Apple'ın icat ettiği sanılan 5 şey!

Bu teknolojileri Apple'ın icat ettiğini sanıyorsanız, siz de yanılıyorsunuz!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'ın icat ettiği sanılan 5 şey!

Apple, peşinde büyük bir hayran kitlesi olan bir firma. Steve Jobs ise kendi gerçeklerini belirleyen (RDF - reality distortion field), ikna kabiliyetiyle ünlü bir yönetici idi. Ancak yanlış bilgiler, dedikodular ve propagandalar gerçek ile kurguyu ayırt etmeyi zorlaştırdı. Gerçek şu ki Apple, sandığınız kadar çok şeyi icat etmedi.

Örneğin Apple fanboy'larının sıkça takip ettiği Daring Fireball yazarı John Gruber, bir podcast yayınında Apple'ın yeni USB-C standardını icat ettiğini söylemiş, ancak bunun için elle tutulur bir kanıt göstermemişti. Efsanenin gerçek olmadığı, internette yayılıp tartışma konusu olmadan önce, kısa sürede ortaya çıkmıştı.

Ancak birkaç sene sonra USB-C'nin Apple tarafından yapılan önemli bir icat olduğunu tekrar duyarsanız şaşırmayın. Apple'ın yenilik üreten, mucitlerle dolu bir firma olduğuna ve yaptığı önemli icatlardan dolayı tebrik edilmesi gerektiğine kesinlikle inanıyoruz. Ancak bu icatlar genellikle karıştırılıyor... Steve Jobs bile firmanın çaldığını bir konuşmasında itiraf etmişti.

İşte Apple'ın icat ettiği sanılan şeylerden bazıları.

Oynat Her şey bir Remikstir - Bölüm 3 Apple'ın kopyalama konusundaki sicili nasıl? Herşey bir Remikstir, 3. bölüm

Efsane 1. Bilgisayar faresini ve grafiksel arayüzü Apple icat etmiştir

Bilgisayarlar bir süre önce klavye ve komutlardan ibaretlerdi. Apple ise çoğunlukla bilgisayar faresini ve onu kullanan işletim sistemini icat etmesiyle anılır. Özellikle grafiksel arayüzün (GUI) Apple tarafından yaratıldığına inanılıyor.

Ancak bu doğru değil. GUI ve fare, Palo Alto Research Center'da (PARC) Xerox tarafından icat edilmişti. Jobs, PARC'ı ziyaret ettiğinde Xerox Alto'nun grafiksel arayüzünden ve faresinden çok etkilenmiş, bunlara Apple'ın da ihtiyacı olduğuna karar vermişti.

Bununla birlikte Jobs, grafiksel arayüzün Xerox değil kendisi tarafından icat edildiğine inanmış ve bunun için Microsoft CEO'su Bill Gates'i fikrini çalmakla suçlamıştı. Halbuki Gates de bu fikri Xerox'tan almış ve bunu itiraf etmişti.

Apple'ın Xerox'un fikrini nasıl çaldığını bilmek istiyorsanız, Her şey bir Remix'tir'in 3. bölümünü izleyebilirsiniz (Türkçe altyazılı).

Peki ya dokunmatik ekranlar?

Efsane 2. Apple, dokunmatik ekranlı telefonların mucididir

Apple, iPhone ile telefon sektörünü baştan aşağı değiştirdi. Ancak ilk dokunmatik ekranlı telefon Apple'ın değildi. Apple buna yaklaşmadı bile.

iPhone'un tanıtılmasından yıllar önce Palm'ın çoğu Windows Mobile ile çalışan Pocket PC'leri piyasanın önde gelen telefonlarıydı. Palm T5, iPhone'dan yıllar önce çıkan dokunmatik telefonlar için iyi bir örnek.

Efsane 3. "Retina Ekran" Apple'ın buluşudur

Retina ekran, yıllardır bilinen yüksek çözünürlüklü ekranlardan farklı bir şey sunmuyor. "Retina", yüksek çözünürlüklü ekranlara tüketicinin ilgisini çekebilmek için üretilmiş bir reklam sözcüğünden fazlası değil. "Retina ekran" tanımı, cihaz boyutuna göre değiştiğinden belirli bir çözünürlüğü tanımlamıyor. Bununla birlikte "Full HD" dendiğinde 1920x1080 piksel çözünürlükten bahsedildiğini anlayabilirsiniz.

Daha da önemlisi, Retina ekranlar iPhone'da ve MacBook'larda kullanılmadan önce, daha yüksek çözünürlüklü telefon ve laptop'ların piyasada olmasıydı. Retina ekranlar, yüksek çözünürlük konusunda ilerlemeyi sağlamış olabilir ancak bu ekranlar, Apple'ın icadı değildi.

Videolu aramanın mucidi, Apple değil mi?

Efsane 4. Apple, videolu aramanın da mucididir

Yine karşımızda harika bir reklam sözcüğü var. "FaceTime" bir tür videolu sohbeti tarif ediyor, ancak videolu görüşmeler çok, çok daha önce vardı. FaceTime ortaya çıktığında Skype çoktan işleri büyütmüştü.

FaceTime, benzer uygulamalara göre daha az işlev sunuyordu. Ondan faydalanabilmek için hem sizin, hem de karşınızdaki kişinin bir iPhone'a sahip olması gerekiyordu. Tek çekiciliği ise, kullanımının kolay olmasıydı. Bugünkü videolu sohbet çözümleri, FaceTime'ı geçmeye devam ediyor.

FaceTime'ı kullanıyor ve onu seviyor olabilirsiniz, ancak onu kullanırken Apple'ın bir icadı olmadığını unutmayın.

Efsane 5. MP3 player'lar ve dijital müzik mağazası, Apple'ın fikridir

Apple'ı ciddi bir teknoloji firması haline getirmede iPod'un ve iTunes dijital müzik mağazasının önemi büyüktü. Ancak ikisini de ilk çıkaran, Apple değildi.

2001'de çıkan iPod'dan önce gelen birkaç MP3 player vardı. Bunlar arasında en ünlüleri Creative Nomad ve Diamond Rio PMP3000 idi. iPod, üzerindeki çarkı sayesinde kullanım kolaylığına sahipti - bu çarkın icadı için Apple'ın hakkını vermek gerekiyor. Ancak bugüne kadar Apple'ın MP3 çalıcılarının mucidi olduğunu sandıysanız, yanıldığınızı söyleyelim.

Dahası Apple, iPod'u icat etmediğini kendisi itiraf etmişti.

Dijital müzik mağazası konusuna geldiğimizde ise, bu tür bir mağazanın 1998'de Ritmoteca tarafından kurulduğunu ve firmanın Sony, Warner ve Universal gibi önde gelen kayıt firmalarıyla çalıştığını söyleyelim. Yani MP3 satma fikri de Apple'a ait değildi.

Müzik akış hizmetleri de Apple'ın icadı değil. Bir süredir hizmet veren Spotify, bugün iTunes satışlarının ve ücretli müzik indirmelerinin düşmesinin nedenleri arasında.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Doğru söze ne denir?Sizi araştırmanızdan dolayı kutluyorum..

Sen ne yaptın Chip şimdi appleboylar çıkıp saydıracak sıkı durun

Güzel bi haber olmuş

Bu demek oluyor ki, dünyanın en zengin firması fırsat kollayan ve zamanı değerlendiren ve bundan faydalanan bir firma imiş. Yazık...

o çarktaki dokunmaitk için bile Apple, Creative'e taminat ödedi :D Ettiğiniz tek teşekkür bile Apple'ın değil :P

İphone 4 daha piyasaya çıkmadan kimse ppi ın daha ne olduğunu bile bilmiyordu. İphone4 326 ppi ile bir çıktı, çıkış o çıkış bir ppi çılgınlığı başladı. Seninkisi şu kadar ppi benimkisi bu kadar ppi. Bunun ppi ı yüksek bu daha iyi...

@27 Ekim 2015 11:04 kimse bilmiyordu çünkü diğer bütün telefonların çözünürlüğü daha iyiydi apple nasıl olurda milletin gözünü boyarız dedi ve ppi yalanını uydurdu şuan 3g nin bile ppi si 4k ekranlı bir 12 inç televizyondan iyidir ama bu 3gnin ekranın bok gibi olduğu gerçeğini değiştirmiyor apple küçük ekranı başka şekilde savunmasının ihtimali yoktu :P

Zaten bunları Apple'in yaptığını hiç düşünmedim.

Uzun zamandır güzel bir haber okumadığımı fark ettim bu sitede bunu görene kadar

bu zamanda kimse zaten kendi keşifleriyle piyasaya cıkıp kendi ürününü satarak marka olamıyor.varsa da çok nadirdir ve sonunda başka bir büyük balık tarafından yutulması kaçınılmazdır.biz hala bir şey keşfetmenin, kapıları ardına kadar açabileceğini düşünen,piyasanın içindeki tüketici ve haklıyı haksızı kendi saf yargı değerlerimizle ayırmaya çalışan insanlarız.burdaki asıl yetenek bu icatları daha çok insana ulaştırabilmektir.(kanser tedavisininbulunması kadar her yerde uygulanması da önemlidir

Guzel Haber Tesekkurler Chip,Tarafsiz Gercek Habercilik Bu Olsa Gerek!Birde Suan Apple'in Kullandigi Cogu Araclar,Programlar,isimler,V.s Baskalarindan Araklama Yada Tarafli Federal Mahkeme Baskilariyla Koparilmis,Satin Alinmislarida Liste Halinde Bilgilendirirseniz Makbule Gecer.Fanboylarin Sandigi Gibi Apple Dunyalari Yaratmadi(Tovbe Hasa).Selamlar.

Apple icad edilerek piyasaya sunulmuş ürünleri yoğun reklam propagandası ile allayıp pullayıp doğru zamanda kullanıcıya sunan kişidir. mezopotamya eşekleri yaşlanınca tüyleri beyazlaşır eşekleri boyayıp tekrar satılması ile ilgili Kayserili esnafla ilgili çeşitli rivayetler bulunmaktadır.

1 tane retweet veya favorisi bile olmayan tweetleri göndererek herkesin fikrini yansıtmış olmuyorsunuz. ikincisi, bunları appleın bulduğunu söyleyen görebileceğinizi sanmıyorum. sadece şuanki piyasa içinde apple bu özellikleri ilk kullanandır. ayrıca hafızanız bu kadar mı zayıf retina ekran çıkmadan önce retinadan daha yüksek çözünürlüklü telefonlar mı var dediniz? ha pardon e250 vardı değil mi o sıralar tamam. iphone çıkmadan önce kapasitif+multitouch 1 tane telefon modeli verin kabul edeceğim.

@27 Ekim 2015 18:20 Gerçekleri içeriğine göre değil retweet ve favori miktarına göre değerlendiren bir sığır olduğun için senin gibi bir geri zekalı ile hiçbir şey tartışılmaz....

Apple var oluşundan beri her zaman son kullanıcıyı düşündü. Elle tutulur çok ciddi bir icadı hiç olmadı. Tek yaptığı var olan teknolojiyi herkes tarafından kullanılabilecek basitliğe indirmesi ve bol reklam! Açık sistemler her zaman daha hızlı gelişir.

Arkadaşlar bu günlere gelebilmiş olan tüm elektronik ve yazılım devi şirketler yaptıklarını 18. yüz yılın devrimlerine borçludur.

Önemli olan icad etmek degil onu pazarlayabılmek bu gün onlrı icad eden firmaları kımse tanımıyor ama apple dünyanın en büyüğü

şimdi icat cıkarmayın başıma.Adam 1 trilyon dolarlık şirket kurmus onu icat etmedi bunu icat etmedi ne gereği var ki bunu konusmanın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play