Epic Games'e Apple şoku: Şimdi de geliştirici hesabını yasakladılar

Epic Games, iOS'ta kendi uygulama mağazasını açmaya hazırlanırken yeni bir şok daha yaşadı. Şirket, geliştirici hesabının Apple tarafından kapatıldığını duyurdu.

Epic Games'e Apple şoku: Şimdi de geliştirici hesabını yasakladılar

Apple'ın Epic Games ile olan savaşı hiç bitmeyecek gibi görünüyor. Bu kez Epic, Apple'ın Avrupa'daki geliştirici hesabını kapattığına dair bir blog yazısı yayınladı. Şirket, iOS için kendi uygulama mağazasını hayata geçirmek için hazırlanıyordu.

Hesabın kapatıldığını Twitter üzerinden duyuran şirket, bu durumu "Dijital Pazarlar Yasası'nın ciddi bir ihlali" olarak nitelendirirken, Apple'ın iOS cihazlarda gerçek rekabete izin vermeye niyeti olmadığını ifade etti. Epic ayrıca, iki firma arasındaki davadan sonra bile, geliştiricilerin Epic'in Unreal Engine'ini kullanması, şirketin yan kuruluşlarının App Store'da uygulamalar sunması, Apple'ın bu uygulamaları öne çıkarması, Apple Arcade oyunları oluşturmak için Epic ile bir anlaşma yapması gibi her iki şirketin de birçok işbirliği yaptığını belirtti.

Epic Games blog yazısına Apple'dan Phil Schiller ve Epic'in CEO'su Tim Sweeney arasındaki mesajlaşmaların ekran görüntülerini de ekledi. Şubat sonunda gönderilen mesajlardan birinde Schiller, Sweeney'e Epic'e nasıl güvenilebileceğini soruyor. Sweeney ise bu mesaja cevaben, Apple'ın gelecekteki anlaşmaların tüm şartlarına uyacağını söylüyor. Bunun ardından Apple'ın avukatları Epic'in avukatlarına Epic Games Sweeden'in hesabını kapattıklarını belirten bir yazı gönderdi.

Apple, Epic'in geliştirici hesabını sonlandırsa bile, şirket Fortnite'ı iPhone için başka bir uygulama mağazası aracılığıyla yeniden yayınlayabilir. Apple'ın Epic Games'e bir yaptırım daha uygulayıp uygulamayacağı henüz belli değil, ancak iki şirket arasındaki bu savaşın henüz bitmediği aşikar.