Avrupa Genişbantta ABD'yi Geçti

Avrupa Birliği'nin 13. Telekom Pazarlarındaki Gelişme Raporu bugün yayınlandı.

  • Selim Öztürk
Finlandiya ve Hollanda genişbantta dünya lideri

Rapora göre Danimarka, Finlandiya, Hollanda ve İsveç, genişbantta dünya lideri durumunda.

Avrupa Komisyonu tarafından bugün yayınlanan 13. Gelişme Raporu'na göre Danimarka, Finlandiya, Hollanda ve İsveç, 2007 sonundaki % 30'un üstünde penetrasyon oranları ile, genişbantta dünya lideri durumunda. Bu ülkelere ilaveten İngiltere, Belçika, Lüksemburg ve Fransa dahil 8 AB ülkesindeki genişbant penetrasyonunun, ABD'nin temmuz 2007'deki % 22,1'lik oranını geçtiği görülüyor.

AB Telekom komisyon başkanı Viviane Reding bu konuda şunları ifade ediyor: "Avrupa'daki düzenleyici model telekom pazarlarında rekabetin artışına göre ayarlandı ve bunun karşılığını da almaya başladık".

Reding, telekom teknolojilerinin sınır tanımaz olmasına karşın, AB'nin büyük operatörlerinin sadece % 30'unun kendi ülkeleri dışında da servis verdiğine işaret ediyor. Reding bu durumun, Avrupa çapında rekabet ve servisler açısından cazip bir tek pazara bile olmamasına yol açtığını bu nedenle de Avrupa'da düzenleyiciler arasındaki sınırların kaldırılması için çalışılması gerektiğini belirtiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Bu kadar genişbant hız yuksek teknolojı kelımelerı dolasırken ortalıkta
TTNET hala maks hız olarak 4Mbıt vermekte KabloNet 6Mbıt e kadar cıktı ama daha kotusu su
Egıtım kurumlarında saglanan yuksek kalıtedekı ınternet keyfı EGE UNIVERSITESInde sona erdı gecen haftaya kadar 155Mbıt baglantıyı yaklasık 3000 bılgısayarla kullanan unıversıte IP basına 512K baglantıyı ongordu ve sınırlama geldı mıllet ılerı gıdıyor bız gerı

mesaı saatlerı dısında bıle olsa network uzerındekı kullanıcı sayısı 3 bıle olsa sınır sınırdır mantıgıyla devam edılıyor 155Mbıt baglantı varken agda sadece 4 5 kısı varken bıle sız en fazla 512K kullanabılıyor olmanız ne kadar kotu

bir gün Türkiye de o listede olacak mı acaba, acaba o da bizi görecek mi . . .

Kablonet 100Mbit`e kadar çıktı.Turkcell`inkinden bahsediyorsan..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play