Apple'ın App Store'a kabul etmediği iki uygulama, yine tartışma yarattı

Apple, retro konsol oyunları emülatörlerine App Store'da izin veriyor olsa da, şirket iki uygulamayı PC emülatörü oldukları gerekçesiyle reddetti. Ve bu durum, Apple'ın "keyfi kararlar verdiği" iddiasını bir kez daha gündeme taşıdı.

Apple'ın App Store'a kabul etmediği iki uygulama, yine tartışma yarattı

Apple, App Store’da eski konsolları temel alan retro video oyunu emülatörlerine bir süredir izin veriyor. Ama bu ay, popüler DOS emülatörünün yeni bir sürümü olan iDOS 3’ün ve iOS’ta Windows gibi işletim sistemlerini taklit etmeyi amaçlayan bir uygulama olan UTM SE’nin başvurularını reddetti. Her iki durumda da Apple, yeni sürümlerin, Retro oyun emülatörlerine izin veren Uygulama İnceleme Yönergelerinin 4.7 numaralı yönergesini ihlal ettiğini söyledi.

iDOS 3’ün geliştiricisi Chaoji Li, The Verge ile yaptığı görüşmede Apple’ın başvuru reddi için belirttiği gerekçelerinin bir kısmını paylaştı. Apple’ın bildirimine göre “Uygulama emülatör işlevi sağlıyor ancak özellikle bir retro oyun konsolunu temel almıyor” ve “Kılavuz 4.7’ye göre yalnızca retro oyun konsollarının emülatörleri uygun görülüyor.

Li, paylaştığı bir blog yazısında “Uyumlu olmak için ne gibi değişiklikler yapmam gerektiğini sorduğumda ya da retro oyun konsolunun ne olduğunu sorduğumda hiçbir fikir belirtmediler” dedi ve ekledi: “Bu hala ‘gördüğümüzde anlarız’ şeklindeki aynı, eski mantıksız cevap.

UTM de reddedildiği bilgisini X üzerinde paylaştı. Paylaşılan gönderiye göre “App Store İnceleme Kurulu, PC için UTM SE’nin çalıştırılmasında yararlı olabileceği retro Windows / DOS oyunları olmasına rağmen ‘PC’nin bir konsol olmadığını’ belirledi.

Ayrıca UTM, Apple’ın, uygulamanın 2.5.2 numaralı yönergeyi açıkça ihlal etmesi nedeniyle UTM SE’nin üçüncü taraf uygulama mağazaları için onaylanmasını da yasakladığını belirtti. Bu kural, uygulamaların kendi kendine yetmesi gerektiğini ve “diğer uygulamalar da dahil olmak üzere uygulamanın özelliklerini veya işlevselliğini tanıtan veya değiştiren” kodu çalıştıramayacağını belirtiyor.

Apple genellikle tam zamanında (JIT) derlemeye izin vermez. Ancak, biraz kafa karıştırıcı bir şekilde UTM, UTM SE’nin tam zamanında derleme içermediğini belirtiyor. Ayrıca UTM bir takip gönderisinde belirttiğine göre Apple, uygulamaların “ikili dosyaya gömülü olmayan belirli yazılımlar” sunmasına izin veren 4.7 numaralı yönergenin, kılavuzun “yalnızca App Store uygulamaları için geçerli olan bir istisna” olduğunu ancak UTM SE için bunun uygun bir durum olmadığını söyleyerek duruma daha fazla açıklık getirmeye çalıştı.

Geliştiricilerin açıklamalarına göre App Store üzerindeki çoğu karar Apple’ın insafına kalmış gibi gözüküyor. Apple ise henüz konu hakkında bir yorum yapmış değil.