Audi Yeni Elektrikli Arabası A9 E-Tron'u Duyurdu

Elektrik akımına kendini iyiden iyiye kaptıran Audi, yeni elektrikli canavarı A9 E-Tron'u resmi olarak duyurdu...

  • Levent Öztürk
Audi yeni elektrikli sedanı A9 E-Tron'u duyurdu...

Audi'nin "elektriklenme akımı" son hızla devam ederken, otomobil üreticisi yeni elektrikli spor arabasını duyurdu. Firma, Tesla Model S'e rakip olacak A9 E-Tron sedanı üreteceğini doğruladı.

Model S'e rakip olarak bu araç hakkında bazı tahminler yapmak mümkün. Bu araç biraz büyük bir kasaya, dört kapıya, 480 kilometreden fazla menzile sahip olacak ve çok hızlı bir şekilde hareket edebilecek. Ayrıca Audi, bunları doğrularken aracın Seviye 4 otomasyona sahip olacağını da duyurdu. Firmanın şu andaki üst seviye aracı A8 ise sadece Seviye 3 otomasyona sahip olacak.

Autocar'ın söylediğine göre Audi, orijinal olarak A9 adını büyük, pahalı, lüks bir coupe için kullanmayı planlıyordu ancak şu anda özellikle Volkswagen ve Audi'yi saran ortam düşünülürse, EV yolunun oldukça mantıklı gözüktüğü söylenebilir.

A9'un, yakında sunulacak olan Q6 E-Tron SUV ile platformu ve güç sistemini paylaşması bekleniyor. Bu güç sisteminin içerisinde üç adet senkronize olmayan motor bulunuyor ve Audi'nin her şeyde dört tekerlekli sürüş felsefesini devam ettiriyor.

Audi ArGe lideri Stefan Knirsch'in söylediğine göre Audi, diğer firmaların aksine senkronize olmayan motorların senkronize olanlara göre çok daha yüksek verimlilik seviyelerine ulaştığını düşünüyor.

Ayrıca Audi, hem A9 E-Tron'un hem de Q6 E-Tron'un aracın tabanının altında yer alacak sıvı soğutmalı 95-kilowatt-saatlik bir batarya paketine sahip olacağını doğruladı. Ayrıca araç sahiplerinin 11kW kablosuz şarj erişimi de bulunacak ve araç, otonom olarak uygun kablosuz şarj panellerini arayarak park edecek...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play