Apple'dan Samsung'a karşı bir zafer daha!

Apple, Samsung'un cihazlarında değişikliğe gitmesine neden olabilecek önemli bir davayı kazandı.

Apple'dan Samsung'a karşı bir zafer daha!

ABD Temyiz mahkemesi, Samsung'un cihazlarında patentli Apple özelliklerini kullandığına dair süren patent ihlali davasını karara bağladı. Uzun süredir devam eden hukuk mücadelesini Cupertino merkezli teknoloji devi Apple kazanırken, kararın Samsung'un cihazlarında değişiklik yapmasına neden olabileceği ifade edildi.

Jüri, 2014 Mayıs ayında Samsung'un hızlı bağlantılar, kaydırarak kilit açma ve otomatik kelime düzeltme olmak üzere üç adet patenti ihlal ettiğini tespit etmişti. Apple, patentlerini kullanan Samsung'un ürünlerinin yasaklanmasını isterken, ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Lucy Koh, zararı gidermek için maddi tazminatın yeterli olduğunu söyledi.

Samsung, yıllardır mobil sektörün gelişimi adına devrim niteliğinde yenilikler için büyük yatırımlar yaptıklarını ve tüketicilere geniş yelpazede ürün sunmaya devam edeceklerini ifade ederek konunun takipçisi olacağını açıkladı. Apple ise Samsung'un bilinçli olarak kendi düşüncelerini çaldığını ve aynı zamanda ürünlerini kopyaladığını, mahkeme kararının da bu düşünceyi pekiştirdiğini söylüyor.

Mahkeme, Samsung ürünlerinin Apple'ın patentli özelliklerini içermesi nedeniyle Apple'ın satışlarının düşürdüğünü, müşterilerin Samsung telefonlara yöneldiğini bildirdi. Perşembe günkü yargı kararı Samsung'un akıllı telefon ve tabletlerindeki bazı özellikleri değiştirmek zorunda kalabileceği anlamına geliyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Yav apple iyiki televizyon işine girmemiş. gider kumandayı yaptıktan, patenti benim deyip kumanda kullandırtmazdı, millet sopayla kanal değiştirirdi. kahrol apple ve yönetim kurulu...

Bir kerede Apple kaybetse şaşacağım zaten.

@Magirus - Deutz Haklı olan hiç bir zaman kaybetmez kardeşim. Samsung'un S serisinde ve A serisinde görüldüğü üzere tasarımına kadar Apple cihazlarına özenmeye başladı. S 6'nın iPhone 6 baz alınarak tasarlandığını unutmadık.

@19 Eylül 2015 23:26 Apple'In da HTC'nin tasarımını çaldığını unutmadık.

kesin Apple rüşvetle mehkemeyi ayarladı... tarafsız olsa SAMSUNG kazanırdı...

hep applemı haklıymış bak sen! demekki amerikadaki adalet sadece filmlerde oluyormuş ...

ee apple bu... adamı tokat manyağı yapar....

Apple, iyiki tekerleği bulmamış. Ne kadar dingil varsa hepsini haraca(patent ihlâli)bağlardı yoksa. :)

@Metinolmetin Güzel espri :)

Amerika da koreli mi kazanacakti? Apple da Sony den caldigini itiraf etti ama...

Samsungun kazandigi bir davada amerika baskani apple lehine karar verdi ülke ekonomisi zarar gorur diye mahkeme kararı uygulanmadi heralde apple hep kazanacak

hocam makalenizi okudum ürünlerini kopyalama kısmını anladımda düşüncelerini çalmada neyin nesi... biri apple beyninenemi giriyormuş anlamadım valla bu nasıl dava sen amerikaya yatırım yap ben hakkını çalayım davasımı?

Bozuk parayı apple kapısına 30 kamyon 5 sentlik parayı kapısına döktüler bunu bilmeyen yok Buda Samsungun gücü yakında Samsung apple markası bunu bizden aldınız bunda geri verin derse şaşırmayın ??????

Her zaman haklı olan kazanıyor

yıllarca türkiyede yatırım yaparsak patent davalarını alamayız diye hukuku bağane edenler kendi ülkelerinde yatırım yapanları nasıl katlediyorlar.. artık amerikaya yatırım yapmak istemez kimse...

Apple Amerika'nın yerli markası. Mahkeme Amerika'da görülüyor. Samsung Apple'ın ithal (Kore menşei) rakibi. Daha bir şey söylemeye gerek yok. Haklı da olsa haksız da olsa başından Apple'ın kazanacağı belliydi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir