Apple iPad Air 2 testte!

Apple'ın yeni tabletini, süper ince Apple iPad Air 2'yi test merkezimizde ağırladık!

Apple iPad Air 2 testte!

Piyasadaki en iyi tabletlerden biri olan iPad Air'ın yeni sürümü olan iPad Air 2 sonunda karşımızda. Bir önceki iPad'den de daha ince olan iPad Air 2, performans bakımından da oldukça geliştirilmiş. Peki bu gelişmeler yeterli mi? Bunu anlayabilmek için iPad Air 2'yi yakından inceledik.

Tasarım

6.1mm kalınlığıyla Apple iPad Air 2, piyasadaki en ince tabletlerden birisi. Bu kadar ince bir tablet yapmak, genelde cihazın diğer yönlerden gelişmesini sınırlar. Ama iPad Air 2'de durum böyle değil, yani hem daha ince, hem de iPad Air'e göre belirgin donanımsal gelişmeleri var.

iPad Air 2 hiç rahatsızlık duymadan elinizde saatlerce tutabileceğiniz bir tablet. Eldeki konforu çok üst seviyede. Yanınızda sürekli taşıyacaksanız tableti korumak için bir koruyucuya ihtiyacınız olacak. Aksi takdirde cihazın arkası ve köşeleri zamanla çizilecektir. Sadece koltuğunuzda kullanmayı düşünüyorsanız, tasarımın güzelliğini gölgelemeyen Smart Cover'da sizin için yeterli olacaktır.

En önemli özellikler

Tabletin en dikkat çeken özelliği inceliği. Bunun yanında daha da önemli diyebileceğimiz bir yönü ise inanılmaz hafif 437g ağırlığı.

Touch ID

Touch ID, bir iPhone için oldukça kullanışlı bir özellik. Touch ID sayesinde hiç vakit kaybetmeden kilidi açabiliyor ve kredi kartı ödemelerini hızla gerçekleştirebiliyorsunuz.

iPad Air 2 için ise o kadar da gerekli görünmüyor. Cep telefonunuz kadar ortada dolaştırmadığınız bir cihaz olduğu için, ileri derecede güvenliğe de ihtiyacınız azalıyor. Yine de ilk iPad Air'da olmayan bu özelliğin, iPad Air 2'ye eklenmiş olması sevindirici.

A8X chip

Apple'ın söylediğine göre A8X çipi aşırı derecede hızlı. Bizim tabletteki deneyimimiz de bunu doğruladı. Cihazda yaptığımız hiçbir şey onu yavaşlatmaya yetmedi.

Telefon özellikleri

iPad Air 2 ile tıpkı bir akıllı cep telefonu gibi normal telefon görüşmeleri yapmanız mümkün. Bu sayede cep telefonunuz yerine de kullanabilirsiniz. Ama maalesef SMS gönderme ve alma yapamıyor.

Arayüz ve performans

iPad Air 2'nin arayüzü, daha önce bir Apple cihazı kullanmış herkese tanıdık gelecek. Kutudan çıktığı haliyle iOS 8.1 kullanan ilk cihaz. Testlerimizde çakılmaların iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'a oranla daha az olduğunu gördük. Yani işletim sistemi, beklendiği gibi daha stabil hale getirilmiş.

Büyük ekranı sayesinde iPad'de simgeler arasında navigasyon çok kullanışlı. Tabii cihazı iki elle kullandığınız sürece.

Performans

Cihazın kullandığı A8X çipi gerçekten çok güçlü olmalı ki, en yakın rakiplerinden neredeyse yüzde 40 daha fazla performans veriyor (iPhone 6 ve 6 Plus da dahil). GeekBench 3 testinde, iPad Air 2 ortalama 4,500 puan verdi. Diğer büyük rakipleri ancak 2,800 civarında puanlar alabiliyordu.

Tabii bu kadar farkı görünce testler için optimizasyon yapılmış olmasından şüphelendik, ama Zen Garden gibi oyunlarda bu farka pratikte de şahit olduk.

Pil ve kamera

İnternette gezinme veya video izlemede pili 10 saat dayanıyor. Bu ilk iPad Air'dakinden farklı değil, ama cihaz daha ince olmasına rağmen bu pil ömrünü korumuş olması önemli bir başarı.

Ekranı her zamanki gibi pil canavarı. Full HD 90 dakikalık bir video'yu yüzde 100 parlaklıkta oynattıktan sonra, pili yüzde 21 azalıyor. En fazla pil harcayan ise tahmin edebileceğiniz gibi oyunlar. Özellikle grafik canavarı oyunlar pili hızlı harcayabiliyor.

Cihazı kullanmazken ise pil oldukça az harcanıyor. Cihazı birkaç saatliğine bırakıp geri geldiğimizde yalnızca %2 azaldığını gördük.

Kamera

iPad Air 2'nin kamerası da bu sefer bazı üst sınıf özelliklerle donatılmış. Artık 120 fps ağır çekim yapabiliyor. Yeni iPhone'ların ikisindeki 240 fps kadar iyi olmasa da, güzel bir özellik.

Sahip olduğu çekim modları arasında, time lapse modu, burst modu ve geniş bir panorama modu var. Genel olarak fotoğraf kalitesinde iPad Air ile çok bir fark göremedik. Keskinlikte çok az fark var ve düşük ışıktaki çekim kalitesi iPhone 6'ya yetişemiyor.

Medya ve sonuç

iPad Air 2, medya oynatmak için şüphesiz harika cihaz. Depolama alanı olarak 16GB, 64GB ve 128GB seçenekleri var. 16GB depolama alanının birçok kullanıcıya yetmeyeceğini düşünüyoruz ve ne yazık ki arada 32GB seçeneği yok.

Ekranı artık daha az ışık yansıtıyor, renk ve kontrast oranları da geliştirilmiş. Ekranın gün ışığındaki performansı Sony Xperia Z3 kadar iyi olmasa da, yine de en iyi tablet ekranlarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanında sahip olduğu tek hoparlör çok güçlü, zengin ve kaliteli bir ses sunuyor. Tabi ki en iyi ses kalitesini yine kulaklıklarla elde ediyoruz.

iPad Air 2'de oyun oynamak da ayrı bir zevk. Zengin ve sizi içine çeken ekranı ile hem basit oyunları, hem de daha hızlı ve grafik canavarı oyunları oynamak çok eğlenceli.

Sonuç

Apple, iPad Air 2 ile zaten mükemmele yakın olan tabletini daha da geliştirmiş. Gücü, daha iyi ekranı ve güncellenmiş işletim sistemi ile birçok kişinin eski tabletinin yerini almasını isteyeceği bir cihaz. Önümüzdeki sene boyunca da piyasadaki en iyi tablet olarak kalacağını düşünüyoruz.

H. Hüseyin Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Yine 64 mimari ve aynı Çözünürlük bunun neresi değişim yapmayın insanlara gerçekçi incelemelerle bilgi verin ben hiç bir fark göremiyorm air den ince okadar..şöyle çıkabilirdi ..ekran 4k 256bit mimari 20mgpiksel kamera ile gerçekten bir değişim olabilirdi ama ne yazıkki kimse gerçekleri yazmıyor yazık..

@31 Eki 2014 13:35 haklısın. 64bit yerine 128bit olmalıydı. seneyede 256bit olsa çok iyi olur. Bir de arkadaş çekirdek sayısına değinmeyi unutmuş. Halbuki bu konuda uzman olan çekirdek fetişisti halkımızın isteği üzerine onyüzbin çekirdek olmalıydı.

Yine 64 bit mimari lanet olsun ki mobil sektör için daha yeni zaten ve piyasadaki en iyi tablet ve en ince 2.tablet evet bu değişim değil daha iyisini yapmışlar ama gidip 8 mb ram 266 mhz işlemci koysalarmış ve ios 5 falan işte bu değişim olurmuş hep daha iyisi nereye kadar birazda nostaji olsun dimi

@31 Eki 2014 13:35 256 bit mimari mi ? daha 64 bit'e doğru düzgün geçilmemişken çok yükseklerde uçmuşsun...

Telefon özelliğinden bahsedilmiş ama yüzeysel geçilmiş.Eğer gerçekten telefon özelliği varsa bu çok büyük bir yenilik ipad için.Samsung bile bir ara tabletlerine koyduğu telefon özelliğini artık koymuyor görebildiğim takip edebildiğim kadarıyla.iPad Air2 nin bu telefon özelliğini çok yakından takip edeceğim.

@01 Kas 2014 19:40 telefon özelliği demek fazladan vergi demek. o tabletler telefon özelliği ile gümrükten geçerse en az 3500 lira olur fiyatları.

pil ömrü daha az. herkes söylüyor bunu. taraflı yazılarınızdan bıktık!

adı gibi hava civa

İyi görünüyor ama android'e degismem

çoklu işlem istiyoruz artık bıktık koca ekranda tek işlem sınırından

Daha önce yayınlanan bu inceleme yazısı tekrar yayına alınmış anlaşılan.Chip test merkezinden rica ediyorum.iPad Air 2 nin telefon özelliği olduğu söylenmiş.Bununla ilgili ekran görüntüsü ya da video koyarsanız çok memnun olurum.

@08 Ara 2014 18:39 Ben çipten değilim. ipad3 ve iphone5 im var. Aynı Apple Id'yi kullanıp ayarlarda bu özelliği açınca, iphone una gelen çağrıyı ipad inden (varsa mac inden de cevaplayabiliyorsun) İlk olduğunda baya şaşırmıştım, ikisi birden çalıyor tıpkı facetime gibi. Ama yalnızca bir kez kullandım ses kalitesi nasıl diye; iyiydi. Bir de çip aksini söylesesede çağrı alır gibi aynen sms leride alıp gönderebiliyorsun. Bunlar için birde aynı wifi da olman gerekiyor. Yani çok kullanacağın süper bişey değil ama olmasıda güzel, mesela hiç halin yok telefon şarjda duruyor, sana en yakın ipadden iletişime devam edebilirsin.

''Büyük ekranı sayesinde iPad'de simgeler arasında navigasyon çok kullanışlı. Tabii cihazı iki elle kullandığınız sürece.'' Burada neden gezinme yerine navigasyon kelimesini kullandınız çok merak ediyorum?

Burada simgeler arasinda derken uygulamalardan bahsediyor..

apple pişmanlıktır :))))))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir