Apple, Steam Link için Kapıyı Açık Bıraktı

Apple, Steam Link'in iOS'a gelmesini mümkün kılan açık bir kapı bıraktı!

  • Ali Ruhi Öztürk
Apple, Steam Link için Kapıyı Açık Bıraktı

Apple geçtiğimiz hafta Steam Link'in iOS başvurusunu reddetmişti, ancak bu iPhone ile PC'den oyun oynama hayalinizin sona erdiği anlamına gelmiyor. Apple kıdemli başkan yardımcısı Phil Schiller, Steam kullanıcılarına gönderdiği e-postada Valve ile çalışmaya devam ederek App Store kurallarını ihlal etmeyen bir Steam Link sürümü geliştireceklerini açıkladı. Yani yakın gelecekte hayaliniz gerçek olmayabilir, ama Apple bu olasılık için kapıyı açık bırakmış durumda.

E-posta sayesinde Apple'ın Steam Link'i niye reddettiği daha iyi anlaşılıyor. Apple'a göre çözünürlük sorunları yanı sıra Steam Link'in iOS uygulaması "kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, uygulama içi satın almalar, içerik kuralları" ile ilgili ilkeleri ihlal ediyor. Yani Apple'ın derdi Steam Link ile değil, daha çok Steam uygulamasının kendisiyle. App Store şu an zaten geniş amaçlı uzaktan kumanda uygulamalarına ev sahipliği yapıyor, ancak Steam Link'in bir alanda özelleşmiş olması ve uygulama içinde PC oyunları satan Steam mağazası bulunuyor olması, App Store'da bulunan oyunlar ile çelişebilir.

Valve'in bu şartları kabul ederek mağaza özelliklerini iOS uygulamasından çıkarmaya gönüllü olur mu henüz bilinmiyor. Eğer Valve, Apple ile uzlaşmayı seçerse, Steam Link'in Android uygulaması iOS uygulamasından daha üstün bir durumda kalabilir. Bazı tahminler yine de Steam'in iOS platformunu terk etmek istemeyeceğine işaret ediyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost