insanları heyecanlandır her seferinde ufak değişiklikler ve inanılmaz reklam çalışmaları ile insanları uyutuyorlar. he diceksiniz ki telefon bu uçup kaçıp aya gidecek hali yok ama 6S den buna geçmek için mantıklı kaç neden var ? üstelik TR fiyatı 3500 TL civarından başlarken. parası olana hayırlı olsun

masanızda otururken/iş yaparken vs. telefon şarjda iken kulaklıkla müzik dinleyemeyeceksiniz anlamına geliyor bu :)

Çöp örneğin uçaktasın harici batarya ile şarj ediyorsun ama bakıyorsun ki kulaklığı takacak yer yok İp6 kullanıyorum ama bu telefonu bırakıp da ona geçmem ip5 kullanan da geçmesin böyle çöp telefona değmez gidip kulaklığımı takmak istiyorum ya mecbur muyum sizin airpods unuza birde kaybedersen 99 dolarcık bir ücreti var hala kablosuz şarj yok OİS daha yeni geliyor 3,4 yıl önce çıkmış telefonlarda var bu özellik tasarım hala aynı batarya açıklanmadı ram açıklanmadı rezillik

@Ahmet Serdar Haklısınız. Bu arada kulaklık 99 değil 149 dolar. Apple teknolojiye değil de sadece ismine para aldığını ispatladı bu cihaz ile.

Tüplü Şahin en azından 1 yerde 1 yere götürüyor. Peki Iphone 7 de bizi götürecek mi????

ahmet serdar biraz saçmalamış. Bence Apple telefonda yeni bir dönemi başlattı. Diğer markaların yeni telefonlarındada kulaklık girişi olamayacak gibi. ölüsüylede dirisiyle de apple.

@08 Eylül 2016 10:32 hoşt... asıl saçmalayan sensin zeka özürlü iSheep...

Sevgili teknoloji sitesi yazarları,yoneticileri,sorumlulari hepinize sesleniyorum. Lütfen iPhonela ilgili haberler yaparken yanına şu notu eklemekten korkmayın artık çünkü hiçbir sitede hala görmedim böyle gerçekçi bir yorumu; iPhone iyi güzel,piyasasaki eniyi telefonlardan biri olmakla birlikte fiyat olarak çok uçuk.Enyakın rakipleriyle aralarında bintlye yakın uçuk farklar var.Dolayısıyla fiyat performans olarak iPhone sınıfta kalıyor diyebilirsiniz.Daha ucuza daha fazlasını yapabilirsiniz

Tamam İphone'lar yazılım ve donanım olarak en iyi entegre edilmiş telefon. Ama ben hala o kadar parayı bu telefona vermenin saçma buluyorum. Tanıtılan bu özellikleri hakkıyla kullanacak dünyada (telefon sahipleri içerisinde) sadece %10 gerisi sırf millete hava atmak için. Yine de alan insanlarda saygım sonsuz.

%10 demen dışında kesinlikle haklısın, bence İphone kullananların %1'i "gerçekten" kullanıyordur. Gerisi Baba parasıyla hava atmadan başka bir şey değil. İnsanlar (telefon hakkında hiçbir şey bilmeseler bile) ceplerinden İphone çıkarmaya bayılıyor :D

iPhone a verilecek paraya 1.5 senede bir yeni bir android platform tlf kullanabilir,en yeni teknoloji deneyimini birinci elden yaşarsınız, teknoloji sitelerinden okuyarak degil. Bu fiyatlar altında ezilmeyin kendinizide ezdirmeyin. Bin TL ye gayet üst sınıf modeller var. Gm5plus,lenovo k5note,zenfone3 vs

açıkçası ben hiç yenilik görmedim. çift kamera, suya dayanıklık vs. gibi şeyler zaten piyasada olan telefonlar var. Eskiden tanıtımlar bizi hayrete düşürürdü. şimdi yenilikten uzak ve sunumlar da bi o kadar berbat.

Önümüzdeki sene iPhone 8ismi ile çıkabilir. iPhone air isimde olabilir. Çünkü bu tasarımı değiştirmiş olacak. 3adet 5 kasası, 3adet 6kasası yeterli olur herhalde. İnce çerçeveli olsa 5yıl da aynı tasarımı yapsın diyeceğim ama alttan ve yandan kalın bi kasa. Kılıf kullanınca iyice genişliyor.

Lansmanda wirelessli gelecege inaniyoruz dediler kablosuz sarj ozelligi bile koymadilar 159 dolarlik airpods yapmislar kucucuk sey cebinizde bile kaybolur bir cok kisi bu durumlardan rahatsiz olur her lansmanda bahsettikleri 'customer satisfaction' olayini seneye bahsetmezler heralde...

Yine aynı fazla bir fark yok. İşlemci sonunda 4 çekirdekli olmuş. Tabi android alanında 10 çekirdekli işlemci bile çıktı. Ön kamerası 7 mp yerine 8 olsaydı daha standart birşey olurdu. Çoğu telefon üreticisi takıldı 12 mp de biraz 16 mp e odaklanmalılar. 12 mp yerine 16 mp üzerinde çalışsınlar yani biraz geliştirsinler.

mp değil sensör ve lens önemli kardeş, mp büyüklük demek kalite değil, 2.1MP olympus foto makinem var, kaç senelik hemde, ayponun tepesinden 1000 kere atlar, ne nedir önce onu öğren.

snapdragon 820 işlemcili telefon almak daha mantıklı gibi :))

aferin apple'a kolayca kaybedilecek kulaklık yapmış...

beyler iphone 7 degil iphone 6S i tanitildi. ne biçim bir politika bu yok tasarımcının applee !!!

En azindan tasarimi degistirseydiniz baride müsteriler 3500 TL ödedikten sonra yeni telefon aldiklarini hissetselerdi, kulaklik girisini aradiklarinda degil.....Yani sonuc olarak, 6s de kalinabilir... 7 ye gecmek icin gerekli, gecerli herhangibi bir sebep yok... hatta önümüzdeki 20 yilda 6s de kalicaz gibi bir his var icimde ya neyse................... tesekkürler apple

güzel tasarımsa neden devam etmesin..herseferinde firmalar yeni tasarımlar yapmaya başlayınca bu sefer birbirlerine benzeyen telefonlar ortaya çıkacak hatta çoktan çıkmaya başladı

Teknolojik açıdan cihazlar günümüz açısından epeyce doyuma ulaştı. Tasarım ve pil tüketimi yönünde vakitlerini harcamış olsalar kullanıcıları daha çok mutlu edecektir. Ben daha ince ve farklı görüntüde olmasını isterdim.

Ekrandaki oyunun adı nedir bilen varmı?

Sen de yorum yaz