Araştırma, Bitcoin'in Helal Olduğu Sonucuna Vardı

Bir akademisyen, Bitcoin'in dini açıdan sakıncası olmadığını açıkladı; dijital paranın değeri bir anda yukarıya sıçradı!

  • Levent Öztürk
Araştırma, Bitcoin'in Helal Olduğu Sonucuna Vardı

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri geçtiğimiz yıl çok ses getirseler de, ticaretlerinin İslam'a göre uygun olup olmadığı konusunda bir tartışma sürmekteydi.

The Independent'ın haberine göre Endonezyalı alim Muhammad Abu-Bakar, bu konuda yaptığı araştırmalar sonucunda Bitcoin'in şeriat kanuna uygun olduğu sonucuna vardı. Abu-Bakar'ın bu sonucu, diğer bulguların yanı sıra, Almanya'nın Bitcoin'i yasal bir para birimi olarak kabul etmesinden de kaynaklanıyor.

Bitcoin'in pek çok küresel piyasada değerli sayılması ve çeşitli mağazalar tarafından ödeme yöntemi olarak kabul edilmesi de bu kararı etkileyen sebeplerin arasında yer alıyor. Ayrıca pek çok kişinin kendi aralarındaki özel ödemeler için Bitcoin'i bir araç olarak kullanması da alınan helal kararını etkilemekteydi.

Analistlerin tahminlerine göre, geçtiğimiz hafta bitcoin'in fiyatında yaşanan 1.000 dolarlık artışa da bu kararın katkısı olmuş olabilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Helal olsun olmasın kim takar yıl olmuş 2018 muhabbetlere bak yazık xD

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play