Yıllar geçse de neredeyse hiç yaşlanmayan bir canlı olabilir mi? Evet, olabilir!

Bazı kaplumbağaların, neredeyse ölümsüz olduklarını inanmamızı sağlayacak kadar yavaş yaşlandığı ortaya çıktı.

Neredeyse hiç yaşlanmayan bir canlı olur mu? Evet, olur!

Yaşlanmak bizler için hayatın kaçınılmaz bir gerçeği gibi gözükse de, bazı kaplumbağalar bu gerçeği pek yaşamıyor olabilir. İki yeni araştırmadan toplanan kanıtlar, birkaç kaplumbağa türünün, teknik olarak vücudumuzun fiziksel yaşlanması olarak adlandırdığımız durumu çok az yaşıyor olduklarını gösteriyor. Kaplumbağalar, yaşlanmanın zayıflatıcı ve hücreleri bozucu etkisinden kaçıyor gibi görünüyor.

Farklı kaplumbağaları kapsayan sürüngenler takımı Testudines'de yaşlanmayı yavaşlatma ve hatta durdurma yeteneği görülüyor. Science dergisinde yayınlanan yeni çalışmalardan birinde ekip, 107 vahşi popülasyondan 77 türe odaklanan birkaç uzun süreli saha çalışmasından elde edilen verileri kullandı. Bunlar sadece kaplumbağaları değil, aynı zamanda amfibileri, yılanları ve timsahları da içeriyordu.

Bu soğukkanlı hayvanlar, kuşlara ve memelilere kıyasla daha büyük bir yaşlanma oranları çeşitliliği gösterdiler ve kaplumbağalar söz konusu olduğunda, kemikli kabuklarının ve (ilk üremenin ardından) yavaş yaşam hızlarının, neden bu kadar yavaş yaşlandıklarını açıklamaya yardımcı olabileceğine inanılıyor.

Northeastern Illinois Üniversitesi biyoloji yardımcı doçenti baş yazar Beth Reinke yaptığı açıklamada "Bu çeşitli koruyucu mekanizmalar, diğer hayvanlar tarafından yenilmedikleri için hayvanların ölüm oranlarını azaltabilir. Bu nedenle, daha uzun yaşama olasılıkları daha yüksektir ve bu, daha yavaş yaşlanmaları için baskı uygular. Kaplumbağalarda koruyucu fenotip hipotezi için en büyük desteği bulduk. Bu, bir kez daha, kaplumbağaların bir grup olarak benzersiz olduğunu gösteriyor" dedi.

Soğukkanlı olmak yaşlanmanın yavaşlamasını garanti etmese de, ekip, kurbağalar ve kara kurbağaları, timsahlar ve tabii ki kaplumbağalar dahil olmak üzere her grupta çok az yaşlanan veya hiç yaşlanmayan en az bir tür buldu.

Reinke, “Hiç yaşlanmadıklarını söylemek kulağa dramatik geliyor, ancak temelde ölme olasılıkları, üremeyi geçtikten sonra yaşla birlikte değişmiyor” dedi.

Yine Science'da yayınlanan ikinci araştırmaya göre, daha iyi çevresel koşullar daha yavaş yaşlanma anlamına geliyor. Hayvanat bahçesi popülasyonlarındaki 52 kaplumbağa türünü incelediler ve yüzde 80'inin modern insanlardan daha yavaş yaşlandığını ve yüzde 75'inin yavaş veya ihmal edilebilir yaşlanmaya sahip olduğunu buldular.