Araştırma: iPhone, Android'den çok kilitleniyor

iPhone kilitlenmeden, sorunsuzca çalışma konusunda Android'in gerisine düşmüş olabilir mi? Bu araştırmaya göre; evet!

  • Zeynel A. Öztürk
Araştırma: iPhone, Android'den çok kilitleniyor

Apple'ın iPhone için sıkça kullandığı sloganlardan bir tanesi olan "It just works", iPhone'un takılmadan, hızlı, sorunsuz ve kararlı biçimde çalıştığını, Apple cihazlarının kullanımının çok kolay olduğunu anlatmayı amaçlıyor. Ancak yapılan bir araştırma, kararlılık kısmının artık doğru olmadığını söylüyor.

Blancco Technology Group'un yeni araştırmasına göre iPhone'un işletim sistemi iOS'un kilitlenme/olağan dışı sonlanma ihtimali, Android'li telefonlara göre daha yüksek. Firmanın raporu, Apple'ın tanı araçlarının yüklü olduğu tüm Apple cihazlarının yüzde 58'inin son çeyrekte en az bir kez kilitlendiğini söylüyor. Bu oran Android'de yüzde 35 seviyesinde.

Bu çakılmaların sorumlularına bakıldığında yüzde 65 oranında uygulamaların, yüzde 11 oranında Wi-Fi sorunlarının, yüzde 4 veri bağlantısı sorunlarının sorumlu olduğu gözleniyor. iPhone'un kilitlenmesine neden uygulamaların büyük bölümü, Snapchat, Instagram ve Facebook gibi sosyal ağ uygulamalarından oluşuyor.

Rapordan çıkan sonuç, üçüncü parti uygulamaların iPhone'u Android'e göre çok daha fazla kilitlediği. Bunun nedeni ise Digital Trends'e göre Apple'ın geliştiricilere getirdiği kısıtlamalar olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Kavga çıkacak birazdan :D

Şaçma, android de ios da kullanıyorum s4 ile i5 var 3 yıldır s4 şuan tam bir kanı oldu i5 hala süper hızından bişey kaybetmedi donmaya gelince de s4 kullanamıyom artık anlayın siz şimdi daha ne diyeyim

Konuşurken gelen kim aramış mesajıyla kitlenen iphone 6 yı gördükten sonra bu haberin doğruluk payının oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum.

4 yıldır iphone 5 kullanıyorum. Yalnızca ios7 güncellemesi geldiğinde birkaç kez kilitlendi. Onun dışında hala gayet iyi çalışıyor. (Pil ömrü dışında)

Ben 2008 den bugüne kadar iPhone kullanıyorum; hiç takıldığını kilitlendiğini görmedim

Apple fanları bunu açıklasın. İos da bitti artık.

her zaman yeni model çıkarken , yok şöyle kitleniyor , şusu bozuk vb.. şeklinde söylentiler artar

apple ios 6 dan sonra kitlenmeye başladı zaten :))

S4 ile androide yavaş diyen var. Sonumuz hayırlı olsun

Yeni iOS sürümleri eski iphone ve ipadleri çok bozdu. Şimdi 5S sahibiyim iOS 9 sürümünün sonuna kadar güncelleyip bırakcam, iOS 10'da kesin bozulur.

@Blue99 iOS 10 beta programındayım epey bir iyileştirmeler var ama cihazında 3D Touch özelliğine sahip bir ekran olmadığından sana zevksiz geleceği aşikar benim sana tavsiyem iPhone 7 standa gelinceye kadar güncelleştirmeleri takip et aynı cihaza sahip kişilerle günübirlik takas edip deneyip öyle de yükleyebilirsin şayet 6s ve üstü bir cihaza sahip değil isen senin zevk alamayacağını söyleyebilirim.

Markacı değilim ama bu haber gerçeği yansıtmıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play