Apple, katlanabilir iPhone'u için "tek ekran sürprizi" yapabilir

Apple, bir türlü doğrulanmayan ve adeta yılan hikayesine dönen katlanabilir iPhone'u için Huawei'den esinlenebilir. Peki bu ne anlama geliyor?

Apple, katlanabilir iPhone'u için "tek ekran sürprizi" yapabilir

Modern katlanabilir telefonların çoğu, genel olarak Samsung Galaxy Z Fold 5 veya Samsung Galaxy Z Flip 5 ile aynı tasarım ilkelerini takip ediyor. Ancak görünene göre, yılan hikayesine dönen katlanabilir iPhone aynı yolu izlemeyebilir ve Huawei Mate Xs 2’nin izinden gidebilir.

En azından 9to5Mac tarafından görülen, Haitong International analisti Jeff Pu’nun yeni bir yatırımcı notu buna işaret ediyor. Pu, katlanabilir iPhone’un “sarılan bir katlanabilir tasarıma” sahip olduğunu ve bunun Huawei Mate Xs 2’ye “benzer” olduğunu söylüyor.

Huawei Mate Xs 2, Galaxy Z Fold 5’e benzer şekilde katlanabilir bir geniş ekrana sahip. Ancak, Samsung’un telefonu hem standart bir telefona benzer şekilde kullanılması için bir kapak ekranına, hem de tablete benzer bir şekilde kullanılabilmesi için katlanabilir bir ekrana sahipken, Huawei Mate Xs 2 sadece tek ekranla geliyor.

Bu ekran, katlanabilir, büyük bir ekran ancak telefonun dışında. Bu sayede telefon, ekranı içeride saklamaya ihtiyaç duymadan standart telefon boyutunda bir ekrana sahip olmak için ters yönde katlanıyor.

İkinci bir ekranın olmaması, daha az ekran bileşenine ihtiyaç duyulması gibi bazı avantajlara sahip. En azından teorik olarak Apple, cihazı daha ince hale getirebilir veya tasarruf edilen alanı daha büyük bir pil gibi başka bir özelliği genişletmek için kullanabilir.

Ancak bu tasarımın bariz olan en büyük dezavantajı, telefonun tartışmasız olarak en savunmasız kısmı olan katlanabilir ekranın her zaman açıkta ve daha da savunmasız kalması.

Elbette tüm söylentilerde olduğu gibi bu söylentiye de şimdilik şüpheyle yaklaşmakta fayda var. Ancak Apple’ın rakiplerinden çok daha sonra katlanabilir telefon pazarına adım atacağı düşünülürse, alışılandan biraz farklı bir tasarımı tercih etmesi sürpriz olmayacaktır.