Apple, iPad Pro ile Microsoft'a fark attı!

Apple'ın yeni tableti iPad Pro, tek başına Microsoft'un tüm tabletlerine toz yutturmayı başardı!

Apple, iPad Pro ile Microsoft'a fark attı!

ABD merkezli pazar araştırmaları şirketi International Data Corporation (IDC) tarafından tablet pazarına dair açıklanan verilere göre Apple yine zirveyi kimseye bırakmadı. 2015'in son çeyreğine ait satış rakamları iPad Pro'nun dünya çapında 2 milyonun üzerinde sattığını gösteriyor. Diğer yandan, Microsoft'un Surface 3, Surface Pro 4 ve Surface Book modellerinin aynı dönemdeki toplam satışı ise yalnızca 1.6 milyon.

Bununla birlikte, IDC'nin yayınladığı rakamlardan dünya çapındaki tablet pazarının geçtiğimiz yıl bir küçülme yaşadığını da anlıyoruz. Geçtiğimiz yıl boyunca satılan tablet sayısı 206.8 milyon. Bu rakam 230.1 milyon adet tabletin satıldığı 2014'e göre yüzde 10.1'lik bir düşüş anlamına geliyor.

İkisi bir arada tablet pazarı ise 2014'ün son çeyreğindeki 8.1 milyon satışı ikiye katlayarak geçtiğimiz yıl bütün zamanların en iyi satışlarına ulaştı. Son dönemde düşüşe geçen tablet pazarında hibrit tabletlerin bir büyüme yakalamayı başardığını söylemek mümkün. IDC yetkilisi Jean Philippe Bouchard, bu durumu son kullanıcıların bu tarz tabletleri PC'nin yerine geçebilen cihazlar olarak görmesiyle açıklıyor.  

Yıllık bazda tablet satışları yüzde 24.8 oranında düşen Apple'la birlikte Samsung'un da yine tablet satışlarında yüzde 18.8'lik bir düşüş yaşadığı görülüyor. Diğer yandan Amazon'un Kindle satışlarında yüzde 175.7'lik çarpıcı bir artış dikkat çekiyor. Söz konusu artış her ne kadar etkileyici olsa da bunun tatil sezonuyla bağlantılı olduğu ve 2016'da devam etmeyeceği düşünülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

sadece 1.6 milyon öyle mi. sanki Apple 30 milyon satmış

Apple > Microsoft . (nokta! )

@03 Şubat 2016 17:21 Microsoft olmazsa apple olmazdı apple olmasaydı microsoft olmazdı. Apple ı batmaktan microsoft 1990 lı yılların sonunda kurtardı.

@03 Şubat 2016 17:21 Windows ve Office, hala dünyada Mac OS ve Apple'ın ofis uygulamalarından daha popüler. (!)

tozluk bir durum yok ortada microsft bir çok ülkede bu cihazları satmıyor örnek türkiye :) gelse bize 500 bin rahat satar.

Surface kadar işlevsel değil

Gayet Normal. U serisi işlemcili makinaya 7 bin lira istiyor. Bu alettleri notebook sayarsak yine pahalı. En azından Apple o fiyatlara 15 inçlik quad core Macbook Pro geliyor.

1- Dunyadaki iDangalak sayisi butun lisansli windows urunlerinden fazladir. 2- Surface 3, Surface Pro 4 ve Surface Book cok pahali urunler yani satilmamasi normal.

Dünya çapında 0.4 milyonluk fark..hepsi bu. Surface belirli ülkelerde satılıyor sadece. Demek ki surface satıldığı yerde lider. Üstelik ikisi aynı kategoride değil ki bunların. Birisi bilgisayar diğeri sarf malzemesi, çocuk bir yaş büyüdü mü yenisini isteyecek, aklı erip bilgisayar alınana kadar bir kaç ipad sarf edilecek elbette. Doğuştan akıllı çocuklar böyle değil tabi ki.... :)

@ZiyaretBitti Hahaha yine mi sen profilinde Şener Şen olan Microsoft fancığı uzun zamandır yoktun ortalıklarda :D :DDDD

Biri her yönü ile PC diğeri sadece sınırlı fonksiyonu olan tablet. Tüm incelemelerde bunu kanıtlıyor zaten. Biri sınırlı ülkede satışta, diğeri ise her yerde. Aradaki fark o kadar ise bence bu Apple ın sadece başarısızlığı olur...

Yaptığınız karşılaştırmaya bakar mısınız. Intel Core işlemcili, hafızası 1TB'a kadar çıkabilen bir laptop tablet serisi ile koca 12.9 inçlik bir Apple tableti karşılaştırıyorsunuz! Arada sadece 0.4 milyon fark var ve Surface her yerde satılmıyor bile. Her yerde satıldığını hayal edin bir de.

ama cihaz öyle böyle güzel değil..internetten izleyince birşey anlamıyosun ama canlı canlı kullanınca bambaşka oluyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost