Apple şimdi "hayır" diyor. Ama daha önce...

iPhone şifreleri konusunda polisle ters düşen Apple, meğer daha önce defalarca kez...

  • Cenk Atlı
Apple FBI'a daha önce birçok kez "evet" demiş

Mobil cihazlarınızı kullanırken gizliliğe önem veriyor ve Apple'ın geçtiğimiz günlerde FBI'a bu doğrultuda sağlam bir "ayar" vermesini bu doğrultuda bir özgürlük mücadelesi olarak görüyor olabilirsiniz. Teknoloji devinin ABD'nin en önemli devlet kurumlarından birinin iOS'ta bir "arka kapı" yaratmasına yönelik talebini geri çevirmesi; firmaların hükumetlerin baskılarına karşı gerçekten direnip direnemeyeceği sorusunu yeniden gündeme getirdi.

Apple'ın FBI'ın talebini geri çevirmesi aslında firma adına genel tabloya baktığımızda gerçekten bir istisna teşkil ediyor. Zira bu olayın ardından hükmet yetkilileri firmanın ilk defa bir Apple cihazının kilidini açma talebine "hayır" dediğini belirtiyor. Buna göre Apple 2008 ve 2015 yılları arasında yaklaşık 70 defa veri erişimi talebini onaylamış. Apple yetkilileri bu iddianın doğruluğunu reddetmeseler de, belirtilen rakamın doğru olmadığını söylemekle yetiniyorlar.

iOS 7 ve daha önceki sürümlerde firmanın, iOS üzerinde inşa ettiği ve gerektiğinde cihazdan verileri çıkartabileceği bir arka kapısı bulunuyordu. Bu işlemin uygulanması için de ABD'de bir mahkemenin bu doğrultuda bir talebi olması gerekiyordu. Fakat iOS 8'le birlikte kullanıcıların cihazlarındaki verilerin bir otomatik kopyasını elde etmek çok daha zorlaştı. Zira iOS 8'de bu veri çıkarımından önce cihazın kilidini açmak için bir şifre girmek gerekiyor.

iOS 8'in bu güvenlikli yapısının Apple'ın hükumetin bu taleplerine karşı öne sürdüğü geçerli bir mazeret olduğunu söylemek mümkün. Fakat Apple'ın neden böyle bir geri çevirme için San Bernardino davasına kadar beklediği de bir soru işareti olarak kalmaya devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Ortada suç varsa mahkeme kararıda varsa, denileni yapacaksın yoksa suça ortak sayılırsın.

@24 Şubat 2016 00:47 Ortadaki'nin suç olabilmesi için kanuna aykırı olması gerekir.Ne olacağına mahkeme karar verir.

Apple hep sattı ama satmamış gibi davrandı... kişisel bilgileriniz hiç bir Apple ürününde güvende olamaz...

@grezimonk gerizemonk naber?

Reklam baldan tatlıdır

Reklam yapıyorlar. ABD'ye bile rest çekiyor demekki en güvenilir marka apple. Tabi YERSEN....

Daha çok satmak için böyle bir olayda daha iyi reklam malzemesi olmaz niye yapmasın

FBI veya CIA isteyecek onlarda kem küm ııhh diyecek öyle mi bizde yedik zaten. Son mahkeme kararı federal değil yerel bir mahkeme kararıdır , biraz direnerek, müşteriye senin bilgilerin beni ben yapan şifreler ve güvenlik için asla baş eğmem diye hazır fırsatı gelmişken biraz reklam yapmaya, Global markanın imajını cilalamaya hangi yazılım devi hayır diyebilir ki?

Apple'nin kendisi de teröristtir zaten

Herzaman arkakapı vardı hep de olacak. Microsoft ve Google'da aynı şekilde. Tek kurtuluş açık kaynak koddur.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost