Apple'dan, Wi-Fi Yardımı açıklaması

Apple, iOS 9'un en çok tartışılan özelliği hakkında açıklama yapmak zorunda kaldı!

  • Onur Seven
Apple'dan, Wi-Fi Yardımı açıklaması

Eylül ayı ortalarında Apple'ın en son mobil işletim sistemi iOS 9 tanıtıldı. Wi-Fi Yardımı (Wi-Fi Assist) özelliği şirketin Wi-Fi bağlantısının zayıf olduğu durumlarda intenet bağlantınızı canlı tutmak için hayata geçirdiği bir girişim. Böylece iOS 9'da Wi-Fi bağlantınız zayıf olduğunda otomatik olarak hücresel bağlantıya geçmeniz sağlanıyor.

Ancak bu özelliklik, kısa sürede tartışma konusu haline gelmeye başladı. Bazı kullanıcılar özelliğin haber vermeden devreye girip hücresel veri olarak bilinen mobil veri paketini kullanabileceği endişelerini dile getirdiler. Bu durum, aylık 1GB'lık mobil internet paketine sahip olanlar için endişe verici olabilir. Bir kısım kullanıcı da yeni özelliğin çok küçük miktarda bir veri kullandığını ve Wi-Fi sinyalinin yetersiz olduğu noktalarda kullanışlı olduğunu düşündüklerini söyleyerek Wi-Fi Yardımı'nı övüyor.

Apple sonunda özelliğin nasıl çalıştığını açıklayarak tartışmalara son noktayı koymuş durumda. Apple diyor ki;

  • Uluslararası dolaşım sırasında Wi-Fi Yardımı otomatik olarak hücresel bağlantıya geçmez.
  • Wi-Fi Yardımı ancak ön planda çalışan uygulamalarınız olduğunda devreye girer ve arka planda içerik indirilmesi için kullanılmaz.
  • Wi-Fi Yardımı, büyük miktarda veri kullanılmasına neden olabileceğinden, ses ve video yayını yapan bazı üçüncü taraf uygulamalarda etkinleştirilmez ve e-posta benzeri uygulamalarda ekleri indirmez.

Şirket ayrıca Wi-Fi Yardımı etkinleştirildiğinde aygıtınızdaki durum çubuğunda hücresel veri simgesini göreceğinizi belirtiyor. Böylece kullanıcılar durumdan haberdar olabilecek.

Apple bu açıklamaları yaparken ekliyor: "Wi-Fi bağlantınız zayıf olduğunda hücresel bağlantı üzerinden internete bağlı kalacağınız için daha fazla hücresel veri kullanabilirsiniz. Çoğu kullanıcı için kullanılan verinin önceki kullanıma göre küçük bir miktar fazla olması beklenir."

Yani seçenekler neler? Şunları yapabilirsiniz: Riske girmek istemiyorsanız Wi-Fi Yardımı (Wi-Fi Assist) özelliğini kapatabilirsiniz. Özelliği açık tutarak herhangi bir olumsuz etkisi olup olmadığını görmek için bir kaç ay veri kullanımını izleyebilirsiniz. Ayrıca bazı özel uygulamalarla Wi-Fi Yardımı için hücresel bağlantıyı devre dışı bırakabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bana saçma geldi. Ama bu sadece kişisel görüş. Bazı kişiler için kullanışlı olabilir.

Gecmis olsun iphone kulannalara. Yakinda kokusu cikar:)

elmacım, müşterilerine bu kadar iyi olma, diğer markalar ile burunlarından getirki seni sevsinler.

wifi var diye 3G internet paketi almaya gerek yok... Apple size ek masraf çıkartmaya amma meraklı...

beğenmiyorsan kapat arkadaşım? zorla kullandıran da yok ki bu neyin tantanası anlamadım

boş muhabbet yapmayın hücresel veriyle birlikte wifida acıksa bu özellik devreye girer iş yarım kalmasın maksatlı. Sen hücresel veriyi kapatırsan. wifi zayıf olsa dahi girmez devreye hücresel veri kullanımı. Ağlıcaksanız az ötede ağlayın.

wifi yardımı neymiş wifi kullanmak başka hücresel veri başka

Aslında güzel bir sistem. Muhtemelen arka planda veri kullanımına izin verilecek uygulamaları da seçme olanağı da vardır. Örnek olarak Clas Of Clans oynarken Wifi bağlantısı bazen sorun yaratabiliyor. 3g ile eş zamanlı desteklemesi oyundan kopmaları engeller. Deneyip görmek gerekir...

Ben kapattım zaten...çünkü pili tüketen bir özellik...wifi'yi kesintisiz devralmak için her zaman hazır bağlantıda kalıyor bu da pili tüketiyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost