AppRaisin geliştiricisinden Microsoft'a sert taş

Ünlü bir uygulamanın geliştiricisi, Microsoft'un "mobil Windows stratejisi" için bakın neler dedi...

  • Zeynel A. Öztürk
AppRaisin geliştiricisinden Microsoft'a sert taş

Popüler Windows 10 uygulaması AppRaisin'in de sahibi olan AdDuplex'i işleten Alan Mendelevich, uygulamanın aktif geliştirmesini sonlandıracaklarını duyurdu. Mendelevich bu sırada Microsoft'un mobil stratejisini de eleştirmeden geçmedi.

Windows'taki iyi uygulamaları bulmayı kolaylaştıran AppRaisin, bu gelişmeye rağmen çalışmaya devam edecek. Uygulama güncelleme de alacak, ancak eskisi kadar aktif güncellenmeyecek. Mendelevich uygulamasının istedikleri başarıya ulaşmamasının nedenini ise Microsoft'a bağladı.

Microsoft için "ya bir mobil stratejisi yok ya da geleceği o kadar çok düşünüyor ki bunu ben kavrayamıyorum" diyen Mendelevich, Microsoft'un yanlış yaptığı ve "hiç yapmadığı" şeylerden bahsetti ancak günün sonunda "kurumsal konuşmalara" inandığı için ve "eşsiz hatalar" yaptığı için asıl suçlanması gerekenin kendisi olduğunu söyledi.

AppRaisin Kasım 2015'te çıktığında Windows 10 Mobile uygulamasını Microsoft'un söz verdiği gibi tüm Windows Phone 8.1 cihazlarına ulaştırmayı umuyordu. Ancak Windows 10 Mobile çıktığında eski cihazların Mart'a kadar güncellenmeyeceği anlaşıldı. Uygulama Kasım'da çıktığında 2016 sonunda 100.000 aktif kullanıcıya ulaşmayı umuyordu ancak şu an sadece 25.000 kullanıcıya sahip. Burada tüm sorumluluğun Microsoft'a ait olmadığı, uygulamanın masaüstünde çok fazla kullanılmadığı görünüyor.

AdDuplex CEO'sunun söylediklerine Microsoft'un kulak kabartacağını düşünüyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Kullanıcı alışkanlıklarının değişmesi ve gelişen teknolojiye adapte olmak zaman istiyor. Cep telefonlarında uygulama marketlerini kullanmaya alıştık ama pc de gereksiz geliyor. Bir çok uygulama indirmek yerine her hangi bir internet browserden işimizi görebiliyoruz. Geri kalan standart uygulamalar zaten Windows içinde mevcut. Oyun ihtiyacını da Steam, Gog, gibi ortamlardan sağlıyor kullanıcı. Markette ki zayıf oyunları kim ne yapsın ? Win32 desteği bitmedikçe market kullanılmaz...

bunu bilmeyen mi kaldı zaten? üç yıldır "mağaza gelişecek!!!!". "win10 patlayacakkkkk".

İyi tespit! Ya mobil stratejisi yok yada geleceği o kadar düşünüyor ki ben bunu kavrayamıyorum... Kavranacak bir şey yok kanaatimce. MS çalışmadan kazanma yollarını tercih ediyor, en basit ifadesi ile. İş yok, boş vaat var. Daha dün ballandıra ballandıra anlatıp kullanıcıları aylarca beklettikleri, yıllık büyük güncellemelerini yükledim. Namı değer Anniversary update. Bilin bakalım ne değişmiş, build numarası, o kadar... Gene üretmeden, olmayanı satarak kazanmayı tercih etmişler.

Windows phoneli telefon aldığıma pişmanım Microsoft yamuk yapmaz dedim kendi uygulamalarında android e verdiği değerin yarısını vermediğini bir kullanıcı olarak gördüm lanet olsun lumia telefon aldığım güne.bu arada kimse Windows phoneli telefonlar övmeye kalkmasın

@12 Ağustos 2016 21:16 Bu konu çok önemli!!! Windows, geliştirdiği uygulamaların, diğer platformlarda çalışan sürümlerini de geliştiriyor. Ve arkadaşın da dediği gibi, kendi kullanıcısından çok daha fazla önem veriyor. IPhone yada android üzerinde MS uygulaması kullanıp şikayeti olanı duydunuz mu? Yok... Öte yandan Windows Phone kullanıp şikayeti olmayan birini duydunuz mu? Yok denecek kadar az... Tam bir ironi!

Sen de yorum yaz