Apple karşıtları sahnede!

Apple'ın yeni iPad'ini satışa sunduğu gün, herkesin görmezden geldiği olaylar da yaşandı!

Apple karşıtları sahnede!

Apple'ın piyasaya yeni bir iPad daha çıkaracağı, teknoloji kesimi için büyük hayranlık uyandırsa da, bazı insanlar tarafından bu durum çok daha farklı algılanabiliyor.

Yeni iPad'in piyasaya çıktığı gün, Georgetown, New York ve San Francisco eyaletlerinde bulunan Apple mağazalarında yapılan eylemler genelde medyada pek yer bulmadı. Oysa ki eylemlerin tek bir amacı vardı: Apple fabrikalarında çalışan insanların çektikleri çilelere bir çare bulmak... Apple geçtiğimiz yıllar içerisinde Foxconn ve Pegatron noktalarında alın teri döken işçilerin karşılaştıkları zorluklarla gündeme gelmişti. Teknoloji dünyasının yakından tanıdığı bazı eleştirmenlere göreyse Apple'ın fabrika çalışanlarına karşı tutumunu değiştirene kadar boykot edilmesi gerekiyordu...

Yapılan eylmlerin ayrıntıları, haberimizin ikinci sayfasında...

Apple'a karşı 250.000 imza!

Nitekim yapılan son eylem iki farklı büyük site ile desteklendi ve Apple'dan çalışanlarına daha iyi bir çalışma ortamı sunması istendi Eylem çerçevesinde şu ana kadar 250.000 adet imza toplandı. Georgetown Apple mağazasında toplanan kalabalıksa ellerinde "250.000'den fazla kullanıcıdan Apple'a: Farklı düşün, etik düşün" şeklinde bir pankartla protesto gösterisi düzenledi.

Apple, yakın bir zamanda CNN'e verdiği demeçte; "Tedarikçilerimize çalışma koşulları ve çalışanlara davranış konusunda yapmaları gerekenleri net bir şekilde söylüyoruz; biz de bu konu hakkında fazlasıyla çalışıyoruz. Eğer tedarikçilerimiz bizimle çalışmaya devam etmek istiyorlarsa, en kısa zamanda tavırlarını değiştirmeleri gerekiyor." şeklinde bir açıklama yapmıştı. Tim Cook ise yaptığı son açıklamada konu hakkında hummalı bir çalışma içerisinde olduklarına değinmişti.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Apple fabrika çalışanlarına karşı tutumunu değiştirene kadar boykot edilmeli... hatta komple kapatılmalı...

apple o firmalarda çalışanlara karşı sorumlu değildir olamazda zaten çünkü foxconn ayrı bir şirkettir, orada çalışanlar o firmaya bağlıdır, ayrı bir yönetimi ve sorumluları vardır ve en önemlisi çin hükümeti veya devleti olaya el atabilir aynı şey pegatron içinde geçerli. bunu daha öncede apple defalarca belirtmesine rağmen herhalde bu insanlarda idrak ve anlama sorunu var galiba. sonuç olarak apple süper bir kahraman olmadığına göre saçmalamanın anlamıda yoktur...

10 Günde 3 milyon yeni iPad satıyorlar bu işde çalışan insanlarn emeklerinide sömürüyorlar yazıklar olsun

Para, para, para... İşte bütün mesele bu.

Burada suç Apple'ın değil. Zannediyor musunuz ki çindeki diğer fabrikaların çalışanları keyifle çalışıyor? Foxconn çalışma şartları bakımından iyi bile sayılır.

Amerikalıları hakkaten anlamıyorum. Apple'ı eleştirirler, eylem yaparlar. Peki kullandığınız diğer ürünler nereden geliyor? Onlar nasıl üretiliyor? Daha kötü şartlarda çalışan milyonlarca işçinin ürettiklerini kullanıyorsunuz, sıkıntı yok. Apple ürünlerine gelince "şartlar kötü". Madem rahatsız oluyorsunuz Foxconn fabrikalarında (Apple'ın fabrikaları değil bu arada) çalışan işçilerin çalışma koşullarından, diğerlerini de göz önünde bulundurun. Eylem yapacaksanız doğru dürüst yapın. Adam seçmeyin.

Foxconn ayrıca Microsoft ve Amazon'a da üretim yapıyor. Niye isimleri geçmiyor hiç? Apple popüler diye. Kendi kurdukları düzen, kendi yedikleri halt. O işçilerin durumunu düşünmesi gereken kendi devletleridir. Başkası değil.

Sonra kör-cahil dabbebeler çıkar ortaya, boykot moykot der. Kapatalım Apple'ı gitsin der. Foxconn kaç bin işçiyi çıkartır düşünemezler. Kaç bin kişiye ekmek kapısı olduğunu idrak edecek kadar da beyinleri olmadığı için, sorunu kökten çözdüklerini zannederler.

Kısaca; siz kendi milletinizi düşünmüyorsanız, kendi insanlarınızı korumuyorsanız, başkası düşünmez. Çin her zaman üretimin ana merkezi olmak için uğraştı. Şimdi üretimin merkezi. O pankarta baskı yaptıkları ürünler de çinden geliyor. Kullandıkları hemen hemen diğer her şey gibi. Çok umurlarında olsaydı çindeki işçiler, eylemler Apple'a yönelik olmazdı; genele yönelik olurdu.

Sonuç olarak; kendileri haricinde hiçbir şeyi umursamayan amerikalıların, kendilerinden başkasını da düşündüklerini göstermek için yaptıkları saçma bir gösteri. Önce otursunlar kendilerine bir baksınlar. Amerikan şirketlerinin alayı niye orada üretim yaptırıyor diye...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir