Ekran kartınızdan en yüksek performansı alın!

CHIP Online ekran kartı sürücülerinizi doğru bir şekilde optimize etmenin yolunu gösteriyor.

Tüm ekran kartları için: Kaliteyi iyileştirin

Tüm ekran kartları için: Kaliteyi iyileştirin
Görünümü iyileştirin: Doğrudan sürücü menüsünde.

Eğer hızlı bir orta seviye ekran kartınız veya üst seviye bir ekran kartınız varsa, ekran kartınızın sınırlarını zorlamak mantıklı olacaktır. Birçok Nvidia kartı, kaliteden yana kullanabileceğiniz bazı performans kaynaklarına sahiptir.

Bir oyunun veya filmin görünümü birçok bileşenin bir araya gelmesi ile oluşur. Mesela çözünürlük büyük bir rol oynar. Ne kadar yüksek ayarlarsanız, pencere monitörde o kadar daha uygun gözükür. Normalde güncel oyunları bir TFT monitörün yerel çözünürlüğünde oynarsınız. 22 inç ekranlarda bu değer genellikle 1680 x 1050 pikseldir. Yine de: Bu çözünürlüğü birkaç seviye azaltın ve rahatsız edici donma/takılmalardan kurtulun.

İnce ayar
Grafiklerle ilgili birçok detay doğrudan oyun menülerinde de değiştirilebiliyor. Yazılım bu ayarları genellikle "Detaillevel" şeklinde adlandırılır. Bu ayarlarda ise çoğunlukla üç seviye olur: Low (düşük), Medium (Orta), High (Yüksek) ve bazen de Very High (Çok yüksek) seçenekleri olur. Sunulan seçenekleri deneyin ve doğrudan oyun içinde test edin. Böylece en iyi performans ve kalite oranını yakalarsınız. Gerçi akıcı bir görüntü izlenimi sübjektif bir konudur ama ortalama değer olarak saniyede 30 karenin altına düşmemelisiniz.

Filmler için daha çok monitörü optimize edin
Yüksek çözünürlüklü filmler için ekran kartına ince ayar yapmak ikinci plandadır. En güncel sürücülere, iyi bir oynatıcıya ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir CPU-GPU kombinasyonuna sahipseniz yeşil bölgedesiniz demektir. Burada görüntü iyileştirmeyi doğrudan monitörde veya sürücü menüsündeki aydınlık, kontrast ve gama ayarlarında yapmalısınız. ATI'de bu ayarları "Color", Nvidia'da ise "Color correction" başlığı alında bulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

ATITool'un kullanımı ve optimal ayarların yapılışını da keşke belirtseydiniz.

ben rivatuner kullanıyorum, ama en yakın zamanda atitool programını deneyeceğim.

Sadece programlarla fazla bir gelişim olmuyor.Biraz para varsa yeni ve iyi bir ekran kartı almak en iyi çözüm.Birde ATI ekran kartı varsa crossfire yapılabilinir.O zaman harika sonuçlar elde edliyor.Ben ATITools programını kullandım.İyi bir program , işinizi fazlasıyla görür..

ben Windows XP için ATI Catalyst indirdim kurdum ve atinin CCC gitti ..
ne yapmalıyım .. geri cd sini takıp yükleyimmi yoksa yapabilecek birşey var mı ..

ben Windows XP için ATI Catalyst indirdim kurdum ve atinin CCC gitti ..
ne yapmalıyım .. geri cd sini takıp yükleyimmi yoksa yapabilecek birşey var mı ..

Süper bilgi bi oyunda gerçektende işime yaradı :D

bn vista sp1 çıktığında kurdum ve söylendiği gibi 'dxdiag' yazdığımda direct x sürümü 10 olarak görünüyor... ne yapmalıyım.?

bn vista sp1 çıktığında kurdum ve söylendiği gibi 'dxdiag' yazdığımda direct x sürümü 10 olarak görünüyor... ne yapmalıyım.?

ATI TOOL ati markalı e-kartları içindir,RivaTuner nVidia için.İsteyen istediğini kullanamaz.

nasıl ayarlama yapılıyor bu ? bende ekran kartı mevcut ama nasıl değerleri doğru ayarlıcam ki? nerden

"Anisotropic Filter" bölümünü "off" mu yapicam yoksa degerini en yüksegemi getirecegim ? anlamadim...

güzel bi paylaşım olmuş ama neden sadece ingilizce terimler kullanılmış benim driver ım tr ve burda denilenleri tam anlamıyla anlayamadım

cok tessekkur ederım elınıze saglık cok ısıme yaradı oyunda 15 fps den 60 fps ye kadar performansı yukseltım cok saolun

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir